Karty graficzne

Dwuprocesorowe Radeony 2600 X2

przeczytasz w 0 min.

Jeszcze wczoraj dziennikarze prowadzący dział informatyczny gazety The Enquirer dziwili się istnieniu na liście urządzeń obsługiwanych przez najnowsze sterowniki ATI urządzenia o nazwie „2600 X2”. Czytelnicy szybko im jednak wytknęli, że chodzi przecież o dwuprocesorową kartę, która pojawiła się niedawno na rynku za sprawą firmy Gecube.

Okazuje się, że również inni producenci zwietrzyli w takiej konfiguracji okazję do zarobku. Najnowsza dwuprocesorowa karta HD 2600 pochodzi od Sapphire i może się pochwalić płytką drukowaną pomalowaną na przyciągający oko niebieski kolor, 1 GB RAM-u DDR3, prędkością taktowania 800/1600 MHz oraz czterema wyjściami DVI.

(na fotce czerwony klasyczny 2600 i poniżej olbrzymi 2600 X2)

Karta jest niewiarygodnie wielka - przypomina późniejsze wersje Voodoo, które walczyły o przestrzeń życiową z dyskami twardymi. W gruncie rzeczy wygląda na to, że większość ludzi zwyczajnie nie będzie w stanie zmieścić jej wewnątrz obudowy. Co ciekawe, choć nowa karta, technicznie rzecz biorąc, jest odpowiednikiem dwóch urządzeń działających w trybie CrossFire, w jej narożniku mimo wszystko znajduje się złącze do przyłączenia drugiego akceleratora grafiki. Co w takim razie otrzymamy po połączeniu dwóch takich piękności? Quadfire?


Na tej stronce można znaleźć testy, które potwierdzają, że mimo swojej niecodziennej konstrukcji - karta działa.


Na koniec warto zwrócić uwagę, że z najnowszych sterowników ATI wynika, iż karta 2600 X2 nie ma trudności z funkcjonowaniem pod Vistą. Przydałoby się więc, żeby Nvidia podniosła rękawicę i nareszcie rozwiązała kwestię GeForce'a 7950 GX2, który nadal nie współpracuje z nowym systemem Microsoftu.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login