Monitory

Ekran 3D niewymagający okularów

przeczytasz w 2 min.

Toshiba Mobile Display opracowała 21-calowy ekran 3D, który oferuje efekt trójwymiarowości a użytkownik nie musi zakładać specjalnych okularów.

Obecnie dostępne telewizory 3D oferowane są wraz z okularami. Są one niezbędne, aby podziwiać efekty trójwymiarowe. Większość telewizorów wykorzystuje okulary z aktywną migawką, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych (za parę).

Fakt, że każdy użytkownik musi zakładać drogie okulary jest jednym z problemów, przez które telewizory 3D nie stały się na razie rynkowym hitem. Producenci starają się jednak temu zaradzić i trwają intensywne prace nad przygotowaniem ekranu 3D niewymagającego okularów.

Nadchodząca konsolka do gier Nintendo 3DS ma być wyposażona w ekran 3D, a gracz nie będzie musiał zakładać okularów. Również Sharp pracuje nad wyświetlaczem tego typu - przygotowuje 3,4-calowy ekranik dla smartfonów. Wiele wskazuje też na to, że to właśnie ekran Sharpa znajdziemy w Nintendo 3DS.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o 3D TV

Jednak najnowszym osiągnięciem jest to, co udało się opracować oddziałowi Toshiba Mobile Display. Ekran o przekątnej 21 cali oferuje autostereoskopowy obraz HD (1280 x 800), korzystając przy tym z technologii multi-paralaksy. Co ważne, nowość tworzy obrazy 3D, które są widzialne pod różnym kątem. Ma to duże znaczenie w przypadku telewizora czy monitora, ponieważ użytkownik nie zawsze siedzi na wprost ekranu.

System przetwarzania obrazu użyty w ekranie Toshiba Mobile Display ma zapewnić mniejsze zmęczenie oczu podczas oglądania. Udało się również przezwyciężyć problemy z poprzednich wyświetlaczy korzystających z podobnej technologii. Najnowsze urządzenia wykorzystują 9 paralaks, czyli specjalnie zaprojektowanych przesłon z nieprzezroczystego materiału. W nich z kolei są szczeliny, przez które emitowany jest obraz dla lewego i prawego oka, co daje wrażenie trójwymiarowości. Poprzednie technologie korzystały z 2 paralaks, co wiązało się z utratą efektu 3D przy szerszych kątach widzenia, jak i bardziej męczyły się oczy widza.

Jasność ekranu wynosi 480 cd/m2 i ma on zostać oficjalnie zaprezentowany na imprezie SID 2010 International Symposium w Seattle, która odbędzie się w maju.

Źródło: Crunchgear.com, Dailytech.com

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  I po co komu wciskać ATI Eternity czy 3D Vision :D Taki TV chętnie kupię.
  • avatar
   Loofah
   0
   Po co komu 3d na 3,5 calowym ekraniku? Ba po co coś takiego na ekraniku mniejszym niż 22 cale? W ogóle po co to komu?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    4 lata temu widziałem ekran 30" na targach elektroniki komercyjnej w Chicago za 11000$ . Mankamentem było to ,że trzeba było stać na wprost telewizora i podobno nie było jeszcze za bardzo co na nim oglądać . Mówili ,ze zaczynają dopiero kręcić krótkie filmy. Sprzęt typowo dla reklamy ,ale już wtedy pomyślałem ,że niedaleka przyszłość ,zanim takie TV stanie u ludzi w domach .Efekt był naprawdę świetny i to bez okularów. Warto poczekać ,bo to co jest teraz to męka dla oczu.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     No w końcu coś ciekawego, sam mam dość sporą wadę wzroku (nie, nie od kompa, tylko genetyczną u mnie na 5 osób w rodzinie każdy ma dużąą wadę) i zakładanie specjalnych okularów po prostu wyklucza przyjemne ogłądanie TV, więc może coś się zmieniło i za jakiś czas będzie można pomyśleć o zakupie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Ciekawe, ale jakos nie przekonuje mnie to 3D, wolalbym bardziej cos na styl hologramu... ale to odlegla przyszlosc ^^
      • avatar
       Warmonger
       0
       Nareszcie sensowne podejście do problemu, to może działać. Oby tak dalej.
       • avatar
        SoundsGreat
        0
        Tylko zróbcie to na bazie PDP czy OLED...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         kiedyś już kilku producentów (w tym chyba LG) prezentowało urządzenia wyświetlajace obraz 3D bez koniecznosci używania okularów, ale podobnie jak ta Toshiba były to tylko prototypy, które raczej nieszybko trafią do produkcji
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          ciekawe jak na czyms takim wygladała by transmisja meczu ... bo nawet w okularach robiło to duże wrażenie - zresztą tu jest kilka opinni kibiców o 3D http://www.youtube.com/watch?v=yt4ef5RC1gI