Komputery

Dell wprowadza komputery z samoszyfrującymi dyskami

przeczytasz w 1 min.

Z badań wynika, że co minutę na świecie łupem złodzieja pada jeden notebook. Kradzieże stacjonarnych PC również od czasu do czasu się zdarzają. Ochrona znajdujących się na komputerze danych staje się więc istotna, tym bardziej, jeśli zawierają one wrażliwe informacje, na przykład tajemnice handlowe firmy.

Biorąd pod uwagę bezpieczeństwo, Dell, jeden z największych na świecie producentów komputerów PC, postanowił wprowadzić do swojej oferty kilka notebooków oraz jednego desktopasamoszyfrującymi dyskami Seagate Momentus FDE.

FDE to skrót od Full Disk Encryption, oznaczający że „twardziel” dysponuje sprzętowym szyfrowaniem danych przy pomocy specjalnego chipu, umieszczonego na jego płytce drukowanej. Bezpieczeństwo danych jest na tyle duże, że dyski posiadają certyfikat NSA (Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych).

Dyski twarde FDE znajdą się w seriach notebooków Dell Latitude oraz Precision, a także w komputerze stacjonarnym OptiPlex 960. Ustalanie i wprowadzanie hasła może odbywać się za pośrednictwem programu konfiguracyjnego BIOS, bądź specjalnego oprogramowania zarządzającego. W przypadku kradzieży notebooka, czy desktopa z dyskiem FDE, złodziej nie będzie miał dostępu do zapisanych na nim danych, ponieważ nie będzie znał hasła, a zawartość dysku pozostanie zaszyfrowana.

Na razie nie są znane ceny nowych komputerów Della.

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!