Procesory

Co wyjdzie z połączenia Intel Core i9-10850K i ciekłego azotu?

przeczytasz w 1 min.

Ile można wycisnąć z procesora Intel Core i9-10850K? Wkrótce to sprawdzimy, ale w niekonwencjonalny sposób – planujemy przeprowadzić ekstremalne podkręcanie układu w skrajnie niskich temperaturach.

Jak pewnie wiecie, niedawno mieliśmy okazję przetestować procesor Core i9-10850K - nowy model Intela zaskoczył nas świetną wydajnością w grach i całkiem dobrym stosunkiem wydajności do ceny (pod tym względem wypada dużo lepiej np. od Core i9-10900K).

Intel Core i9-10850K - podkręcanie procesora

Do ilu można podkręcić Core i9-10850K? Jednostka już w standardzie pracuje z dosyć wysokimi zegarami, więc w domowych warunkach nie powinniśmy liczyć na duży wzrost zegarów – przy użyciu wydajnego chłodzenia AiO, udało nam się uzyskać 5,1 GHz na wszystkich 10 rdzeniach/20 wątkach.

Sądzimy, że przy zastosowaniu lepszego chłodzenia można uzyskać lepszy wynik, co postanowiliśmy sprawdzić... w dosyć nietypowy sposób.

Ekstremalne podkręcanie procesora Intel Core i9-10850K

Do naszej redakcji zaprosiliśmy Grzegorza Iwana, którego część z was może kojarzyć pod pseudonimem „ivanov” - to jeden z najbardziej utytułowanych overclockerów w Polsce, który pasjonuje się ekstremalnym podkręcaniem sprzętu (warto dodać, że zajął on II miejsce w naszych zawodach podkręcania #wincyjhercuf).

Intel Core i9-10850K

We współpracy z Grzegorzem, sprawdzimy do ilu można podkręcić Core i9-10850K z wykorzystaniem chłodzenia ciekłym azotem. Procesor zmrozimy niemalże do -200 stopni Celsjusza (!), co powinno umożliwić uzyskanie wyższych zegarów, aniżeli przy wykorzystaniu konwencjonalnych systemów chłodzenia powietrzem lub cieczą.

Co z tego wyjdzie? Wkrótce na naszych łamach opublikujemy relację z wydarzenia (o ile nie odmarzną nam palce :-) ).

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące ekstremalnego podkręcania, napiszcie je w komentarzach. Najciekawsze z nich zadamy naszemu ekspertowi.

Źródło: inf. własna

Zobacz więcej o podkręcaniu podzespołów:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Sztuka dla sztuki. Nas użytkowników interesuje co możemy uzyskać z danego procka w domu i w pracy.
  • avatar
   Dekard
   4
   Da się tym ciekłym azotem zamrozić te luki bezpieczeństwa? ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Prime95 na wszystkich wątkach i poczekać do osiągnięcia równowagi termicznej. Wszystko poniżej to ściema.

    Uprzedzając malkontentów: osiągnięcie 90% poboru energii prime95 w złożonym programie obliczeniowym nie jest jakimś dużym wyczynem. Nawet bez kompilatorów Intela.
    • avatar
     greghostor
     1
     Sory ale nie mam azot tylko powietrze.
     To OC prawie nic nie daje tylko ciągnie więcej mocy
     • avatar
      Kapitan Nocz
      0
      podkręćcie go ekstremalnie a potem niech Paweł spróbuje na nim napisać jakiegoś niusa, ciekawe czy starczy na to mocy? :)
      • avatar
       racedriver
       0
       szykuje się nowy rekord wydajności, trzymam kciuki
       • avatar
        znawcak
        -1
        Zamiast kombinować z tunelem z rury, kontener. Proponuje by wlać ten płyn do chłodzenia castom lupa lub aio bo przecież nie zamarza. Przede wszystkim nie zamykać szczelnie układu z cieczą aby nie było ciśnienia . schładzać tylko chlodniczke tym azotem. Przypominam azot w Aio zamiast wody bo zamarzła by. Chłodnice można nawet włożyć do tego azotu na sztywno np miska czy podpiąć aby brało z tej dużej banki, podpiąć wąż. A jak bloko pompa nie wytrzyma trzeba znaleźć podobna do turbiny w aucie gdzie jest z jednej gorąca turbina a z drugiej zimna. Albo sami stwórzcie projekt blopo pompki jak wszystkie z zimna będą padać. Po zatym pytanie klucz czy przyrost faktycznie jest widoczny w fps gdy się porówna dwie temperatury minus 35 i minus 200 . Minus 35 można kompresorem stworzyć niedrogo. Jeden youtuber stworzył i retro sprzęt pokazuje z tym. Proszę sprawdzić. Śmiem twierdzić że wystarczyło by +5c aby były te same fps co przy minus 200 wtedy zimny tlen okala sekcje zasilania. Powtórzcie to z kompresotem co słodzi do - 35 też sekcje zasilania
        • avatar
         phobosq
         -1
         Powodzenia, oby te magiczne 7 giga pękło!
         • avatar
          piomiq
          0
          "Co wyjdzie z połączenia Intel Core i9-10850K i ciekłego azotu? "
          Cóż. Pewnie Dobrze zmrożony kawałek krzemu. :P