Karty graficzne

Dwuprocesorowe Radeony 2600 X2

przeczytasz w 0 min.

Jeszcze wczoraj dziennikarze prowadzący dział informatyczny gazety The Enquirer dziwili się istnieniu na liście urządzeń obsługiwanych przez najnowsze sterowniki ATI urządzenia o nazwie „2600 X2”. Czytelnicy szybko im jednak wytknęli, że chodzi przecież o dwuprocesorową kartę, która pojawiła się niedawno na rynku za sprawą firmy Gecube.

Okazuje się, że również inni producenci zwietrzyli w takiej konfiguracji okazję do zarobku. Najnowsza dwuprocesorowa karta HD 2600 pochodzi od Sapphire i może się pochwalić płytką drukowaną pomalowaną na przyciągający oko niebieski kolor, 1 GB RAM-u DDR3, prędkością taktowania 800/1600 MHz oraz czterema wyjściami DVI.
(na fotce czerwony klasyczny 2600 i poniżej olbrzymi 2600 X2)

Karta jest niewiarygodnie wielka - przypomina późniejsze wersje Voodoo, które walczyły o przestrzeń życiową z dyskami twardymi. W gruncie rzeczy wygląda na to, że większość ludzi zwyczajnie nie będzie w stanie zmieścić jej wewnątrz obudowy. Co ciekawe, choć nowa karta, technicznie rzecz biorąc, jest odpowiednikiem dwóch urządzeń działających w trybie CrossFire, w jej narożniku mimo wszystko znajduje się złącze do przyłączenia drugiego akceleratora grafiki. Co w takim razie otrzymamy po połączeniu dwóch takich piękności? Quadfire?

Na tej stronce można znaleźć testy, które potwierdzają, że mimo swojej niecodziennej konstrukcji - karta działa.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że z najnowszych sterowników ATI wynika, iż karta 2600 X2 nie ma trudności z funkcjonowaniem pod Vistą. Przydałoby się więc, żeby Nvidia podniosła rękawicę i nareszcie rozwiązała kwestię GeForce'a 7950 GX2, który nadal nie współpracuje z nowym systemem Microsoftu.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!