RTV

Nowa opłata zamiast abonamentu RTV. Nikt się nie wywinie

przeczytasz w 2 min.

Chociaż od dawna mówi się o zmianach w zakresie finansowania mediów publicznych, wciąż nie ustalono ostatecznego kształtu nowych przepisów. Co może zastąpić abonament RTV?

W sprawie budzącej duże zainteresowanie wielu Polaków wypowiedział się Maciej Wróbel, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” potwierdził, że w jednej kwestii rządzący są zgodni – abonament RTV nie będzie dalej funkcjonował w obecnym kształcie. Wciąż trwają jednak dyskusje na temat tego, czym go zastąpić.

Abonament RTV doliczony do rachunku za prąd?

Jak się okazuje, jednym z pomysłów jest uwzględnienie opłaty na media publiczne w cenie smartfonów. Kupując nowy telefon (można przypuszczać, że także sprzęt RTV) klienci automatycznie przeznaczaliby pewną "drobną" kwotę na media publicznie. Takie rozwiązanie jest jednym z najpoważniej branych pod uwagę, chociaż rodzi pytanie odnośnie tego, czy nie spowoduje wzrostu cen urządzeń mobilnych.

Maciej Wróbel jest zdania, że nie. Jednocześnie zdradza, że inna z koncepcji zakłada ukrycie opłaty na media publiczne np. w rachunku za prąd.

"Nie. Takie rozwiązania – np. opłata reprograficzna – funkcjonują w krajach Unii Europejskiej, a ceny smartfonów nadal kształtują się w Europie na podobnym poziomie. Wątpię, żeby u nas wiązało się to ze wzrostem cen. Ale proszę pamiętać, że to tylko jeden z omawianych wariantów. Być może będzie to ukryte np. w opłacie za prąd. Nie ma jeszcze wiążącej decyzji w tej kwestii" – powiedział poseł.

Nowa opłata ma cechować się wyższą ściągalnością

Ze swojej strony przypominamy, że wcześniej w tym roku w temacie likwidacji abonamentu RTV wypowiadał się szef sejmowej komisji kultury Bogdan Zdrojewski. Mówił o jego zdaniem dwóch wiodących koncepcjach, czyli finansowaniu mediów publicznych z budżetu państwa lub wprowadzeniu opłaty audiowizualnej. Ta ostatnia miałaby wynosić ok. 9 zł miesięcznie. Co najważniejsze, byłaby jednak pobierana od każdego podatnika - z PIT-u i CIT-u, a nawet od płatników KRUS.

Z wypowiedzi polityków wynika, że nowa opłata będzie zauważalnie niższa od obecnego abonamentu RTV. Jednocześnie zanosi się na to, że ma cechować się znacznie lepszą "ściągalnością". Proponowane są bowiem rozwiązania, które trudno będzie obejść i na niepłacenie będą mogły nastawiać się wyłącznie osoby, które zostaną z tego ustawowo zwolnione.

Ile kosztuje abonament RTV?

W 2024 r. abonament za telewizję i radio wynosi 27,30 zł miesięcznie lub 294,90 zł przy płatności za cały rok. Abonament za samo radio to natomiast 8,70 zł miesięcznie lub 94 zł przy płatności za cały rok.

Źródło: gazetaprawna, zdjęcie otwarcia: unsplash

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Klient Banku
  14
  Teraz płacę 294 zł za całą rodzinę.Gdyby w rodzinie pracowały trzy osoby to w sumie zapłacą więcej niż teraz! A podobno miało być taniej.
  • avatar
   Marek1981
   9
   9pln/mc to od osoby! Te debile chcą zrobić skok na kase jak ze śmieciami. Sam miałem podpisaną umowe 5pln/mc a kretyni wybierając za mnie wrzucili 15pln/mc. Teraz to już nawet nie chce patrzeć. Kiedy polacy zmądrzeją, obstawiam chyba jednak nigdy
   • avatar
    Hasta-la-vista-baby
    6
    Niech się od*******ą te pazerne polityczne marionetki, nie oglądam tego ścieku którym nazywają TV publiczną, nie oglądam PolShitu oraz nie oglądam TVNienawiść. Mam co robić w życiu a nie siedzieć w domu przed tymi ściekami które płyną z ekranu TV. A co do tych idiotycznych abonamentów to niech się sami utrzymują z i tak milionowych reklam, a nie wyciągają brudne łapska po kasę, te kukiełki jednej lub drugiej partii pffffolitycznej. A jeszcze mam pytanie, a co z osobami które są zwolnione?
    • avatar
     Yetii
     5
     Skąd ten lament. Poza 18-lakami. Każdy kto pamięta rządy heer ryżego. Pamięta doskonale: pieniędzy nie ma i nie będzie, po co nam lotnisko w..... kiedy jest w Berlinie. I wyprzedaż polskich firm za ich miesięczny obrót. Ktoś liczył że banda ryżego się zmieni ??? To tak jakby powiedzieć iż kościół od jutra przestanie być pazerny na pieniądze...
     • avatar
      bbkr_pl
      4
      Maciej Wróbel, poseł Koalicji Obywatelskiej, juz lepkimi raczkami dlubie nam w kieszeniach. Nie ogladam TVP, nie korzystam z mediow publicznych, odwal sie ode mnie komuchu!
      • avatar
       Kenjiro
       3
       Czyli jeszcze bardziej będzie się opłacało kupić smartfona z niemieckiego Amazona niż z polskiego.

       Dodatkowe opodatkowanie prądu nie jest proste do wykonania, bo wyjątki bardzo utrudniają realizację.

       Gdyby kwota miesięczna była na poziomie 2-3 zł, to nikt by nie protestował, ale płacić za nędzę obecnej TVP kilkadziesiąt złotych miesięcznie to przegięcie.
       • avatar
        adamlabedz
        3
        "chociaż rodzi pytanie odnośnie tego, czy nie spowoduje wzrostu cen urządzeń mobilnych." nie no dlaczego miały by wzrosnąć ceny?
        • avatar
         losiaczek1
         3
         Lepiej niech skomercjalizują TVP. Wtedy się okaże jak długo pociągnie z tym syfem.
         • avatar
          anemusek
          3
          Przyszła nowa miotła ale niczym się nie różni od starej miotły. Nie mamy mediów publicznych i nigdy mieć nie będziemy, a twór kryjący się pod ta nazwą to skrajnie szkodliwy byt niezależnie kto jest u władzy, który trzeba bezwzględnie zlikwidować. To, że haracz mafijny będzie nieuchronny pozbawi nas tylko prawa do protestu przeciwko tej patologii.
          • avatar
           Silver
           3
           Jeszcze k... czego.
           • avatar
            FunkyKoval
            -1
            Hahahaha macie co chcieliście ... wybraliście to lewacko-liberalne szambo to teraz nie narzekajcie. Zabierają nam teraz normalne jedzenie, samochody, w miarę tanią i dostępną muzykę, filmy na fizycznych nośnikach, miało nie być abonamentu a będzie obowiązkowy haracz, gaz ziemny to od niedawna zło - wasze nowe piece za chwilę pójdą na złom, wasze dzieci będą uczyły się jak to Polska napadłą na Niemcy w 1939 roku i jacy to niewdzięczni jesteśmy bo ruskie i niemce tyle nam dali, mogli nas więcej wymordować a jednak tego nie zrobili, laptopy dla uczniów i nauczycieli to rozrzutność i trwonienie kasy i więcej ich nie będzie, żółnierzez wyklęci "byli bandytami" i rozkazem jakiejś lewackiej baby wywala sie ich z pamięci i różnych instytucji, niebawem (po wyborach samorządowych) doiorą się do Waszych pieneizy, nie będzie 13/14 emerytur, dodatków na dzieci, od 1 kwietnia VAT na żywnoisć 5% (podniesiony z 0%) co byście za grubi nie byli, tak dbają o wasze zdrowie, czy będzie atom i CPK tego nie wiadomo, pewnie po wyborach się dowiemy że jednak nie, od wczoraj larum bo Turów do likwidacji - akurat mio tych lduzi nie zal bo tam KO wygrało wybory i wiele wiele innych "obietnic" zrealizują.

            Aaaaale co tam, ważne że nie rządzi PiS ...
            • avatar
             StopKoalicjaDrozyzny
             -2
             Polaku obudź się!!! Ryzy zdrajca Tusk ze swoją neo koalicja drożyzny cie oszukał!!
             Wszystko co obiecał ryży w kampanii wyborczej okazało się KŁAMSTWEM!!!
             Miało być paliwo po 5 zł a mamy coraz bliżej 7 zł!! 0 wat na podstawowe produkty żywnościowe przez Tuska i jego koalicje drożyzny zostanie zniesiony 1 Kwietnia!!! Tak to nie będzie prima aprilis i od kwietnia zapłacisz Polaku ponad 100 zł więcej miesięcznie!!!!
             Następne do kasacji będzie wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości tarcza energetyczna od 1 lipca, wiec kolejne 100 zł wypracuje ci miesięcznie z twojego portfela ale to początek bo jak prąd zdrożeje to Polaku zapłacisz więcej za mieszkanie i wszelkiego rodzaju usługi.
             Sprzeciw się koalicji drożyzny ryżego Tuska i zagłosuj na Prawo i Sprawiedliwość już w wyborach do europarlamentu!!! W 2025 zagłosuj na kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski a następnych wyborach parlamentarnych głosuj na Prawo i Sprawiedliwość!!!!
             Dość kłamstw zdrajcy Tuska!!! Polaku odsuń tego ryżego cwanego lisa od władzy raz na zawsze!!!!
             • avatar
              qrek1
              0
              proponuję doliczyć abonament do piwa, papierosów oraz rowerów. To będzie najbardziej sensowne rozwiazanie.
              • avatar
               RafiXll
               0
               zakodujcie to w pizdu nie chce tego słuchać i oglądać... Ba nawet nie chcę mieć takiej możliwości...
               • avatar
                pawluto
                0
                Czyli możesz nie mieć telewizora a i tak zapłacisz...
                Politycy to jednak stado durni i nierobów...Zwłaszcza ci od thuska...
                • avatar
                 Witalis
                 0
                 Nie oglądam TVP/TVN/Polsatu .. od wielu lat a muszę płacić :-(
                 • avatar
                  fungate
                  0
                  ...no powiedzmy, że OK (wcale nie, ale załóżmy) - czy wtedy reklamy w telewizji publicznej znikną? Pewnie głupie pytanie...
                  • avatar
                   DezMond
                   0
                   niech mi ktoś odpowie z jakiej paki mamy płacić cokolwiek na media państwowe????