Nawigacja GPS

Dane z TomToma wykorzystane przez policję

przeczytasz w 3 min.

Holenderska policja wykorzystała dane z nawigacji TomTom dotyczące tras, w których kierowcy nagminnie łamią przepisy ograniczające prędkość jazdy. Stróże prawa postawili w tych miejscach radary i wzmożyli patrole, a klienci TomToma są oburzeni.

Warto przeczytać:
PSNGATE: Sony odpowiada, dane na sprzedaż
Facebook zablokowany e-mailem

Ostatnio producenci sprzętu i oprogramowania nie mają szczęścia jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych. iOS oraz Android śledzą nas na każdym kroku, gromadząc dane dotyczące naszej aktualnej lokalizacji. Sony, które mogło pochwalić się naprawdę dobrymi zabezpieczeniami pozwoliło by dane dotyczące klientów pozostały niezaszyfrowane i trafiły w niepowołane ręce. Tym razem jednak afera dotyczy TomToma.

Popularny holenderski producent systemów nawigacji samochodowych przez dłuższy czas udostępniał dane ze swoich urządzeń holenderskim drogowcom. Wszystko w celu poprawienia jakości dróg oraz budowy objazdów i obwodnic zmniejszających korki. TomTom przekazywał wszystkie dane jakie otrzymywał od swoich klientów. Wśród nich były także dane dotyczące tras na których kierowcy nagminnie przekraczają prędkość. Dane te trafiły do holenderskiej policji, która w tych miejscach postawiła radary i zwiększyła ilość patroli drogówki. Oczywiście gdy dowiedziała się o tym opinia publiczna, klienci TomToma nie byli zadowoleni z faktu, że dane te bez ich wiedzy wykorzystywane są w takim celu. Mimo, że obiektywnie patrząc na sytuację policja działała w dobrej wierze, to pewnie sporą rolę odegrała premia za mandaty.

Po takiej kompromitacji firmy, CEO TomToma Harold Goddijn wystosował maila do wszystkich klientów. Prócz tego pojawiło się oficjalne oświadczenie na YouTubie. Goddijn przeprasza w nim wszystkich klientów i obiecuje że takie praktyki w przyszłości nie będą miały miejsca. Poza tym, ogłosił że jego firma nie miała pojęcia, że policja weszła w posiadanie takich danych. Większość klientów TomToma było zadowolonych, że dane z ich nawigacji przyczyniają się do rozbudowy infrastruktury drogowej i wpływają na zmniejszenie korków. Jednak nikt nie zgadzał się na wykorzystywanie tych informacji przez drogówkę.

Niemalże połowa policji w Holandii działała na danych otrzymanych z Tom Toma, jednak nie były one na tyle szczegółowe by policja mogła dotrzeć do osób łamiących prawo nadmierną prędkością. Goddijn ogłosił że dane z nawigacji pobierane były tylko gdy ta została podłączona do komputera z dostępem do internetu. Oznacza to, że około 90 proc. wszystkich posiadaczy nawigacji samochodowych tej firmy przyczyniło się do wzmożonej aktywności policji na konkretnych trasach Holandii.

Jak cała afera odbije się na sprzedaży urządzeń i map Tom Tom? Możliwe że dzięki szybkiej reakcji klienci wybaczą firmie. Szkoda byłoby tracić klientów w momencie, gdy pierwszy kwartał tego roku przyniósł dochód rzędu 9.6 mln funtów, rok wcześniej było to „zaledwie” 2.7 mln.

Źródło: The Telegraph

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nasuwa mi sie tylko jeden wniosek - nie tylko w Polsce pojecie przepisow i ich przestrzegania jest naginane do granic mozliwosci.
    Nie mowie ze jezdze zawsze zgodnie z przepisami. Nie oburzam sie na to ze Policja wykorzystuje coraz lepsze i nowsze narzedzia do sciagania lamiacych przepisy, i nie widze powodu by to robic.
    Jednak moralnosc i poczucie winy spada na swiecie (nie tylko w Polsce) w zastraszajacym tempie.
    Gratuluje pomyslu holenderskiej Policji i mam nadzieje ze inne kraje podążą za tym pomyslem.
    TomTomowi wspolczuje tych klientow, ktorzy tak strasznie sie oburzyli.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      A mnie zawsze zastanawiało co Policja są sądzi na temat systemu oznakowania radarów w nawigacji(?)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        W tytule - wykorzystane nie "wykorzytane".
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Przestalem sie dziwic juz jakis czas temu.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            To już wiadomo jakiej firmie spadną zyski ze sprzedaży ;) A co do stawiania suszarek to widać jacy z Was kierowcy amatorzy. Najpierw trzeba się zająć bezpieczeństwem inaczej niż poprzez mandaty i kolejne ograniczenia. Drogi, drogi, drogi, nauka kultury jazdy, czynna interwencja w kwestii łamania przepisów podstawowych a nie tylko prędkości, stawianie fotoradarów tam gdzie są niezbędne a nie tam gdzie najłatwiej się zarabia pieniądze, itd itp. A zacząć trzeba od przepisu nr 1 z kodeksu drogowego - w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Jak zaczną go egzekwować to i prędkość spadnie.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zawsze mowie jak widzę zderzenie 2 pojazdów: za wolno jechal....jechalby szybciej to by sie nie spotkali ;) A poważnie, 90% ograniczeń jest zaniżone, albo całkiem bez sensu. Szybko i z głową, tak jeżdżę i polecam to wszystkim, ale po pierwsze "z głową". A poza tym, to chyba zbliża sie koniec nawigacji dedykowanych.... w telefon można teraz tyle wcisnąć...
              • avatar
                Dwd89
                0
                nigdy nie korzystaj z nawigacji w telefonie, to święte prawo :)
                nie widziales jak sie zachowuje taka nawigacja i taki telefon w momencie jak ktos do Cb zadzwoni ... a Ty dojezdzasz do skrzyzowania ... w obcym miescie


                gdybym miał TomToma i zrobili by taką akcję, to dziś już byłby na allegro... wiekszej krzywdy to sobie chyba nie mogli zrobić.
                Opinia dnia, uzywasz tomtoma, bądź pewien że w okolicach w których przekraczasz prędkość zaraz pojawią się niebiescy by Cię ukarać. morał z tego taki kto tomtoma używa ten za miśków brakuje :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  #$%^& MAC!