Ciekawostki

Czas rozpocząć erę GPS III [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze przed końcem tego roku na średnia orbitę okołoziemską wyniesiony zostanie pierwszy satelita GPS trzeciej generacji. AKTUALIZACJA: Udało się.

Aktualizacja, 24 grudnia 2018: Firma SpaceX oraz SMC będące częścią amerykańskich sił zbrojnych oficjalnie ogłosiły: udało się – wprawdzie z drobnym opóźnieniem, ale jednak mimo wszystko zgodnie z ogólnym planem, by jeszcze przed końcem tego roku rozpocząć przygotowania do ery GPS trzeciej generacji. 

W niedzielę firma SpaceX zrealizowała swój 21. lot w tym roku i wyniosła na średnią orbitę okołoziemską pierwszego satelitę GPS trzeciej generacji (to GPS III SV01 „Vespucci” wyprodukowany przez Lockheed Martin), wykorzystując do tego swoją rakietę Falcon 9. Misja trwała niespełna dwie godziny. 

Więcej szczegółów na temat modernizacji systemu GPS odnajdziecie w newsie sprzed kilku dni… 

 

News, 17 grudnia 2018: O to, aby system GPS działał poprawnie, dba obecnie 31 satelitów znajdujących się na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO). Jeszcze w tym roku pojawi się tam kolejny, a zarazem pierwszy satelita trzeciej generacji.

Satelita GPS III SV01 „Vespucci” został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Lockheed Martin. Kosztujący 577 milionów dolarów i ważący 3880 kg satelita jeszcze w grudniu zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX, dla której będzie to pierwsza „misja bezpieczeństwa narodowego”, a zarazem 21. misja w tym roku.

Lockheed Martin GPS III

Nowa generacja satelitów GPS będzie kompatybilna z poprzednimi. Celem jest wzmocnienie sygnału i zwiększenie zasięgu systemu nawigacji, a ostatecznie – zastąpienie tych starych satelitów. Nowe mają bez większych przeszkód przetrwać 15 lat (to dwa razy więcej niż dotychczas). 

Założenia są takie, że dzięki GPS III informacje o lokalizacji będą nawet trzy razy dokładniejsze niż obecnie. Ze względu na to, że satelity trafiać będą na orbitę partiami, ale też na konieczność dostosowania naziemnej infrastruktury, korzyści mogą jednak nie być odczuwalne przed 2022 rokiem. 

Źródło: Florida Today, The Washington Post. Foto/ilustracja: Lockheed Martin/Flickr

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Abgan
  0
  Co w niespełna 4-tonowym satelicie kosztuje ponad 500 mln USD? Rozumiem, że ma precyzyjny zegar i dość mocne radio. Ale... wciąż, 577 mln USD sam satelita? Bez kosztów wyniesienia go na orbitę? Szaleństwo.

  Drugie pytanie mam o infrastrukturę naziemną, jaką trzeba dostosować do GPS III. Co to właściwie znaczy? Z tego co pamiętam, to trzeba co jakiś czas korygować zegary w satelitach, z uwagi na dylatację czasu. Czyli jest już infrastruktura do komunikacji z Ziemi, ale tej komunikacji jest mało i jest ona sporadyczna. Jakiej jeszcze infrastruktury naziemnej one właściwie wymagają, takiej o której warto wspominać przy miliardowych kosztach umieszczania pojedynczego satelity na orbicie?
  • avatar
   zeniu
   -5
   Będzie wciągał baterię jeszcze bardziej niż poprzedni GPS? Już od dawna przerzuciłem się na AGPS, zużywa znacznie mniej energii i działa między przeszkodami terenowymi.
   • avatar
    Konto usunięte
    -23
    Satelity GPS na płaskiej ziemi. Koń by się uśmiał jak robi się z ludzi idiotów. Włączcie myślenie samodzielne ludzie ;-) https://www.youtube.com/watch?v=nj9vhLT23gA