SSD

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

przeczytasz w 2 min.

Dysk SSD czy eMMC? Opisujemy różnice między nośnikami. Doradzamy, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w laptopie.

Producenci komputerów coraz bardziej odchodzą od tradycyjnych dysków twardych HDD, a coraz częściej stosują nowszą pamięć flash – czy to w postaci nośnika SSD czy też pamięci eMMC. Czym różnią się obydwa rozwiązania?

Czym różni się dysk SSD od eMMC?

W odróżnieniu od tradycyjnych dysków twardych, obydwa nośniki bazują na pamięci półprzewodnikowej. Mamy tutaj do czynienia z pamięcią NAND, gdzie dane są przechowywane w tzw. komórkach pamięci. Możemy więc liczyć na wyższą wydajność (szczególnie przy operacjach na małych plikach), a przy tym większą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie bezgłośną pracę.

Samsung eMMC
Pamięć eMMC ma postać układu lutowanego bezpośrednio na płytce drukowanej (bez możliwości wymiany)

Różnice między eMMC i SSD sprowadzają się do budowy nośnika. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z układem montowanym bezpośrednio na płytce drukowanej, w którym od razu zintegrowano pamięć flash i kontroler pamięci. Budowa dysku SSD jest bardziej skomplikowana – producenci stosują tutaj kilka układów pamięci i zewnętrzny kontroler, a całość ma postać nośnika podłączanego do złącza SATA, M.2 SATA lub M.2 PCIe.

Dysk eMMC vs SSD

Kiano Elegance 13.3 - wydajność pamięci eMMC  Kiano Elegance 13.3 - wydajność dysku SSD
eMMC vs SSD - porównanie wydajności pamięci eMMC (po lewej) i dysku SSD (po prawej)

Z uwagi na różnice w budowie, nośniki oferują inne parametry. Pamięć eMMC ma pojemność maksymalnie 128 GB (zwykle jest to 32 lub 64 GB), a oferowane transfery zwykle sięgają około 150/100 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych.

SSD oferują dużo lepsze parametry, bo ich pojemność wynosi nawet 2 TB w przypadku nośników M.2 i 4 TB w przypadku dysków SATA. Wydajność też jest dużo lepsza, bo w przypadku modeli z interfejsem SATA może sięgać 550/500 MB/s, a w przypadku topowych konstrukcji pod PCIe jest to nawet 3500/2500 MB/s.

Laptop z SSD i laptop z eMMC

Obydwa rozwiązania sprawdzą się w różnych scenariuszach. Pamięć eMMC zwykle znajdziemy w tańszych laptopach, które zostały zaprojektowane z myślą o codziennych zastosowaniach. Użytkownicy nie powinni tutaj aż tak odczuwać mniejszej pojemności i słabszych osiągów nośnika. W niektórych konstrukcjach można jednak dołożyć tradycyjny dysk SSD (dobrym przykładem jest model Kiano Elegance 13.3).

ADATA Ultimate SU900
Dysk SSD możemy wymienić na szybszy i/lub pojemniejszy model

Dysk SSD do bardziej uniwersalne rozwiązanie, które można spotkać w najróżniejszych konstrukcjach - począwszy od podstawowych laptopów do domu, przez wydajne modele do grania, a skończywszy na mobilnych stacjach roboczych. Sporym atutem jest tutaj możliwość wymiany nośnika na szybszy i/lub pojemniejszy model.

Źródło: inf. własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  0
  Chodzi przede wszystkim o czas dostepu nie predkosci ktorych bez przerzucania plikow z ssd na ssd i tak nie zauwazymy.
  • avatar
   Rav-X
   0
   Następna metoda na skrócenie żywotności sprzętu. Pamięć eMMC zacznie się sypać i sprzęt do kosza, chyba, że ktoś jest specem od lutowania, to jeszcze jakoś sobie poradzi.