Systemy operacyjne

Android zazdrosny. Funkcje dostępne tylko dla użytkowników iPhone'ów

przeczytasz w 2 min.

Kiedy kupujemy nowy telefon, to często stajemy przed wyborem nie tylko samego urządzenia, ale też systemu operacyjnego. Odwieczna rywalizacja między zwolennikami systemu iOS od firmy Apple a powszechnym na innych urządzeniach Androidem jest już swego rodzaju internetowym memem.

Oczywiście urządzenia wyposażone w system Android będą zazwyczaj tańsze od ich odpowiedników ze stajni ceniącego się Apple. Cena ta wynika jednak nie tylko z rozpoznawalności marki z nadgryzionym jabłuszkiem, ale też z faktu, że w iOS dostajemy niejako w cenie kilka funkcji, których na Androidzie jest brak, albo za które musielibyśmy dodatkowo zapłacić.

Tylko na iPhone

W czym system operacyjny Apple przebija popularnego Androida?

Oczywiście to, który z systemów jest lepszy dla naszych potrzeb, w dużej mierze jest po prostu kwestią preferencji (Norbert przyjrzał się temu w swoim artykule dotyczącym mocnych i słabych stron zarówno iOS jak i Androida) . Podane tutaj argumenty nie przekonają z pewnością każdego, a część funkcji może się zwykłemu użytkownikowi wydać zwyczajnie niepotrzebna. Warto jednak wiedzieć co się traci nie korzystając z iOS.

Prostota funkcji, które Android komplikuje

Dzięki oparciu o iOS stworzenie jednolitego środowiska obsługiwanego telefonem z innymi produktami wypuszczanymi przez firmę Apple jest banalnie prosta. Przykładem może być tu  osobista asystentka Siri. W iOS możemy też w łatwy sposób sprawdzić kondycję naszej baterii w ustawieniach telefonu. Aby zrobić to samo w telefonie z Androidem, musimy ściągać w tym celu specjalne aplikacje lub znać tajny kod ujawniający nam konsolę systemu.

Aparat i edytor zdjęć

Oczywiście jakość zrobionych zdjęć zależy przede wszystkim od ilości megapikseli we wbudowanych w telefon aparatach, jednak w iOS możemy mieć dostęp do Camera+ Legacy, czyli prawdopodobnie najlepszej aplikacji do zdjęć. Dzięki zaawansowanym funkcjom przetwarzania obrazu aplikacja sprawia, że fotografie wykonane z użyciem naszego iPhone'a będą jeszcze lepsze niż zrobione analogicznym aparatem innej firmy.  Do tego aplikacja pozwala też na dosyć zaawansowaną, jak na warunki telefonu komórkowego, edycję zrobionych zdjęć.

Coś dla filmów i coś dla muzyki

Nie samymi zdjęciami się żyje, więc iOS oferuje też darmowo aplikację iMovie, która pozwala na edycję materiału wideo. Oczywiście na każdym smartfonie można ściągnąć sobie jakąś aplikację do edycji filmów, jednak ta od Apple jest uważana za jedną z najlepszych i najbardziej rozbudowanych i nie trzeba za nią dodatkowo płacić. 

Na tej samej zasadzie można pochwalić Apple'a za udostępnienie aplikacji GarageBand, która pozwala na dosyć zaawansowaną pracę z dźwiękiem. Można nagrywać i przetwarzać własne utwory muzyczne, a do dyspozycji są narzędzie przydatne każdemu domorosłemu muzykowi.

Wysyłanie wiadomości przez iMessage

Oczywiście aplikacji wysyłających wiadomości jest całe mrowie, ale trzeba przyznać, że iMessage wydaje się być wyjątkowe. Poza gwarancją Apple, że przesyłane przez nas wiadomości są w pełni bezpieczne i zaszyfrowane, to wysyłanie wiadomości przez aplikację może być realizowane poprzez użycie sieci Wi-Fi. 

A wy, z jakiego systemu operacyjnego korzystacie?

Źródło: Apple, Google 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rafael
  7
  Te wymienione braki mnie zupełnie (mam Androida) nie przeszkadzają, ponieważ zadania do których używam smartfona zupełnie dobrze obsługuje Android, i, co ważne, bez niepotrzebnej straty czasu.
  Urządzenia Apple są niestety znacznie droższe i niezgodne z Windows czy Android (np kwestia formatów dysków), więc to są zabawki dla zamożnych ludzi lub dla entuzjastów przyzwyczajonych do iOS, a te same rezultaty można osiągnąć taniej w systemach konkurencji.
  • avatar
   MarioA
   4
   Android ma swoje plusy. iOS również. Niestety ten artykuł wymienia jakiś niewielki promil tego czego Android nie ma (a niektórych rzeczy nigdy mieć nie będzie). Aby nie było - iOS też wielu rzeczy z Androida nie ma i sporo ciekawych funkcji mieć pewnie nigdy nie będzie. Ale fakt jest jeden - o wiele za mało zostało tu wymienione tematów.
   • avatar
    hoodedman
    3
    to ze apple nie pozwala aplikacjom dzialac w oknach na pulpicie czy jak warstwa na innej aplikacji to spooooory minus. Brak dzielenia okna na 2 apki czy brak OSD janisika na nawigacji. To są ciezkie przewiny dla iosa.
    Pewnie ktoś napisze że to przez wzglad na bezpieczenstwo, ale wystarczy miec rozum a nie stek g0wna w głowie zeby nie zrobic sobie szamba z telefonu androidowego i ios tutaj nie jest potrrzebny.
    • avatar
     Skaza
     3
     Cóż... Biorę dowolny smartfon z Androidem, podłączam poprzez USB co komputera PC i bez problemu wymieniam dowolne pliki. Bez żadnych dodatkowych aplikacji, bez żadnego dodatkowego kombinowania. Bez konieczności posiadania aktywnego połączenia z internetem. Szybko, bardzo prosto i wygodnie. A teraz spróbuj to samo zrobić na iPhone.
     • avatar
      cyna76
      2
      Jabłko już obsługuje RCS ? które tyo cytując autora "dostajemy niejako w cenie" ...
      • avatar
       Marek1981
       2
       Wszystkie opisane tu funkcje są mi obojętne wręcz zbędne. A już podanie wysyłanie wiadomości ich programem to kpina z czytelnika.
       • avatar
        royal90
        1
        siri nie działająca w polsce i funkcja sprawdzenia kondycji to taka PROSTOTA FUNKCJI że apple z miejsca wygrywa z androidem?
        dziękuję nie mam pytań.
        • avatar
         rafael
         0
         A, i dla mnie wątpliwe jest, czy ta duża różnica w cenie jest adekwatna do tych 'braków', ale każdy może wybrać.
         • avatar
          Endriu
          0
          "jakość zrobionych zdjęć zależy przede wszystkim od ilości megapikseli we wbudowanych w telefon aparatach" - Nie. Jakość zdjęć zależy przede wszystkim od rozmiaru matrycy, natomiast Mpx spadają na drugie miejsce.