Internet

Czy Facebook nas podsłuchuje? [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Czy Facebook podsłuchuje ludzi za pomocą mikrofonów w ich telefonach? Firma się przyznaje, ale celem jest ponoć tylko „pomoc”.

NEWS [01.06.2016]: Profesor Kelli Burns sugeruje, że Facebook słucha tego, o czym ludzie rozmawiają przez telefon. Firma faktycznie przyznaje się do tego, że używa mikrofonów w naszych telefonach, ale tylko po to, aby wiedzieć co dzieje się wokół nas, aby później móc zasugerować pewne aktywności. Pani Burns twierdzi jednak, że w rzeczywistości serwis może podsłuchiwać nas po to, by proponować nam odpowiednie reklamy.

Wprawdzie pani profesor nie ma żadnych dowodów na to, że tak faktycznie jest, ale jak twierdzi – „to byłby całkowicie naturalny ruch ze strony tego serwisu”. Co więcej, nie brakuje doniesień na temat tego, że Facebook faktycznie wyświetlał reklamy odpowiadające temu, o czym wcześniej rozmawiał dany użytkownik. W jednym z eksperymentów sama pani Burns powiedziała do telefonu „chciałabym pojechać do Afryki – najlepiej jednym z tych jeepów”, a po chwili ujrzała reklamy:  biura podróży i amerykańskich samochodów.

Facebook tymczasem zapewnia, że telefon nie podsłuchuje nas cały czas, a to co usłyszy wykorzystuje tylko do pewnych sugestii (ale nie odnośnie do reklam), po czym natychmiastowo kasuje te informacje. 

Na razie funkcja „nasłuchiwania” przez aplikację Facebooka jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, ale wkrótce trafić ma też do innych krajów (może pojawiać się już teraz w wersji testowej). Plusem jest to, że jej wyłączenie nie stanowi większego problemu – wystarczy udać się do ustawień prywatności i zmienić uprawnienia dla tej aplikacji. 

AKTUALIZACJA [02.06.2016]: Otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie prosto od Biura Prasowego Facebooka. – „Facebook nie wykorzystuje mikrofonu, żeby w jakikolwiek sposób przekazywać dane do celów reklamowych lub do zastosowania w News Feedzie. Firmy są w stanie dostarczać ludziom odpowiednie reklamy w oparciu o ich zainteresowania lub inne dane demograficzne, ale nie poprzez gromadzenie danych audio”.

Źródło: Independent

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ProTofik
  14
  pomidor
  • avatar
   wojtek_pl
   5
   Jak to dobrze, że nie mam konta na Facebooku i wywaliłem apkę z telefonu.
   • avatar
    Ladros
    3
    Co to jest ten facebook
    • avatar
     Dudzio993
     2
     Kogoś to dziwi?
     • avatar
      Marucins
      1
      AKTUALIZACJA [02.06.2016]
      TAAAAAA
      Tak samo jak ruchy myszki, też nie śledzą...
      • avatar
       projectdarkstar
       1
       Wy się naprawdę dziwicie? Po historiach o cenzurze na FB i nie promowaniu wiadomości o charakterze "prawicowym"? Naprawdę was to jeszcze dziwi?
       • avatar
        Hello
        -2
        Niewątpliwie tylko utwierdza mnie to w moim przekonaniu, że aby używać pejs-zbuka trzeba mieć IQ kamienia...
        • avatar
         patol1984
         0
         łatafak, czego ja się dowiaduje? Gdzie jak? Którędy słuchają? Które to diabelstwo trzeba odinstalować żeby się pozbyć tego szajsu? Messenger też jest częścią tego szatańskiego pomysłu?
         • avatar
          Nullmaruzero
          0
          Tja, mojej mamie na fb polecało moją znajomą z jednej gry. Ja FB wtedy nie miałem, a inni znajomi z tej gry nie byli wspólnymi znajomymi z moją rodziną ani innymi naszymi znajomymi. Jedyne co "nas łączyło" to fakt że wysyłała mi fizyczne kartki świąteczne/urodzinowe itp. parę razy do roku, a jednak zauważyłem raz kątem oka że poleca ją mamie :D Spędziłem nawet solidną ilość czasu próbując dojść w jaki sposób mogli ich połączyć i nic mi nie przyszło do głowy prócz "szpiegowania" maili, do kogo co kto pisze.

          Sprawa druga, po przeprowadzce za granicę po rejestracji i załatwieniu papierków dostałem tonę różnej poczty od różnych podmiotów i instytucji. Jedną z nich była instytucja która zajmuje się doradztwem zawodowym i jakąś formą edukacji w przypadkach gdy zakończyłeś edukację na poziomie gimnazjum (nie mój przypadek, ale nie wiedzieli, nikt o wykształcenie mnie nie pytał przy rejestracjach). Potrzebowali wiedzieć co tu robię, jakie mam plany, jaką edukację otrzymałem itp. Odpisałem im na maila za pomocą klienta pocztowego na pececie (bez przeglądarki w tle) (na adres email który podali, bezpośrednio do jakiejś przedstawicielki) i paszło... Pod wieczór wchodzę na facebook i nagle widzę że facebook mi poleca do znajomych tę samą babkę do której pisałem kilka godzin wcześniej. O pomyłki nie może być mowy bo jest z miasta w którym owa instytucja jest, nazwisko i imię dość nietypowe jak na tutejsze standardy no i zgadzało się stanowisko i miejsce zatrudnienia na profilu.

          Morał z tego taki, że facebook musi skanować wsio co jest w telefonie bo na telefonie się wszystkie rzeczy z naszego e-życia się synchronizują, w tym maile.
          • avatar
           Akselpl
           0
           Jakiś czas temu zastanawiałem się skąd facebook może wiedzieć jaki mam problem i wyświetla mi reklamy związane z nim. Teraz już stało się wszystko jasne... Według mnie nie ogranicza się to tylko do fejsa bo nagle podobne reklamy widziałem również na onecie ;]