Internet

Czy ktoś się jeszcze nabiera na phishing?

przeczytasz w 2 min.

W ostatnim roku liczba ataków phishingowych na całym świecie stale rosła. Również w Polsce internauci mogli obserwować tego typu ataki na klientów najpopularniejszych polskich banków. Czy jednak phishing jest skuteczny, a jeśli tak to ilu internautów wpada w tego typu pułapki?

Warto przeczytać:
Podsumowanie ostatniej dekady cybeprzestępczości
 Dane Brazylijczyków w rękach hakerów
 Strona Marka Zuckerberga zhakowana

Laboratorium antywirusowe ESET zlokalizowane w Ameryce Łacińskiej przeprowadziło krótkie śledztwo, które pozwoliło udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Laboratorium przechwyciło pułapkę phishingową zastawioną na klientów jednego z popularnych w Ameryce Łacińskiej banków. Atak rozpoczynał się od wiadomości e-mail, której tytuł „UWAGA - NIEAKTYWNA KARTA KREDYTOWA”, miał wzbudzić zainteresowanie nieostrożnych użytkowników. Jeśli internauta kliknął w link umieszczony w treści otrzymanej wiadomości, był przenoszony na bardzo amatorsko przygotowaną stronę phishingową, która zbierała wrażliwe dane - w tym numer karty kredytowej, jej datę ważności, numer CVV, a nawet PIN. Po wypełnieniu formularza wyświetlany był komunikat informujący o pomyślnej aktywacji karty.

ESET natychmiast po wykryciu pułapki phishingowej poinformował o niej bank, którego klienci stali się celem ataku. W efekcie, po pięciu godzinach serwis został wyłączony. Ilu internautów dało się nabrać w ciągu wspomnianych pięciu godzin? Spójrzmy na statystyki przygotowane przez Laboratorium Antywirusowe ESET.

 • 164 - tyle osób odwiedziło serwis w ciągu 5 godzin jego aktywności w sieci, co daje skuteczność pułapki na poziomie ok. 30 osób zwabionych do serwisu w ciągu godziny.
 • 35 - tylu użytkowników podało w serwisie prawdziwe dane swoich kart kredytowych.
 • 21% - taką średnią skuteczność osiągnęła omawiana pułapka phishingowa. Oznacza to, że jedna na pięć osób, które odwiedziły stronę, pozostawiła na niej dane swojej karty kredytowej.

Jak się okazuje phishing może być nadal bardzo skuteczną metodą ataku, nawet jeśli cykl życia takiej pułapki wynosi zaledwie kilka godzin. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed phishingiem jest świadomość wśród internautów o istnieniu tego typu zagrożeń oraz znajomość typowego schematu, według którego tego typu ataki są przeprowadzane.

Źródło: ESET

Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
Easter Eggs, czyli jaja w grach
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  żal mi tych ludzi.ten fiszing jest chyba tylko dla debili albo dla kobiet.przecież jak sie zawiera umowe z bankiem lub zaklada konto to jest wszystko powiedziane.takie rzeczy tylko w ameryce na taką skale.ten kraj jest duży i ma caaaałą masę tępych i spasłych ludzi ale raz na 100 milionów trafia sie geniusz i oczywiście ameryka wychodzi na super intelektualny naród.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Lightning, czy ktoś cię ostatinio nie okradł ^^?