• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Drastyczne podwyżki cen prądu. Pora schować komputer do szafy albo kupić energooszczędny
Ciekawostki

Drastyczne podwyżki cen prądu. Pora schować komputer do szafy albo kupić energooszczędny

przeczytasz w 2 min.

Wzrost cen towarzyszy nam stale od dobrych kilku miesięcy. I nie chodzi tylko o ceny towarów - ale też usług. Jeśli jeszcze macie nadzieję, że w 2022 roku będzie lepiej - to będziecie rozczarowani. Podwyżki cen prądu będą drastyczne.

“Wzrost cen będzie dwucyfrowy”

Nie narzekacie na ceny energii elektrycznej? Spokojnie, od nowego roku to się z pewnością zmieni. Na temat zmian stawek taryfowych energii elektrycznej wypowiedział się Rafał Gawin piastujący stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - “W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy”.

O jakich konkretnie stawkach mowa? Tego dowiemy się najpóźniej 17 grudnia. Na ten moment URE przygląda się wnioskom taryfowym, które dopiero (ale zgodnie z terminami) zaczęły napływać. Te zostaną ocenione możliwie szybko, aby nowe ceny zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku.

Podwyżka cen energii będzie wyższa od inflacji

Gawin zapytany, czy nowe ceny energii elektrycznej w odniesieniu do uwarunkowań rynkowych będą wyższe odpowiada, że “to nie ulega wątpliwości”. Choć ostatecznie to spółki obrotu są zobowiązane do określenia, jakie będą ponosić koszty, na podstawie których proponowana we wniosku jest nowa cena taryfy - to już teraz możemy być pewni, że wzrost cen będzie wyższy od poziomu inflacji.

Wtyczka podłączona do kontaktuW sumie... może lepiej odłączyć komputer od prądu, aby nie kusił? ;)

Co robić? Jak oszczędzać prąd?

Oszczędzanie prądu jest trudne - trzeba to przyznać. Szczególnie w czasach, kiedy większość urządzeń w naszych domach wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania. Bez prądu praktycznie nie jesteśmy w stanie funkcjonować, ale warto przyjrzeć się temu, ile zużywamy prądu.

O ile ładowanie baterii w telefonie nie ma dużego wpływu na koszty energii w ujęciu rocznym, tak wielogodzinne maratony przed wypasionym komputerem gamingowym mogą okazać się jednym z elementów, który znacznie wpływa na comiesięczne opłaty. Być może podwyżki cen prądu sprawią, że coraz częściej będziemy zadawać sobie pytanie, “czy pograć godzinę dłużej, a może lepiej wyjść na spacer?”.

Martwić mogą również zapasy węgla

Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a zapasy węgla na ten moment sięgają rekordowo niskiego poziomu 3,7 mln ton. Wynik ten świadczy o tym, że mamy do czynienia z niedoborem węgla, z którego w Polsce pozyskujemy energię elektryczną. URE zapewnia jednak, że monitoruje rynek i jest świadome braków.

Według Urzędu Regulacji Energetyki nie jest to jednak znaczący problem, a jego wystąpienie nie było zaskoczeniem. Podległe podmioty mają w obowiązku przedstawić plan odbudowy zapasów węgla, którego realizacja rozłoży się w dłuższym czasie, ale nie powinniśmy się obawiać, że podobnie jak w Chinach - u nas też zabraknie prądu.

To jak, którą opcję wybieracie? Po podwyżkach komputer wyląduje w szafie, czy wybieracie opcję “płacz i płać”? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: rp.pl

Komentarze

55
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marc1n
  29
  Przypomnijmy może URE że obecnie prąd w Polsce jest najwyraźniej towarem luksusowym, objętym akcyzą...
  • avatar
   suntzu
   18
   Problemem jest to, że elektrownie i przemysł kupują masę uprawnień do CO2, a te pieniądze powinny lądować w inwestycjach obniżających ceny prądu, a lądują w funduszu przekupywania wyborców.

   Mam dość dawania kasy do ręki ludziom, którzy nie wkładają w społeczństwo równie dużo co z niego wyciągają, dlatego dotowanie prądu jest głupie. Nie zmniejszy zużycia, nie przyśpiesza zastępowania droższego prądu tańszym.
   • avatar
    Noritsu
    13
    Nie mamy żadnego niedoboru węgla, nie pisz głupot. Kopalnie ograniczają wydobycie i limitują sprzedaż odbiorcom krajowym, bo wolą sprzedawać za granicę za większe pieniądze. To samo z uprawnieniami emisji CO2. Lepiej je sprzedać i zgarnąć kasę do własnej kieszeni a kary za nadprodukcję doliczyć odbiorcom do rachunków. Może kiedyś zrobimy użytek z latarni w celu innym niż do którego są przeznaczone i wtedy może będzie lepiej w tym kraju.
    • avatar
     losiaczek1
     10
     Na całe szczęście dzięki górnikom krypto walut. Ceny sprzętu dla graczy są z kosmosu a dostępność równa 0. Mój stary PC do gier się nie nadaje, na nowego mnie nie stać. Zostają więc spacery z psem i papierowe RPG. Problem z prądem i jego cenami już mnie nie dotyczy.
     • avatar
      Dekard
      6
      No i jak się mają do tego nowe CPU intela zżerające ponad 125W energii?
      • avatar
       Aquagen
       3
       Dla mnie ajbardziej niezrozumiałym czynnikiem windującym ceny energii było całkowite otwarcie rynku handlu uprawnieniami do emisji CO2. Teraz uprawnieniami mogą spekulować fundusze inwestycyjne i zarabiać na nich. Możnaby BARDZO ŁATWO obniżyć ceny energii poprzez ograniczenie zakupu certyfikatów wyłącznie do firm faktycznie ich potrzebujących, czyli tych końcowych producentów CO2. To nie jest tylko moje zdanie, taki pogląd prezentuje np. Pan Piotr Kuczyński, którego podcastów chętnie słucham w piątki na bankier.pl
       • avatar
        kazitut
        3
        Akcyza, podadek vat, koszty za tórów, nie pójdzie z kieszeni polityków tylko ludu.
        • avatar
         youkai20
         2
         Swego czasu Dziennik Gazeta Prawna podawał, że podwyżki dla dostawców mają sięgnąć nawet 40%, co się ma przełożyć na jakieś 20 dla odbiorców.
         • avatar
          michael85
          2
          Mamy efekty zielonego terroru, handlu emisjami i innych unijnych głupot. Do tego kryzys stworzony prawdopodobnie umyślnie durną polityką monetarną rządów i idiotycznymi lockdownami.
          • avatar
           danieloslaw1
           0
           Dalej głosujta na lewice (pis po sld razem hołownie czy psl). Dalej bedzie coraz lepiej. No pieseczki do urn na kaczorka i donalda.
           • avatar
            keepercraft
            0
            Ciekawe kiedy energia stanie się uniwersalnym środkiem płatniczym? :]
            • avatar
             Much_
             0
             Mnie jeszcze dziwi fakt że musimy za niego płacić...LoL
             • avatar
              Obiektor
              -2
              w skali roku zaplacimy 160zl wiecej to duzo? czy czegos nie zrozumialem?
              https://www.google.com/amp/s/www.money.pl/gospodarka/prad-znowu-podrozeje-sa-nowe-stawki-oplaty-mocowej-6688838172711552a.html%3famp=1
              • avatar
               Chiczkok
               -2
               Cieszę się, może w polszy spadnie kopanie krypto i w sklepach poprawi się dostępność kart gpu
               • avatar
                grizzly
                -3
                Kurcze, fajnie jest być w Unii Socjalistycznych Republik Europejskich.
                • avatar
                 Yamaraj6
                 -5
                 Artykuł kpina. no sorry ale jak ktoś ma komputer gamingowy który ma zasilacz 1kW to ile on dziennie zużyje grając w gry? 4 kWh jak się gra/pracuje na średnio 70-80% wydajności ponad 6h dziennie... Ile to jest pieniędzy pewnie się zastanawiacie? No aż 2,6 zł, majątek. Wyłączcie komputer. albo biegnijcie po bardziej energooszczędny, moze wam się to zwróci za 1000 lat...
                 • avatar
                  DarioKryptoFan
                  -7
                  Wiem czyha to wina! Smerfuf tych przeklętych małych niebieskih stworów! Zapłacę 1000 bitcojnow za mapę do wieoski smerfow!!!