Ciekawostki

Stany Zjednoczone zainteresowane cyfrowym dolarem? Joe Biden podpisał dekret

przeczytasz w 2 min.

Plany wprowadzenia cyfrowego pieniądza wracają jak bumerang. Ostatnio taki pomysł ponownie pojawił się w Stanach Zjednoczonych – administracja Joe Bidena chce w ten sposób zbadać przyszłość pieniądza i potencjał dotyczący kryptowalut.

Cyfrowy pieniądz to kontrowersyjny pomysł, który ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Wirtualna waluta zarządzana przez bank centralny jest tańsza w obsłudze, a przy tym zapewnia możliwość kontroli przepływu środków. Największe obawy dotyczą okresu ważności takiej gotówki, co wymusza na obywatelach jej szybkie "zużywanie".

Przyszłość cyfrowego pieniądza przyciąga rządy kolejnych państw (niedawno prace nad cyfrowym pieniądzem rozpoczął np. Narodowy Bank Polski). Tematowi przyglądają się też Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone rozpoczynają prace nad cyfrowym dolarem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał zarządzenie, dzięki któremu powstanie opracowanie oceny ryzyka i korzyści związanych z utworzeniem cyfrowego dolara, a także innych kwestii dotyczących kryptowalut.

Oznacza to, że kluczowe agencje finansowe (Departament Skarbu, Departament Handlu i inne kluczowe agencje) będą musiały przygotować raport na temat „przyszłości pieniądza” i roli, jaką w przyszłości będą odgrywać kryptowaluty.

Analitycy zauważają, że podpisane zarządzenie jest wyraźnym potwierdzeniem zainteresowania rosnącym rynkiem kryptowalut i ich potencjalnego oddziaływania na USA i globalny system finansowy. Warto bowiem zauważyć, że różnego rodzaju wirtualne waluty mogą mieć wpływ nie tylko na zwykłych ludzi i zabezpieczenie zmienności kursu zwykłych walut, ale przede wszystkim na utrzymanie dolara w roli światowej waluty.

Cyfrowy dolar

Podpisane zarządzenie nakazuje też ocenę infrastruktury technologicznej potrzebnej do wprowadzeniem cyfrowego dolara. Zarządzenie na pewno zachęca System Rezerwy Federalnej (tzw. FED) do kontynuowania prac nad takim rozwiązaniem.

Nie brakuje głosów, które sugerują większe zainteresowanie technologią blockchain i kryptowalutami, które mają bardziej interesować branżę niż cyfrowy dolar  - przykładem tutaj może być Lance Morginn, szef Blockchain Intelligence Group:

Jesteśmy w kluczowym momencie w historii, w którym świat obserwuje, jak zasoby cyfrowe są wykorzystywane w budowaniu narodu i jak zasoby cyfrowe zapewniają przejrzystość transakcji finansowych, jakiej nigdy wcześniej nie widziano.

Czy cyfrowy pieniądz pojawi się w USA? Urzędnicy zauważają, że opracowanie i wprowadzenie cyfrowego dolara mogłoby zająć lata. Analizy pomysłu muszą być bardzo ostrożne, bo może może on mieć głębokie oddziaływanie na walutę kraju.

Źródło: Reuters

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  19
  Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy.

  Cyfrowy pieniądz to tylko sposób na zniewolenie obywateli.
  Robisz coś "rewolucyjnego", co nie jest w smak "rządzącym", hop, wszystkie środki zablokowane.
  • avatar
   zack24
   13
   Cyfrowe pieniądze = ostateczna smycz!
   Postęp inwigilacji społeczeństwa widać gołym okiem, a co niektórzy do tego jeszcze się tym cieszą...
   • avatar
    anemusek
    5
    Pieniądz z okresem ważności w stylu chińskim nie ma sensu i jest zwykłym rozbojem.
    Pieniądz cyfrowy bez udziwnień nie wnosi nic. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy środki mają pokrycie w papierkach czy kluczach kryptograficznych.
    • avatar
     Marek1981
     0
     usa i inne kraje chcą zapanować nad cyfrowym pieniądzem gdyż boją się utraty kontroli nad obywatelem. Im więcej takich udziwnień tym bardziej dążymy do motywu znanego z filmu "In Time"
     • avatar
      Cezarr
      0
      Gdzie są ci wszyscy, którzy domagają się upadku niezależnych od nikogo kryptowalut? :D
      • avatar
       sprinter
       0
       Nie cyfrowy a programowalny tak to się nazywa ;)
       • avatar
        Yamaraj6
        0
        Obecnie pieniędzmi zarządzają banki, bo mają je na swoich kontach i w sejfach. W przypadku pieniądza cyfrowego wszystkie pieniądze "są" w banku centralnym.
        Według mnie takie rozwiązanie ma sens i plusy jedynie jeżeli zostanie wprowadzone jednocześnie z zastąpienie przestarzałego i drogiego systemu SWIFT i umożliwi praktycznie darmowy, natychmiastowy przesył pieniądza w każde miejsce na świecie.

        Oczywiście niewątpliwym i ogromnym minusem jest inwigilacja, wszystko będzie widoczne z poziomu banku centralnego danego kraju, obecnie jeżeli jakaś instytucja (np. państwowa) zwróci się do banku, żeby podał jej twoje dane lub zablokował ci konto, to w teorii twój bank może powiedzieć komuś, żeby spier****, co się często dzieje jeżeli chodzi o banki zagraniczne.

        Według mnie cyfrowy pieniądz i tokenizacja rzeczy jest świetnym rozwiązaniem, ale TYLKO w przypadku, w którym rządzić będą uczciwi i mądrzy ludzie, którzy tego systemu nie będą nadużywali, niestety uczciwi i mądrzy ludzie bardzo rzadko idą do polityki.
        • avatar
         MaxDamageDA
         -1
         Już mają dogecoina, który wygląda jak żart, a przez moment był wart prawie tyle co dolar :P Dla mnie to było zabawne samo w sobie :P
         • avatar
          pawluto
          -3
          Jak ludzie się nie opamiętają to będą zniewolenie na wiele lat...
          Cyfrowy pieniądz to zniewolenie i utopia !
          W życiu nie zapłaciłem w sklepie kartą...
          • avatar
           wanakamura
           0
           Wszyscy łykną cyfrowego dolara tak jak łykają wszystko. Plusem jest to że będą musieli opracować metody energooszczędnego EDolara. A dzięki temu będzie łatwo zrobić inne EWaluty. Wtedy kaganiec zniknie :).