Nauka

Egzoszkielet, który ułatwia chodzenie

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
5 komentarzy Dyskutuj z nami

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Harvarda może pomóc żołnierzom podczas misji i osobom starszym na co dzień.

Choć dla większości z nas chodzenie jest czymś absolutnie naturalnym i właściwie nawet nie myślimy o tym podczas wykonywania tej czynności, są sytuacje, gdy chodzenie jest znacznie trudniejsze. Naukowcy z Wyss Institute (przy wsparciu ze strony agencji DARPA) opracowali egzoszkielet, który sprawia, że czynność ta może sprawiać mniej kłopotów.

Wynalazek jest w stanie odciążyć człowieka podczas chodzenia nawet o 23 proc. – o tyle mniejsza energia jest potrzebna do wprawienia ciała w ruch i utrzymywania go w nim. Jest to możliwe dzięki dostarczaniu pomocy do kostki w idealnym momencie, a więc właśnie wtedy, gdy wykonujemy kolejny krok.

Naukowcy nie zamierzają jednak na tym poprzestawać. Ich celem jest bowiem stworzenie egzoszkieletu, który odciąży nie tylko kostkę, ale wszystkie mięśnie i ścięgna – od kostki, przez kolano, aż po biodro. 

Po co to wszystko? Finansowanie przez agencję DARPA każe domyślać się, że chodzi przede wszystkim o zastosowania militarne – żołnierze mogliby dzięki takim egzoszkieletom poruszać się sprawniej z całym ekwipunkiem. Oczywiście taka pomoc przyda się też osobom w podeszłym wieku i pacjentom borykającym się z różnego typu chorobami – od Parkinsona po porażenie mózgowe.

Źródło: New Scientist, Wired, Engadget. Foto: Wyss Institute at Harvard University

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Do nanokombinezonu to raczej jeszcze daleko. Tak przynajmniej pół wieku.
  1
 • avatar
  Q'bot
  Mnie by się przydał... zwłaszcza gdy którąś godzinę człowiek się wspina, to czasami i nogę trudno podnieść o te paręnaście centymetrów ;|
 • avatar
  Siderion
  Tylko akumulator trzeba dodatkowo dźwigać albo na jakimś wózeczku pchać.