Głośniki

Dźwięk 3D w laptopach może pojawić się już niebawem

przeczytasz w 1 min.

Edgar Choueiri, profesor uniwersytetu w Princeton, znalazł sposób na wydobycie pełnego dźwięku 3D ze zwykłych głośników, które znajdują się w telewizorach czy laptopach.

Warto przeczytać:
ThinkPad X220 - 12,5-calowy laptop i tablet
 Pegatron Lucid - tablet z Windows 7

Efekt został sprawdzony i można powiedzieć, że to naprawdę działa. Podczas eksperymentu w jednym pokoju znajdowało się kilka osób, które miały zamontowane na swoich głowach mikrofony. W tym samym czasie, w drugim pokoju znajdował się słuchacz, który miał do dyspozycji tylko zwykłe głośniki. Po zastosowaniu nowego filtru 3D był on w stanie dokładnie określić miejsce, w którym znajduje się mówiąca właśnie osoba.

Wynaleziony przez Edgara Choueiri'ego filtr 3D jest przystosowany tylko do głośników i nie działa z słuchawkami. Jeżeli chcecie lepiej zapoznać się z dziełem naukowca, powinniście obejrzeć poniższy materiał wideo.


 

Podoba wam się ten efekt 3D, czy jednak go nie zauważyliście?

Źródło: Instant Fundas

Polecamy artykuły: 
 
AMD Radeon HD 6450, HD 6570, HD 6670 - tanie, ciche i oszczędneSamsung RF511 - wydajny, stylowy i z technologią OptimusApple iPad 2 Wi-Fi 16 GB - zdecydowanie lepszy niż poprzednik

 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Baleryon
  0
  A cóż to za nowina? W tej czy innej formie mechanizm ten jest obecny w konsumenckim sprzęcie od lat (chyba od czasu Aureal3D). Sam mam (bardzo dokładny) dźwięk 3D ze słuchawek dzięki swojemu X-Fi i funkcji CMSS-3D Headphone i sobie chwalę.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Te technologie były obecne już w 1998 w kartach dźwiękowych Yamahy, ale teraz będzie to nam wciskane jako komercyjny shit ;-)
   • avatar
    raffal81
    0
    Do dzisiaj mam AUREAL VORTEX ;)))
    • avatar
     voxcordi
     0
     Technologie stosowane od wczesnych lat 80'-tych...
     Śmiech na sali.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      stare nie stare, na stereo ten efekt przestrzenny wypadł lepiej niż przy 5.1 dolby sourround, to ja już wolę, żeby taki "kit" wciskali
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Bo Dolby 5.1 Surround nie ma nic wspólnego z dźwiękim przestrzennym, to tylko bardzo prymitywny dodatek "na siłę" do dźwięku stereo.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jeżeli będzie brzmiało i działało tak dobrze jak pamiętna Sensaura Yamahy to też jestem za :-)
        • avatar
         Silver
         0
         Nie rozumiem waszego pojęcia przestrzeni. Niby jak stereo może być pod tym względem lepsze, skoro takie 5.1 fizycznie oddaje przestrzeń (wrażenie jest wyraźne, a nie "ma się wrażenie").
         • avatar
          kumodoushin
          0
          Panowie, pan profesor tłumaczy spokojnie w filmiku, w jaki sposób wasze uszy odbierają to co się dzieje i dlaczego to pierwotnie nie działało na zwykłych głośnikach.
          Technologia lokalizacji dźwięku z wykorzystaniem stereofonicznych słuchawek dotyczy funkcji HRTF (Head-Related Transfer Function).
          Jednak odtworzenie takiego materiału na głośnikach powoduje przesłuch, który niweluje ten efekt w znacznym stopniu.
          Głównym osiągnięciem pana profesora jest utworzenie filtru, który niweluje ten przesłuch.