Corel AfterShot Pro i akceleracja GPU

przeczytasz w 1 min.

Najnowsza wersja Corel AfterShot Pro świetnie wykorzystuje wielordzeniowe procesory i oferuje wsparcie OpenCL

Corel AfterShot Pro nie jest może tak popularny jak aplikacje do obróbki zdjęć firmy Adobe, jednak ma całą masę niezaprzeczalnych zalet. Za jego pomocą można kompleksowo przetwarzać pliki RAW, co sprawia, że jest atrakcyjnym narzędziem dla miłośników fotografii cyfrowej. Program jest dostępny zarówno w wersji dla systemu Windows jak i MacOSX oraz Linux.

Akceleracja działania programów za pomocą włączenia do obliczeń karty graficznej jest coraz szerzej stosowana. O ile najczęściej i najbardziej efektywnie używa się jej w obróbce wideo, to coraz częściej to usprawnienie pojawia się również w aplikacjach do przetwarzania zdjęć - także w darmowych programach takich jak GIMP.

Aktualizacja Corel AfterShot Pro do wersji 1.2.0.7 przyniosła wiele usprawnień, w tym świetne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych. Program może się również pochwalić możliwością wykorzystania akceleracji GPU dzięki OpenCL.

Aby sprawdzić działanie akceleracji GPU w programie, wykorzystaliśmy kartę graficzną ze średniego segmentu, czyli Radeona HD 7770.

W testach wykorzystaliśmy następującą platformę sprzętową:

 • procesor: AMD FX-8350
 • płyta główna: Gigabyte GA-990X-UD3
 • RAM: Corsair Vengeance 2 x 8GB 1866 MHz CL9
 • karta graficzna: VTX Radeon HD 7770 1 GB
 • dysk: Kingston SSDNow V200+ 128 GB
 • system: Windows 7 SP1 64-bit
 • sterowniki: Catalyst 13.6 beta 2

Obciążenie procesora i karty graficznej podczas operacji

Corel AfterShot Pro 1.2.0.7 - konwersja RAW do JPEG
[s] mniej = lepiej

OpenCL 57
Bez OpenCL 66

Test polegał na konwersji serii zdjęć z RAW do JPEG, wraz z wyostrzeniem i dodatkowym efektem. Dzięki wsparciu karty graficznej cała operacja zajęła prawie 10 sekund mniej. Nie jest to może imponujące przyśpieszenie, tym niemniej akceleracja GPU w programie działa bez zarzutu i może usprawnić edycję zdjęć.

Źródło: informacja własna

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wdowa94
  12
  Nie wiem co nacisnąć w tej ankiecie :D
  • avatar
   Q'bot
   10
   A jakby tak poprosić redakcję benchmark'a, by zrobiła w Creative Cloud'zie testy porównawcze CUDA i OpenCL'a? Bo do tej pory nigdzie miarodajnego porównania nei widziałem...;\
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Dobrze. Czekam na hUMA
    • avatar
     Szymon331
     3
     W kartach graficznych jest ogromny potencjał obliczeniowy. Aż dziwne że tak powoli wprowadzają tą akcelerację w programach.
     • avatar
      limera1n
      0
      Ostatnio bawiłem sie troche w blenderze. zmartwiłem się że nie ma wsparcia dla kart AMD. Jeśli chodzi o rendering ze wsparciem GPU, blender wykorzystuje tylko CUDA. (chodzi o rendering właściwy - dla OpenCL jest opcja szybkiego renderingu który okazał mi się nieprzydatny). Podobnie miałem z sony vegasem. po zaznaczeniu opcji akceleracji GPU z kartą AMD program wywalało na starcie. Z nowym GTX śmiga... chyba ktoś tu nie chce pozwolić AMD rozwinąć skrzydła...
      • avatar
       silvver
       0
       "Aktualizacja Corel AfterShot Pro do wersji 1.2.0.7 przyniosła wiele usprawnień, w tym świetne wykorzystanie procesorów wielordzeniowych."
       Połowa 2013 a program dopiero w miarę sensownie wykorzystuje procesory wielordzeniowe? Postęp :D