Aplikacje mobilne

Dobrze „zaaplikować” świat

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

Aplikacje mobilne na smartfony oraz tablety stały się nieodłącznym elementem naszej codziennej rzeczywistości. Jednak nie wszystkie należycie spełniają swoje funkcje.

Dzisiaj, aby odpowiadać na wymagania rynku online, nie wystarczy mieć nowoczesną, responsywną stronę internetową. Potrzebna jest również funkcjonalna aplikacja mobilna.

Bez aplikacji jak bez dłoni

Mobilne aplikacje ułatwiają nasze życie. Używamy ich, by sprawdzić pogodę, zamówić jedzenie, zrobić zakupy czy nadać przesyłkę kurierską. Coraz częstsze realizowanie różnych potrzeb przez aplikacje mobilną rzecz jasna przekłada się na ilość czasu, jaki spędzamy, używając ich. Badania przeprowadzone przez firmę App Annie dowodzą, że średni dzienny czas, jaki użytkownik mobilny przeznaczył w 2021 roku na użytkowanie aplikacji, wyniósł 4,8 godziny. To wzrost o 30 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2020.

Powyższe liczby wskazują na to, że używanie aplikacji i realizowanie za ich pośrednictwem codziennych potrzeb stało się nawykiem, standardem. W takiej sytuacji wyróżnienie się na tym rynku wymaga zaoferowania użytkownikom pewnej wartości dodanej. Może nią być komplementarność.

Aplikacje do zarządzania usługami

Każda aplikacja mobilna powinna być funkcjonalna i intuicyjna w obsłudze, aby w ogóle mieć rację bytu na pęczniejącym rynku. Wspomniany raport App Annie mówi o tym, że w 2021 roku do Google Play (Android) oraz App Store (iOS) trafiły 2 miliony aplikacji. To daje średnią wynoszącą ponad 5 tysięcy na dzień.

Odniesienie sukcesu przy tak dużej konkurencji jest szczególnie trudne w przypadku, gdy ktoś chce przebić się z aplikacją mobilną, która odpowiada na dobrze już rozpoznaną potrzebę. Wtedy przewagę konkurencyjną można spróbować osiągnąć poprzez komplementarność, czyli łączenie różnych funkcji w obrębie jednej platformy. Jest to bardzo widoczne w przypadku apek służących do zarządzania usługami.

W tym kontekście warto wspomnieć o aplikacji epaka.pl, która nie tylko pozwala porównać różne usługi kurierskie, ale również pozwala na zamówienie kuriera oraz dodatkowe działania: śledzenie paczki po jej nadaniu czy sprawdzenie historii przesyłek. Jeśli planujesz nadanie paczki, to używając tej nowoczesnej appki zaoszczędzisz swój czas, a także będziesz mieć ciągłą kontrolę nad statusem dostawy (np. nie przegapisz informacji o odbiorze przesyłki przez osobę, do której ją wysyłałeś). Sam formularz nadania jest łatwy do uzupełnienia – każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez najmniejszego problemu. Zamawianie kuriera nigdy nie było prostsze!

Co świadczy o tym, że aplikacja mobilna jest dobra?

Nasz świat ulega „zaaplikowaniu”. Poszczególne aspekty naszego codziennego życia upakowywane są w atrakcyjne wizualnie interfejsy, które świecą na ekranach naszych smartfonów.

Nie zawsze jednak owe „zaaplikowanie” świata odbywa się w odpowiedni sposób. Czy można wskazać jakieś uniwersalne wyznaczniki, które pozwolą ocenić, czy dana aplikacja jest po prostu dobra?

Pierwszą kwestią jest odpowiedź na zasadnicze pytanie: czy ta aplikacja mobilna jest rzeczywiście potrzebna? Chodzi o to, czy odpowiada ona na potrzeby, które wcześniej nie zostały zaspokojone w taki właśnie sposób albo w ogóle nie funkcjonowały w świadomości ludzi. Jeśli realizuje ona potrzeby, które są znane, a co więcej istnieją inne narzędzia, które na nie odpowiadają, to warto zadać dodatkowe pytanie: czy jest skuteczniejsza od konkurencyjnych interfejsów?

Kolejny aspekt to wygląd. Aplikacja mobilna powinna mieć przejrzysty, świeży i nowoczesny design. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. gdy mamy do czynienia z aplikacją do czytania) dobrze byłoby, gdyby użytkownik mógł dostosować do swoich preferencji jej układ oraz warstwę wizualną.

Wyznacznikami tego, czy aplikacja jest dobra, są również jej kompatybilność i responsywność. Powinna ona sprawnie działać na różnych wersjach danego systemu (także starszych) i różnych modelach urządzeń mobilnych. Rzecz jasna nie może się crashować – nic nie wkurza bardziej niż wyłączająca się apka np. podczas robienia zakupów czy zamawiania kuriera.

W końcu aplikacja powinna być regularnie aktualizowana. Nie ma w świecie online rzeczy idealnych. Sporo niedopasowań, niedoróbek czy po prostu bugów ujawnia się dopiero podczas użytkowania aplikacji. Zatem na jej kształt powinni mieć wpływ przede wszystkim jej użytkownicy – przy opracowywaniu aktualizacji i poprawek należy się kierować ich sugestiami.

Jedna aplikacja do zamawiania kuriera i śledzenia? Wszystkie firmy kurierskie w jednym miejscu?

Przykładem aplikacji spełniającej wszystkie te wymogi jest dostępna na systemy Android oraz iOS, posiada też wyjątkowo przejrzysty design. Mowa o aplikacji epaka.pl. Dzięki niej, jak już zostało wspomniane, użytkownicy mogą m.in. w klarowny sposób porównać oferty firm kurierskich, zobaczyć cennik ich usług oraz w błyskawiczny sposób nadać przesyłkę.

epaka ustawieniaepaka zamów kuriera

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do tych przydatnych funkcji, pobierz aplikację epaka.pl z Google Play albo App Store (w zależności od tego, jakiego systemu używasz na swoim smartfonie/tablecie, wystarczy w wyszukiwarce wpisać epaka.pl).

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    maluszek88
    -1
    moja nokia 3.2 ma uszkodzoną pamięć i nie pozwala robić zdjęć ani wgrywac
    apek. Ale teraz czekam na axona 10 pro. Więc może na nim ruszy