Internet

Czy zrezygnowalibyście z papierowych rachunków za usługi tv/tel?

przeczytasz w 1 min.

Zbadań wynika, że 45 proc. polskich internautów chętnie korzystałoby z elektronicznych form dostarczania rachunków za telefon i kablówkę.

Firma badawcza Ipsos i agencja Think Kong przygotowały raport, z  którego wynika, że 45 proc. polskich internautów chętnie korzystałoby z  elektronicznych form dostarczania rachunków za telefon i kablówkę.

Mimo dużej gotowości Polaków do przejścia na elektroniczne formy rachunków  za popularne usługi, ciągle aż 89 proc. faktur przychodzi do odbiorców w formie papierowej. Jednocześnie relatywnie mało firm podejmuje działania, które skłaniają do rezygnacji z otrzymywania drukowanych faktur.

- Najczęściej do rozliczeń elektronicznych przekonują Polaków firmy telekomunikacyjne - twierdzi Norbert Kilen z agencji Think Kong, który jest współautorem raportu. - Inne branże są mniej aktywne i  w rezultacie tylko 15 proc. Polaków przyznaje, że ostatnio spotkało się z takimi propozycjami - dodaje.

Rachunek

Jeśli chodzi o zalety związane z e-rachunkami, zwolennicy takich rozwiązań najczęściej informują o tym, że są wygodne. Taki argument wskazuje 66 proc. osób, które chętnie płaciłyby za usługi na podstawie elektronicznych rachunków.

Inne udogodnienia, które są wskazywane, to m.in. łatwe dokonywanie płatności (25 proc. wskazań), możliwość prostego uzyskania informacji o otrzymanym rachunku (22 proc.), gromadzenia wszystkich rachunków w jednym miejscu (18 proc.). Jedynie 6 proc. ankietowanych wskazało jako zaletę e-rachunków ich aspekt ekologiczny.

Firmy powinny więc przedstawiać klientom realne korzyści wynikające z przejścia na e-rachunki, a warto to zrobić, ponieważ wiąże się to z dużymi oszczędnościami. - Każdy z nas otrzymuje 4 lub 5 faktur miesięcznie. Skłonienie choćby części osób do przejścia na elektroniczne formy rozliczeń to dla każdego dużego usługodawcy wielomilionowe oszczędności - twierdzi Norbert Kilen.

Źródło: Ipsos Polska, Think Kong

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

techbyte

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  7
  "Skłonienie choćby części osób do przejścia na elektroniczne formy rozliczeń to dla każdego dużego usługodawcy wielomilionowe oszczędności - twierdzi Norbert Kilen."

  Oszczędności ?! To nic innego jak zwiększenie ZYSKÓW, użytkownicy nie będą z tego nic mieli.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   "Skłonienie choćby części osób do przejścia na elektroniczne formy rozliczeń to dla każdego dużego usługodawcy wielomilionowe oszczędności - twierdzi Norbert Kilen." - a jak dla mnie się to przełoży? Firmy nie są skłonne do obniżenia wartości faktury choćby o koszt korespondencji.
   • avatar
    Irrlicht
    2
    W sumie to jest kilka do kilkunastu papierzysk miesięcznie, które są na ogół do niczego niepotrzebne i po paru latach zbiera się tego pół szafki. Żeby się potem pozbyć tego śmiecia i nie zastanawiać, czy ktoś czegoś ciekawego nie wygrzebie ze śmietnika to warto używać niszczarki (albo kominka :) ).

    Oczywiście jest kwestia tego, żeby np. być pewnym że US nie przyjmie domniemania przestępstwa podatkowego na widok elektronicznych faktur.
    • avatar
     Sniko
     2
     W Netii faktura elektroniczna jest tańsza o 5zł
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Dla mnie faktura papierowa walajaca sie po biurkuu to najlepszee "przypomnienie" o tym zeby ja zaplacic. a taki email moze sie gdzies zawieruszyć, usunąć itp. Argumenty podane w artykule w ogole do mnie nie przemawiają za e-fakturami.
      • avatar
       Kenjiro
       1
       Nie każda firma ma możliwość wystawiania faktury elektronicznej. Co prawda w kodeksie cywilnym i spółek handlowych nie ma słowa o fakturze na papierze, ale traktowanie przez US jest jednoznaczne. Dopóki jakiś NSA nie pochyli się nad problemem i odgórnie nie stwierdzi, że są dopuszczone do normalnego obrotu, to nie ma co kombinować i robić sobie problemy.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Wydaje mi się, że problemów związanych z informatyzacją życia codziennego (tj. płacenia rachunków, załatwiania spraw urzędowych) jest przynajmniej kilka. Primo - prezesami firm są często osoby pamiętające złote lata PRL. W naszym kraju, w 20 lat trzeba było nadrobić 50 lat zastoju technologicznego. Oni nie są chętni na takie rozwiązania z powodu zwykłego zabetonowania poglądów czy mózgu i braku chęci do zmian czy rozwoju. Drugi problem, to starsza część społeczeństwa. Oni tego nie znają, bo przez całe swoje życie (praktycznie przez pół wieku) nie mieli z czymś takim styczności, więc się boją informatyzacji życia. Postęp postępem, ale należy pamiętać, że takich ludzi trzeba tego nauczyć, a jak nikt tego nie zrobi, to nie będą chcieli. Drugi problem na szczęście już zanika...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         To chyba mnei nie pytali bo u mnei faktura elektroniczna ma taka sama wartosc co spam z Viagra.
         • avatar
          Konto usunięte
          -7
          To w PL rachunki jeszcze na papierze przychodza?!!!

          Rachunki mniejsze napewno nie beda, raczej podniosa tym ktorzy nie zdecyduja sie na elektroniczna wersje.
          • avatar
           Dwd89
           0
           faktury elektroniczne sa bardzo wygodne,
           zakładasz email np. [email protected]śtam.pl :)
           i wszędzie jak Cię proszą o adres do wysyłania rachunków podajesz właśnie ten. Jeśli adres nie jest na publicznym serwerze to spam nie przychodzi :) Taka poczta zawsze dojdzie, w terminie. zawsze mozesz przejrzec ile placiles za kilka miesiecy wstecz :)

           Super sprawa.

           Jedynie firmy muszą mieć do ksiąg papierowe druki.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Mi nawet nie jest potrzebny rachunek, wystarczy link do szybkiego przelewu, zeby nie trzeba bylo wypelniac tych wszystkich rubryk. TP juz tak ma, link klikalny w pdf, szkoda, ze Orange dalej w poprzedniej erze.
            • avatar
             LenyDj
             0
             Nie wiem jak wy, ale ja już żadnych rachunków nie otrzymuje na papierze. Tel/Gas/Elek/Internet/TV wszystkie można by tak wymienić ale po co.
             Po pierwsze wygoda, oszczędność papieru i po trzecie to co najważniejsze wszystko w jednym miejscu :)
             A jak ktoś potrzebuje na papierze to sobie drukuje.
             Easy...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja już zrezygnowałem. Zarówno za Internet jak i za telewizję rachunki przychodzą mi na maila. Jeśli tylko usługodawca umożliwia odbieranie takich faktur, to korzystam.
              • avatar
               jarekzon
               0
               Ja też już dawno zrezygnowałem.
               • avatar
                0
                Ważniejsze jest wprowadzenie dla firm archiwizacji dokumentów w formie elektronicznej. O ile zmniejszyła by się przestrzeń potrzebna na dokumenty. A nie są to duże koszta - wystarczy dany zakres danych przechowywać na dwóch dyskach zabezpieczonych w odpowiednich odpornych na wodę i ogień pojemnikach. Albo też na płytach DVD, dwa archiwa w różnych miejscach posiadają bliźniacze archiwum danych. W razie zalania/pożaru w jednym, zostaje kopia w drugim.