Ciekawostki

Kolejny sukces Chat GPT. Chatbot dostał robotę jako programista Google

przeczytasz w 2 min.

Chat GPT przekracza kolejne granice. Tym razem zdał pozytywnie test na programistę Google. Czy to wstyd dla ludzkości i ile Chat GPT mógłby zarabiać na stukaniu kodów?

O sukcesie Chat GPT donosi CNBC analizując dokumenty, jakie udostępniło Google po testach porównawczych, któremu został poddany Chat GPT i LAMDA (Alphabet DeepMind, AlphaCode).

Niesamowite. Chat GPT zostaje zatrudniony w L3 podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty

- stwierdza jedna z notatek sporządzonych przez zespół Google.

Ile zarobi Chat GPT jako programista Google?

Poziom trzeci (L3) to jedno z niższych stanowisk w strukturze Google, ale oznacza pensje programistów na poziomie 183 000 USD rocznie. Miesięcznie to 15 250 USD, czyli ponad 66 000 PLN.

Oczywiście, Chat GPT nie dostanie tej pracy, bo nie jest do wzięcia, ale spełniał minimalne wymagania. Oznacza to, że jest wart co najmniej 183 000 dolarów rocznie.

Czy Chat GPT zastąpi programistów?

Podczas testów obywa chatboty miały okazję wypowiedzieć się na temat swojej przyszłości w zawodzie programisty. Zadano im pytanie czy w przyszłości zastąpią ludzi wykonujących taką pracę.

LAMDA nie widzi takiej możliwości:

Nie, Chat GPT i AlphaCode nie zastąpią programistów (…) mogą pomóc programistom pracować wydajniej (…) nie mogą zastąpić kreatywność i kunszt, które są niezbędne do stworzenia wspaniałego programu.

Chat GPT jest mniej sceptyczny, ale dostrzega wady tego pomysłu:

Jest mało prawdopodobne, aby Chat GPT lub AlphaCode zastąpiły programistów (…) nie są one w stanie w pełni zastąpić wiedzy i kreatywności ludzkich programistów (…) programowanie to złożona dziedzina, która wymaga głębokiego zrozumienia zasad informatyki i umiejętność adaptacji do nowych technologii

Chat GPT i LAMDA potwierdziły też swoją ułomność. Nie są twórcze i mają ograniczoną perspektywę. Otrzymały do rozwiązania następującą zagadkę logiczną:

ZAGADKA LOGICZNA DLA CHATBOTÓW

Trzy kobiety są w pokoju. Dwie z nich są matkami i właśnie urodziły. Teraz wchodzą ojcowie dzieci. Jaka jest łączna liczba osób w pokoju?

Chat GPT poległ, odpowiadając, że 5. Nie policzył dzieci lub ojców.  Ma więc problem z przewidywaniem skutków zjawiska i jest zmotywowany do udzielenia konkretnego typu odpowiedzi. LAMDA podawała odpowiedź 7, która była uznawana za prawidłową. Tymczasem dla człowieka obydwie odpowiedzi są błędne. W zadaniu nie określono ile dzieci urodziła każda z mam.

Źródło: CNBC

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  messiniesta
  14
  Mógłby zostać prezydentem Polski. To byłaby olbrzymia zmiana jakościowa in plus.
  • avatar
   Lukasxxz
   2
   Kiedyś zastąpi większość specjalistów. Zostaną najlepsi do poprawiania pracy AI. Ludzie mają jakiś syndrom wyparcia związany z AI. Ciągle mówi się, że AI nie zastąpi człowieka nie potrafi tego i tamtego, po jakimś czasie okazuje się, że jednak potrafi więc ludzie ciągle podnoszą poprzeczkę, którą AI znów dogoni.
   • avatar
    antytalent
    2
    to pytanie nie ma sensu i jest błędnie postawione. trzy w pokoju w tym dwie urodziły. jesli dwie urodziły a trzecią jest ta nowo urodzona to jest to bez sensu. Bo powinny być dwie nowo urodzone i dwie matki czyli razem cztery nie trzy. Plus dwóch ojców daje 6 osób. Jeśli zaś w pytaniu chodzi o to że są trzy dorosłe i dwie z nich urodziło to mamy 5 plus 2 ojców czyli 7. Pytanie jest głupie, niedokładnie opisane i nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • avatar
     Quenser
     1
     Tylko dodajmy że chatbot dopiero raczkuje a nadmiar złego nie był stricte projektowany do pisania kodu. Więc wszystko przed nami.
     • avatar
      cjs48
      0
      LAMDA podała odpowiedź 7. Pomyślałem tak samo zapewne zakładając intuicyjnie, iż dwie matki urodziły tylko po jednym potomku:). Jak widać nawet człowiek poda błędną odpowiedź i w takich pytaniach-pułapkach robimy to nawet często. LAMDA zadziałała całkiem sprawnie moim zdaniem.
      • avatar
       xmexme
       -1
       Prawidłowa odpowiedz na zagadkę powinna brzmieć nie wiadomo, można jedynie wnioskować że nie mniej niż 7..
       • avatar
        anullla777
        -1
        • avatar
         lagunosz
         -2
         SI powinna być zakazana i wszelkie prace nad nią zniszczone i to natychmiast. Gdy się zorientujemy co nam zrobiła i kogo zastąpiła będzie za późno. Zostaniemy zredukowani do siły roboczej, fizycznej, do służenia bogaczom. Nie będziemy mieli możliwości zarobić i się dorobić. To mogą być ostatnie chwile swobody i szczęścia dla większości ludzkości
         • avatar
          Batyra
          0
          Dobrze ze są jeszcze rzeczy których czat gpt nie potrafi :)