Telewizory

Wszystko co musisz wiedzieć o mini-LED

przeczytasz w 2 min.

Mini-LED to kolejna nowa technologia, którą mogą się pochwalić telewizory. Co to jest, jak działa i jakie przynosi korzyści?

Co to jest mini-LED? To nowa technnologia wyświetlaczy, która dzięki zmniejszeniu rozmiarów diod LED ma znacząco poprawić jakość obrazu - w tym głębię czerni oraz kontrast.

Mini-LED jest nową technologią w wyświetlaczach, na którą należy zwrócić szczególną uwagę - może ona bowiem przynieść polepszenie jakości obrazu, a w najbliższym czasie również rozsądne ceny. Na naszych łamach mieliśmy okazję sprawdzilć telewizor TCL X10 – pierwszy na świecie telewizor mini-LED.

Jaka jest główna zaleta technologii mini-LED?

Zwiększony kontrast i lepsza głębia czerni w porównaniu do klasycznego podświetlenia LED.

Telewizor firmy TCL z technologią mini-LED

W czym mini-LED jest lepsze od zwykłego poświetlenia LED?

Przede wszystkim diody mini-LED są znacznie mniejsze, co przynosi mnóstwo korzyści. Drogie telewizory OLED mogą się pochwalić doskonałym kontrastem, spowodowany miedzy innymi tym, że podświetlenie (pojedyncze piksele) może być całkowicie wyłączone, co równocześnie oferuje doskonałą czerń. Telewizory LCD zwykle oferują czerń zbliżoną do szarości, bowiem podświetlenie nie może być całkowicie wyłączone.

Producenci telewizorów LED ratują się technologią lokalnego wygaszania (local dimming), czyli selektywnego wyłączania niektórych obszarów ekranu. Nie jest to rozwiązanie idealne, bowiem podświetlenie podzielone jest na strefy i tylko niektóre z nich mogą być wyłączone. Tych stref zwykle jest kilkanaście, co jest zdecydowanie zbyt małą ilością, czego niemiłym efektem jest blooming, czyli poświata (halo) dookoła jaśniejszych obiektów na ciemnym tle.

Tu właśnie wkracza mini-LED. Zmniejszenie rozmiaru diod LED pozwala na znaczne zwiększenie ilość stref, które można wygasić. TCL X10 - jeden z pierwszych telewizorów mini-LED - może się pochwalić prawie 800 strefami podświetlenia (15 tysięcy diod mini-LED), ale kolejne modele mają być wyposażone nawet w 2500 stref.

Czy mini-LED to to samo co micro-LED?

Absolutnie nie. Micro-LED, to technologia, która miała być konkurencją dla OLED, jest zdecydowanie droższa w produkcji. Jeśli więc szukasz nowych rozwiązań w telewizorach, które w najbliższym czasie zapewnią dobrą jakość obrazu w bardziej rozsądnej cenie, to powinieneś bardziej zainteresować się właśnie technologią mini-LED.

Ceny pierwszych modeli z mini-LED raczej na pewno nie będą niskie, ale wkrótce należy się spodziewać tańszych telewizorów wyposażonych w tę technologię.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Arcelf
  7
  No cóż. Quo Vadis Benchmark.pl? Z portalu w którym zaspokojałem swój głód informacji dotyczący nowoczesnych technologii staliście się moim skromnym zdaniem witryną na sprzedaż. Zaglądam tu codziennie, ale coraz bliżej jestem decyzji by znaleźć jakąś bardziej uczciwą alternatywę. Polecam Wam redaktorom przeczytać powyższy tytuł ale z perspektywy odbiorcy. "Wszystko co musisz wiedzieć o mini-LED" zostało tu sprowadzone do dwóch zdań, a cała reszta to jakiś przedruk z materiałów reklamowych w bardzo nachalny sposób podsuwający nam produkt . Jeśli wszystko co muszę wiedzieć o tej technologii sprowadza się do tego, że to firma TCL jest pierwszym producentem to ja Wam z góry dziękuję. Dziękuję również za ten zestaw banałów przedstwionych powyżej. Szkoda tylko, że podobnie jak w przypadku coraz większej ilości materiałów na Waszej stronie brakuje informacji o artykułach sponsorowanych.
  • avatar
   portoryko
   4
   Przecież ten tekst to jakaś kpina z czytelnika.
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Podświetlenie mini-LED od LED różni się tym samym co nożyczki firmy A od nożyczek firmy B. Innymi słowy różnice są akademickie.
    Dopiero prawdziwe LED (jak np. OLED) dają wyraźną różnicę.
    • avatar
     sunsee
     1
     nie wnikam aż tak w rozwiązania technologiczne, ale trzeba przyznać, że TCL z marki zupełnie mi nie znanej mnie zaciekawiło i nawet w rodzinie pojawił sie jeden ich telewizor. Nie można narzekać na obraz czy działanie, za taką cenę to ciekawa opcja do rozważenia
     • avatar
      kola01
      1
      Z artykułu: cyt.: "Micro-LED, to technologia, która miała być konkurencją dla OLED, jest zdecydowanie droższa w produkcji. Jeśli więc szukasz nowych rozwiązań w telewizorach, które w najbliższym czasie zapewnią dobrą jakość obrazu w bardziej rozsądnej cenie, to powinieneś bardziej zainteresować się właśnie technologią mini-LED".
      Podstawowy problem, jakim jest brak możliwości wyboru między Mini LED a Micro LED to fakt, że "Micro LED" nie jest jeszcze produkowany komercyjnie (może dopiero za kilka lat zobaczymy go na półkach sklepowych) a tu jak widać autor artykułu wyraźnie twierdzi, że jest jedynie droższy w produkcji i to powinno nas skłonić bardziej do Mini LED.
      Panie Marcinie. Niech Pan nie pisze takich bzdur bo mocno się Pan ośmiesza swoją niewiedzą !!!
      • avatar
       JajaPełneMiłości
       1
       Skąd się bierze taki plankton jak wy? Mini-led jest nową technologią obecną np. w jednym z najdroższych monitorów PG35VQ, który ma tylko 512 stref podświetlenia. Osobiście czekam na to aż ta technologia stanieje.
       • avatar
        Adrianwo
        0
        Śmierć chińczykom!!!! ŚMIERĆ KOMUNIZMOWI!!!!
        • avatar
         Naleśnik z serem
         0
         Marcin Jaskólski - weź człowieku przestań opowiadać bzdury na łamach internetu. Ten TCL ma tyle wspólnego z Mini-LED co nic. Zwykły TV LCD z Direct-LED. Jak ty tu chcesz uzyskać równomierność czerni i kontrast podobny do PDP i OLED? Jedyny TV mini-LED jaki pokazano dotychczas do CristalLED firmy SONY z 2013 roku.
         Nie wiem kto Ci tu zatrudnił. Chyba sprzątaczka.
         Siedze w branży audio-video i jak czytam takie farmazony to mi ręce opadają.
         • avatar
          matikiller
          0
          "Tu właśnie wkracza mini-LED. Zmniejszenie rozmiaru diod LED pozwala na znaczne zwiększenie ilość stref, które można wygasić. TCL X10 - jeden z pierwszych telewizorów mini-LED - może się pochwalić prawie 800 strefami podświetlenia (15 tysięcy diod mini-LED), ale kolejne modele mają być wyposażone nawet w 2500 stref."
          Niezbyt to rozumiem. Przecież taka ilość stref powinna być zależna od rozdzielczości, a nie od wielkości ledu. Jak dla mnie tak się własnie objawia marketingowa papka dla mas.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wszystko co musimy wiedzieć o mini LED jest to, że to jest po prostu panel LCD, i to powinno być jasno opisane. Mnie ogromnie dziwi, że lenie z UOKiK do tej pory nie nałożyli kar na producentów telewizorów, za wprowadzanie klientów w błąd. niemal wszystko reklamowane jako cokolwiek LED powinno być reklamowane jako LCD-LED.

           nie rozumiem czemu oni się wstydzą, całkiem dobrych paneli LCD że nie wymieniają tego skrótu w reklamach?
           • avatar
            recuchowski
            0
            Zawsze zwracam uwagę na jakość obrazu więc jestem zainteresowany tym TCL X10. Pewnie jakościowo będzie podobnie do popularniejszych marek, ale taniej...