Chłodzenie

Kinetyczne chłodzenie CoolChip coraz bliżej premiery - zobacz prototyp od Cooler Master

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Podczas targów CES 2015 można było zobaczyć drugi prototyp chłodzenia opracowany przy współpracy z firmą Cooler Master.

CoolChip KCT - prototyp chłodzenia procesora

Pamiętacie rewolucyjny system chłodzenia CoolChip KCT, o którym pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku? Wygląda na to, że ma on realne szanse, aby trafić do masowej produkcji – tym bardziej, że producent zawiązał współpracę z firmą Cooler Master, a więc jednym z głównych graczy na rynku chłodzeń komputerowych. Podczas targów CES 2015 można było zobaczyć kolejny prototyp chłodzenia.

Technologia KCT (Kinetic Cooling Technology) to całkowicie odmienne podejście do budowy chłodzenia procesora – w tym przypadku radiator jednocześnie pełni rolę wentylatora, co pozwala uzyskać jeszcze wyższą wydajność i niższy poziom generowanego hałasu. Jak zapewnia przedstawiciel producenta, nowoczesny cooler może być 2-krotnie niższy, a przy tym też 2-krotnie cichszy od konwencjonalnego chłodzenia z wentylatorem. Całość wygląda zatem bardzo obiecująco.

Na stoisku firmy CoolChip zaprezentowano też nowy prototyp chłodzenia, który opracowano przy współpracy z firmą Cooler Master. Konstrukcja ta wykorzystuje wspomnianą technologię KCT, ale dodatkowo otacza ją nieruchomy radiator z trzema miedzianymi rurkami cieplnymi – całość jest na tyle kompaktowa, że bez problemu sprawdzi się w miniaturowych komputerach ITX.

CoolChip KCT - prototyp chłodzenia procesora

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że koszt produkcji chłodzenia z technologią KCT nie powinien być znacznie wyższy od tradycyjnych rozwiązań, a więc końcowa cena produktu również nie powinna znacznie odbiegać od konstrukcji obecnie dostępnych w sprzedaży. Czekamy zatem na rozpoczęcie masowej produkcji takich coolerów i oczywiście na niezależne testy wydajności.

Źródło: PC Perspective

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Pomysł bardzo ciekawy. Zobaczymy jak to sprawdzi się w praktyce i jakie będą ceny.
  10
 • avatar
  Pejo_
  Teraz czekamy na testy.
  5
 • avatar
  DragDay7
  Powinni tą konstrukcję jeszcze przykryć, zostawić na środku wlot - większy dopływ powietrza spoza układu i nie ucieknie bokiem. Ciekawe jakie różnice temperatur będą na recenzjach takiego chłodzenia gdzie wiatrak jest też radiatorem.
  4
 • avatar
  kitamo
  Problem to beda mieli z odkladnym wykonaniem. przy takiej odleglosci elementow od siebie to nie wroze tutaj dlugotrwalej pracy tego mechanizmu.
  4
 • avatar
  PL_SBX
  Ciekawe jakie beda wibracje zwiazane z sila dosrodkowa.
  3
 • avatar
  prime27pl
  Fajne :)Lubie turbiny .
  3
 • avatar
  neo937
  Duże to, na początku myślałem, że będzie wielkości chłodzenia do laptopa, ale jak pokazali na płycie głównej to łohoho...
 • avatar
  Balrogos
  Ja bym zamknął ten układ a tam gdzie miało być powietrze wypełnił bym to pastą CLP czy podobna mieszaniną indu i galu, bo lepiej przewodzi ciepło niż powietrze.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Poczekam na chłodzenie kwantowe lub przynajmniej elektromagnetyczne.
  -1
 • avatar
  jinling
  znowu jakas gwizdzaca turbina ? :P
  -4
 • avatar
  kamil112234
  no bardzo ciekawe. najsłabszym punktem każdego chłodzenie nie jest odprowadzanie ciepła do otoczenia tylko przenikalność cieplna. po to stosuje się specjalne pasty żeby jak najwięcej ciepłą mogło "przejść" z procka na chłodzenie a tu się kręci radiator. odprowadzanie ciepłą z CPU pewnie będzie wysokie ;D temperatura 80 stopni a radiator zimny heheh przełom ;)
  -6
 • avatar
  Konto usunięte
  Zeby to wyszyscic z kurzu trzeba zdemontowac z plyty i rozlozyc (jak sie da). Troche problematyczne... Do tego typu zastosowan pasywne chyba lepiej sie sprawdzi. W low endzie tempy sa nieistotne.
 • avatar
  Marucins
  Już coś podobnego było ale nie przyjęło się.