Ciekawostki

Oto największy budynek wydrukowany w 3D - Dubaj chce, by to był nowy standard

przeczytasz w 1 min.

Ma dwa piętra i powierzchnię ponad 640 metrów kwadratowych – to znajdujący się w Dubaju największy budynek na świecie stworzony metodą druku 3D. Jego drzwi zostały oficjalnie otworzone.

Największy budynek z drukarki 3D oddany do użytku w Dubaju

Dwupiętrowy budynek z drukarki 3D, który został zaprojektowany przez specjalizującą się w tego typu projektach bostońską firmę Apis Cor, będzie służyć dubajskim organom administracyjnym. Nie jest najwyższy (ten tytuł należy do pięciopiętrowego budynku mieszkalnego w Chinach), ale ma największą powierzchnię użytkową.

Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych konstrukcji, najpierw zadbano o fundament z mieszanek betonowych. Sam budynek powstał natomiast z szybkoschnącej mieszanki cementu, gipsu i rozmaitych odpadów budowlanych (co przy okazji czyni ten projekt bardziej ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska). Stworzony w ten sposób materiał jest ponoć o 50 proc. lżejszy, a znacznie trwalszy.

Ściany o grubości kilku cali były drukowane warstwa po warstwie przy użyciu olbrzymiej drukarki 3D unoszonej do góry za pomocą dźwigu. Dopiero później do akcji wkroczyli pracownicy z krwi i kości, którzy zajęli się izolacją, oknami, dachem i instalacją. 

Dubaj chce więcej – co czwarty budynek będzie drukowany w 3D

Dubaj słynie ze stawiania na nowoczesne rozwiązania. Gdy pojawiają się na świecie jakieś nowinki technologiczne, to zawsze istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną urzeczywistnione właśnie tam. Nie inaczej jest z wielkoformatowym drukiem 3D. 

Władze Dubaju chcą, by najpóźniej do 2030 roku jedna czwarta wszystkich konstrukcji powstawała właśnie metodą druku 3D. Wspomniana już firma Apis Cor przekonuje, że obecna technologia pozwala na tworzenie 46-metrowych domków w mniej niż dobę, a całość ułatwia możliwość ustawienia drukarki na torach, zamiast stosowania dźwigu. Większe projekty są bardziej czasochłonne, ale i tak budowa trwa krócej i może być znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnych metod.  

Źródło: GizmoChina, DailyMail, Apis Cor

Czytaj dalej o druku 3D:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wiktorrp
  2
  5 lat za Chinami
  • avatar
   Danketch
   1
   Wejdź w panel sterowania, urządzenia i drukarki, właściwości drukarki, drukuj ścianę testową ;-)
   • avatar
    lkozierowski
    0
    nieźle
    • avatar
     kitamo
     -2
     Druk 3d w budownictwie to naprawde spoko opcja. Moze nie jest tak szybki i wydajny jak tradycyjne budownictwo ale za to można w łatwy sposob uzyskac dosc ciekawe elementy.
     • avatar
      Torrentowy Pirat
      -9
      Te niby budynki budowane w mniej niż dobę, to rozumiem, że łącznie z pomiarem geodezyjnym ścian, kolumn, z budową zbrojenia, wylanymi ścianami w te foremki, dachem, elektryką, mediami, wykończeniówką.

      Jedyne co ta drukarka robi to stawia foremki na lanie betonu.
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Śmierć szejkom!!!