Internet

DuckDuckGo. Czy aby na pewno tak dba o prywatność?

przeczytasz w 2 min.

DuckDuckGo na pierwszym miejscu stawia prywatność. Okazuje się jednak, że nie mówi nam wszystkiego. Dla fanów nie jest to dobra wiadomość.

DuckDuckGo a prywatność – jest afera

DuckDuckGo od lat promuje się jako nastawiona na prywatność alternatywa dla rozwiązań technologicznych gigantów. Choć dynamicznie zyskuje popularność, nigdy nie przekroczyła progu, za którym zaczęłaby odgrywać istotną rolę na rynku. Teraz zrobiło się o niej naprawdę głośno – niekoniecznie tak, jak by sobie tego życzyła. 

Oto bowiem okazało się, że firma, która szczyci się tym, że nie udostępnia danych swoich użytkowników zewnętrznym podmiotom… robi to. W dodatku: celowo. Zajmujący się badaniem cyberbezpieczeństwa Zach Edwards opublikował na Twitterze dowody na to, że DuckDuckGo umożliwia gromadzenie danych o użytkownikach. I to nikomu innemu jak… Microsoftowi. 

Brzmi niefajnie, zacznijmy jednak od początku

Większości osób DuckDuckGo kojarzy się z wyszukiwarką internetową. W przeciwieństwie do Google’a nie śledzi ani naszych wyszukiwań, ani zachowań. Zamiast wyświetlać reklamy oparte na naszej historii (wszak jej nie zna), przedstawia jedynie kontekstowe treści promocyjne w ramach Ads by Microsoft. I owszem, po kliknięciu takiej reklamy Microsoft może poznać na przykład nasz adres IP, ale nie jest to powiązane z profilem reklamowym użytkownika (bo taki nie istnieje). 

Nie o to jednak chodzi. Ba, nie chodzi nawet o wyszukiwarkę, lecz o inny produkt DuckDuckGo – przeglądarkę internetową. Jest promowana jako taka, która dba o prywatność użytkownika – z tego powodu wykorzystuje na przykład zaawansowane szyfrowanie, blokowanie ciasteczek, reklam i trackerów czy czyszczenie całej historii za pomocą jednego kliknięcia. Tymczasem to właśnie ona – jak się okazuje – pozwala Microsoftowi gromadzić dane o użytkownikach. 

DDG img

Prezes DuckDuckGo tłumaczy (się)

Dokładna analiza przeglądarki DuckDuckGo wykazała, że rzeczywiście skutecznie blokuje ona moduły śledzące Google’a czy Facebooka, ale w przypadku trackerów Microsoftu… pozwala na dalsze działanie – tak długo, jak są uruchamiane na jego stronach (na przykład Bing.com czy LinkedIn.com). Prezes i założyciel DDG, Gabriel Weinberg potwierdził, że tak jest i że jest to celowe.

Jaki zatem jest cel? Chodzi o umowę podpisaną przez obie firmy. DDG robi wyjątek dla Microsoftu w zamian za możliwość korzystania z wyników Bing w swojej wyszukiwarce. Weinberg podkreślił, że ten wyjątek dotyczy wyłącznie przeglądarki i witryn Microsoftu, nie ma zaś wpływu na działanie wyszukiwarki. Zaznacza też, że nawet pomimo tego wyjątku, przeglądarka DuckDuckGo robi dla prywatności o wiele więcej niż konkurencja. 

DuckDuckGo ma umowę z Microsoftem. Tylko?

Firma DuckDuckGo nigdy nie ukrywała, że współpracuje z Microsoftem, który udostępnia bingowe wyniki wyszukiwania. Nie ujawniła jednak swojego partnerstwa „reklamowego” z amerykańskim gigantem i trudno powiedzieć, dlaczego tak postąpiła. Teraz zapowiada, że rozmawia z nim o możliwości usunięcia wyjątku, ale chyba jest już trochę za późno. 

Dochodzimy tu bowiem do sedna sprawy. DuckDuckGo ma umowę z Microsoftem – najpewniej dzięki niej może w ogóle istnieć. Ostatecznie nie byłoby może w tym nic złego, gdyby tylko… sprawa była jasna. Właściciele przeglądarki zataili tę informację i to właśnie to jest w tym wszystkim najgorsze. Bo czy po tym wszystkim można jej jeszcze zaufać? Czy można mieć pewność, że umowa z Microsoftem jest jedyna? Oczywiście każdy musi sobie odpowiedzieć sam. 

Źródło: Bleeping Computer, Android Police, Reddit, informacja własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dawid11
  4
  Prywatność w sieci. Tak :)
  • avatar
   Nuratar
   2
   Gdzieś wyczytałem wyjaśnienie tej sytuacji jako "pozwalają na przesyłanie informacji CO było wyszukane, ale nie przez KOGO (i chyba skąd)". Czyli MS dowie się, że przez DDG ktoś szukał "analny fisting karły", ale już nie kogo interesują te owoce wyrafinownej kinematografii".
   • avatar
    Niemen_Crystal
    -6
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
    niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
    • avatar
     CocoJambo
     -16
     Obecny internet musi odejść do lamusa i czym szybciej to nastąpi tym lepiej dla nas.
     Alternatywa jest web3 i technologia blockchain na której musza powstać przeglądarki internetowe jak i całe strony.
     Treści w Web3 będą mogły być tokenizowane np poprzez datki od ludzi pod postacią kryptowalut.
     A technologia blockchain zadba o prywatność.
     • avatar
      piccardo
      0
      Przecież duckduck został sprzedany tu już prywatności nie ma, wystarczy zobaczyć kto kupił ...