Bezpieczeństwo

Dane klientów Plus Banku w sieci - haker dotrzymał słowa

przeczytasz w 1 min.

„Nie będziemy rozmawiali z przestępcami” – zapowiedział Plus Bank. „Jak chcecie” – odpowiedział haker.

Plus Bank

„Nie będziemy rozmawiali z przestępcami” – zapowiedział Plus Bank. „Jak chcecie” – odpowiedział haker ukrywający się pod pseudonimem Polsilver i po kilku dniach szantażowania ostatecznie opublikował dane wykradzione z serwerów tej instytucji.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polsilver opublikował w sieci Tor dane 500 biznesowych klientów Plus Banku. I to całkiem sporo tych danych – oprócz imienia i nazwiska w bazie znajdziemy bowiem też nazwę firmy, miejsce zamieszkania, adres emailowy i numer telefonu, jak również wszystkie posiadane rachunki i ich salda, produkty, usługi bankowe, karty płatnicze wraz z numerami i datami ważności oraz informacje o ostatnich 50 transakcjach.

Polsilver zapowiada, że na tym nie koniec. Co tydzień do sieci trafiać będą paczki z danymi kolejnych 500 klientów – najpierw tych biznesowych, a później także prywatnych. Daje jednak Plus Bankowi wyjście – natychmiastowo zaprzestanie swoich działań, jeśli jego właściciele wpłacą 200 tysięcy złotych na dowolny dom dziecka. Wcześniej haker wzywał też bank do poinformowania klientów o tym, że doszło do nieuprawnionego dostępu do ich danych, ale teraz jest to już chyba nieistotne.

Co na to bank? Twardo stoi przy swoim: „nie będziemy rozmawiali z przestępcami”. Dodaje ponadto, że w wyniku włamania żaden klient „nie doznał uszczerbku finansowego”, a zabezpieczenia zostały wzmocnione. Czy to jednak zadowoli klientów?

Źródło: Wyborcza.biz

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mikipl21
  58
  Polubiłem tego hackera. Zmuszać do wypłaty na szczytne cele a nie dla siebie... Dobry z niego człowiek.
  • avatar
   UKBIB2012
   24
   dobry Haker nie jest zly ...
   • avatar
    PL_SBX
    9
    Udowodnił im jak słabe mają zabezpieczenia.
    • avatar
     kokosnh
     8
     Tylko mnie denerwuje to, ze bank nie powiadomił swoich klientów od razu o wycieku ich danych ? ( skoro wiedział )

     Miałem wykłady z gościem na uczelni, co zajmował się obsług baz danych kilku większych banków w Polsce, powiedział nam tylko, ze burdel jaki panuje w bazach danych banków jest niewiarygodny, choć systemy bankowe są zamkniętymi sieciami wiec jedynym problemem jest samo uzyskanie dostępu do sieci ( jeśli chodzi o bezpieczeństwo )
     • avatar
      Dooku
      6
      Cel może szczytny, szkoda tylko że ucierpieli na tym postronni obywatele. Nie można zakładać że biznesowi klienci banku to ludzie którzy zasługują na to żeby ich karać.
      • avatar
       franiux
       4
       Tylko, że w PL prości ludzie myślą, że jak klient biznesowy = ma dużo kasy = ukradł tą kasę = dowalić mu. W PL nie chodzi o to że ja mam mało, ale że sąsiad ma więcej.
       Bank sam z siebie powinien wspierać działalność charytatywną, ale nie można go do tego zmuszać szantażem i w tym przypadku bank ma rację, że nie rozmawia z nim. A czy klient biznesowy czy prywatny. Dane osobowe są święte i nie można ich udostępniać nawet w tak "szczytnych " celach
       • avatar
        Dudi4Fr
        2
        Robin Hood XXI wieku... Ciekawe czy za jakieś 700 - 800 lat tez będą o nim filmy?
        • avatar
         rasiaknorris1
         2
         Zapewne pracownik banku. Wpadł na pomysł szantażu a że go olali to robi z siebie robinhooda. Na pewno dane wyniósł ze środka.
         • avatar
          wizard2233
          1
          Ta sprawa śmierdzi, nie wierze że sie trafił akurat taki hacker
          • avatar
           stark2991
           0
           Ciekawe bo to by oznaczało że celem ataku nie jest chęć kradzieży pieniędzy tylko raczej obnażenie kiepskich zabezpieczeń i postawy banku
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Co innego gdyby chciał te pieniądze dla siebie. Ale to przecież na szczytny cel. A bank i jego zarządcy zachowali się jak chuje. Mogli wpłacić te pieniądze...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Bank zrobił poważny błąd, że nie zatrudnił tego hakera jako swojego pracownika. Jest duże parwdopodobieństwo, że haker by wyłapał jeszcze więcej błędów niż etatowa kadra. W zamian za źle pojętą dumę, bank zrobił sobie wroga i to bardzo skutecznego. moge jedynie współczuć.

             Z drugiej strony mocno się dziwię, że model MVC funkcjonuje jedynie w wyobraźni programisty. Dziwię się mocno, że część V jest osadzona bezpośrecnio w części prezentacyjnej, co w przypadku PHP jak widać daje w wielu konfiguracjach dostęp do bazy danych. Wielka szkoda.
             • avatar
              baran
              0
              Gratulacje dla speców od zabezpieczeń.
              Jeszcze większe gratulacje dla PR'owców... Wyciekły prywatne dane, ale nic się nie stało... 10/10 za taką odpowiedź.
              • avatar
               Deadlyblonde
               0
               Co za ironia losu :D 2 lata temu zdarli ze mnie 600 zł za internet w telefonie i odrzucali reklamacje. Mam nadzieję, że Plusik poniesie znaczne straty finansowe przez ten numer :]
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Cytujecie i powołujecie się na źródło G**** wyborczej zamiast podać prawdziwe źródło informacji, czyli Z3S.pl, którzy jako pierwsi w Polsce informowali o tym incydencie. To do nich zgłosił się haker oraz sam bank.

                Zamiast powołać się na profesjonalistów od security to lepiej zacytować pseudo dziennikarzy z wyborczej.
                • avatar
                 Duck78
                 0
                 Podzielam zdanie, ze to ktoś z wewnątrz banku może były pracownik może stażysta i nie ważne ze szczytny cel przyświeca całej akcji. Ciekawi mnie za toile czasu będą potrzebowały nasze organa ścigania by goscia "dupnac" i czy benchmark tez o tym napisze:)
                 • avatar
                  kowal754
                  0
                  nie Polsilver tylko Raz.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   dobry jest! :)