Internet

Domena .org nie zostanie sprzedana. Zwycięstwo organizacji non-profit

przeczytasz w 1 min.

To bardzo dobra wiadomość: zarząd ICANN nie wydał zgody na przejęcie domeny .org przez prywatny podmiot, choć wydawało się już, że sprawa jest przesądzona.

A jednak! Domena .org pozostaje w rękach non-profit

Wydawało się, że to pewne. Prywatny, komercyjny fundusz Ethos Capital był gotowy wydać ponad miliard dolarów, by przejąć rejestr domen .org od organizacji non-profit, PIR (założonej przez Internet Society i kontrolującej rejestr od 2003 roku). ICANN (a więc instytucja odpowiedzialna za przyznawanie nazw domen internetowych) jednak nie dopuści do sprzedaży, przyjmując głosy osób obawiających się o negatywne skutki.

W rejestrze .org swoje domeny rejestrują przede wszystkim najróżniejsze organizacje. Nie byłoby więc w porządku, gdyby faktycznie trafił on w ręce komercyjnego (a więc nastawionego na zysk) funduszu. To kłóciłoby się z ideą, jaka przyświecała powstaniu tego rejestru, przez co zresztą nie brakowało deklaracji o rezygnacji z bycia jego częścią, wygłaszanych przez publiczne stowarzyszenia i właścicieli projektów open source. 

Sprzedaż rejestru .org spowodowałby „niedopuszczalną niepewność”

Choć wydawało się, że nic nie zatrzyma zakupu, ICANN najwyraźniej poszedł po rozum do głowy. Jak teraz tłumaczy – sprzedaż rejestru .org spowodowałby „niedopuszczalną niepewność”. Innymi słowy – mówi to, co krytycy wygłaszali od dawna. Wprawdzie, fundusz Ethos Capital zapewniał, że nie ma złych zamiarów, że nie wprowadzi podwyżek cen ani że nie będzie cenzurować treści, ale wciąż – to komercyjny podmiot.

Fundacja Electronic Frontier Foundation nazwała zablokowanie sprzedaży „wielkim zwycięstwem dla milionów organizacji non-profit, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i osób, które z .org utworzyły swój internetowy dom”

Źródło: The Verge, ICANN

Czytaj dalej o Internecie: 

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  Całe szczęście. Obawiam się za to, że kiedyś temat wróci, bo pieniądze są niebagatelne...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   sądziłem że różne organizacje non profit założą organizację czapkę, i wspólnie wystąpią o kolejną domenę typu org. pewnie ICANN właśnie tego się obawiało. na szczęście nie doszło do tego.