Smartfony

Słabnie sprzedaż iPhone’ów. Apple obniża zamówienia na komponenty

przeczytasz w 1 min.

Doczekaliśmy dziwnych czasów. Na świecie brakuje półprzewodników przez co podaż niektórych urządzeń elektronicznych nie nadąża za popytem. Problemy ma między innymi Apple, ponieważ w sklepach brakuje iPhone’ow. Teraz doszedł kolejny - ludzie przestali je kupować.

We wrześniu zaprezentowane zostały iPhone’y serii 13 i wszystko wskazywało na to, że będzie to kolejny sukces, ale tak chyba nie jest. Agencja prasowa Bloomberg opublikowała doniesienia o tym, że popyt na nowe modele iPhone’ów spada. Spadek jest na tyle duży, że firma Apple poinformowała o tym swoich dostawców. Informacja pojawiła się krótko po tym, jak podaż iPhone’ów zaczęła rosnąć, a czas ich dostawy znacznie się skrócił.

iPhone 13 Pro

Kryzys na rynku półprzewodników

W październiku Apple ograniczyło produkcję iPhone’ów serii 13 z powodu niedoboru półprzewodników w całej branży. Firmy Broadcom i Texas Instruments nie były w stanie dostarczyć zamówionych przez Apple komponentów. Uzupełnienie zapasu smartfonów miało nastąpić na początku przyszłego roku, ale w sytuacji spadku popytu firma z tego zrezygnowała.

Dostawcy otrzymali podobno informację o tym, że wolumen zamówień na komponenty do iPhone’ow zostanie zmniejszony.

iPhone 13

Podczas październikowej konferencji dla inwestorów Tim Cook poinformował, że straty wynikające z ograniczeń dostępności półprzewodników wynoszą 6 miliardów dolarów. Przewidywał także, że kryzys będzie się pogłębiać i nie pomylił się.

Źródło: https://www.macrumors.com/2021/12/01/iphone-13-demand-weakening/

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TitoBandito01
  11
  Proponuję podnieść cenę tak o tysiaka a na 100% gawiedź się rzuci - toć to będzie prawdziwy produkt "premium"!
  • avatar
   develoop
   10
   Nic nowego nie wprowadzili, a dalej są technologicznie daleko w tyle za Androidami.
   • avatar
    develoop
    6
    Niema żadnego kryzysu na rynku półprzewodników, jest tylko celowo wstrzymana dostawa by móc windować cenny wysoko w górę.
    • avatar
     kryspin34
     4
     Skąd wiadomo, że ludzie przestali chcieć kupować Iphony jeżeli nie ma ich w sklepach? Czy jedno nie wyklucza drugiego?

     Poza tym, nie jest tak zawsze, że popyt jest największy po premierze? Chyba logiczne jest to, że w 4 miesiącu po premierze zainteresowanie produktem będzie mniejsze niż w pierwszym lub drugim miesiącu.
     • avatar
      dawidpis12
      1
      Aż do serii iPhone 11, Apple wyprzedzał konkurencję nowościami i jakością. Ale czasy się zmieniły. Dziś chińskie czy koreańskie flagowce potrafią naprawdę sporo. Do tego firmy wprowadzają składane smartfony, które kuszą. Jeżeli Apple nie pójdzie w tę stronę, to na pewno nie będzie zyskiwać w kolejnych odsłonach iPhone'a.
      • avatar
       Koriolan
       1
       W sklepach w PL nie ma. Jestem na lotnisku w Monachium - nie ma ani sztuki. Może to polityka " sprzedać mniej ale jeszcze drożej " ?
       • avatar
        Wenezo
        1
        To wojna chińsko amerykańska, która dotyka cały świat
        • avatar
         Marti99
         1
         Moze troche zwolnia miejsca w fabryce chipow :)
         • avatar
          jerry3m
          0
          W końcu ludzie zrozumieli że przepłacają za AJFONY.
          • avatar
           Barubar24
           0
           Ile zajmuje 1 minuta nagrania 4K, chyba cos koło 6GB. Ile tych minut nagrasz na 128GB? Nawet budżetowce na Anku mają slot microSD.
           • avatar
            Silver
            0
            Mnie taki news cieszy, bo obłożenie pójdzie na inne segmenty zdecydowanie bardziej potrzebujące tego chociażby przemysł. Z każdego innego niż "japko" telefonu da się dzwonić. Wątpię by świadomość konsumenta miała być tego motywem, prędzej chęć oszczędności - najnowszy smartfon przestał być powodem do prestiżu (jeśli można to tak określić).
            • avatar
             Kamiru
             0
             A może ludzie nie widzą sensu w kupowaniu tego samego nudnego iPhone'a co roku? Wygląd nadal ma jak iPhone X, a konkurencja już od jakiegoś czasu wrzuca na rynek składane smartphony które są powiewem świeżości na rynku mobilnym.