Gadżety

Epson nadal wierzy w okulary AR i przekonuje, że my też powinniśmy

przeczytasz w 2 min.

Pytanie tylko, czy robi to umiejętnie i faktycznie ludzie zainteresują się technologią rzeczywistości rozszerzonej.

Epson BT-300

Dwa lata po prezentacji Moverio BT-200 firma Epson powraca z nową wersją swoich okularów rzeczywistości rozszerzonej – BT-300. To jeden z niewielu producentów, którzy wciąż wierzą w tę technologię. Jak chce do niej przekonać konsumentów?

W porównaniu do poprzedniczek okulary Epson Moverio BT-300 zyskały nie tylko na wyglądzie, ale też na funkcjonalności i jakości obrazu. 

Zacznijmy od końca, ponieważ jedną z najważniejszych nowości jest właśnie bazujący na krzemie, samopodświetlający się ekran OLED (Si-OLED) – takie jednostki zostały umieszczone w prawej i lewej krawędzi okularów, i w porównaniu do LCD cechują się one większą jasnością, szerszą paletą kolorów oraz wyższym współczynnikiem kontrastu. Rozdzielczość wynosi natomiast 1280 x 720 pikseli.

Zmieniła się także sama konstrukcja okularów – jest ona teraz bardziej stylowa, a jednocześnie o 20 proc. lżejsza niż w BT-200. Przy okazji zwiększyła się również wydajność – zewnętrzny kontroler został wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Atom X5, a nad pracą całości czuwa system Google Android 5.1.

Całości dopełnia natomiast kamera umieszczona z boku okularów – jednostka o rozdzielczości VGA została zastąpiona znacznie lepszą, bo 5-megapikselową. Są też, rzecz jasna, czujniki ruchu, które dopasowują obraz do tego, na co patrzymy.

Firma Epson zapowiada również zwiększoną funkcjonalność. Tutaj jednak wiele będzie zależało od tego, z jakim przyjęciem spotkają się okulary i od chęci innych firm do współpracy. Taką chęć wyraziła już między innymi firma DJI, której drony Phantom i Inspire będą współdziałały z BT-300.

Oczywiście potencjalnych zastosowań jest mnóstwo, a filmik zatytułowany „A New Way Of Seeing The World” prezentuje kilka z nich:

Poniżej możecie zobaczyć porównanie specyfikacji modeli BT-100, BT-200 i najnowszego BT-300.

Ewolucja okularów Epson Moverio:

 
BT-100BT-200BT-300
Konstrukcja
okularyokularyokulary
Przekątna ekranu (odległość projekcji)
80" @ 5 m80" @ 5 m80" @ 5 m
Technologia wyświetlania
HTPS LCDHTPS LCDSi-OLED
Rozdzielczość
960 x 540 px960 x 540 px1280 x 720 px
Kontrast
230:1230:1100 000:1
Jasność
750 cd/m21050 cd/m21200 cd/m2
Pole widzenia
23 st.23 st.23 st.
Pokrycie palety barw NTSC
52 proc.52 proc,90 proc.
Procesor
Renesas EV2 Cortex A9, dwurdzeniowyTI OMAP 4460 1,2 GHz, dwurdzeniowyIntel Atom 5 1,44 GHz, czterordzeniowy
System operacyjny
Android 2.3Android 4.0.4Android 5.1
Wi-FFi
 802.11b/g/n (2,4 GHz) 802.11b/g/n (2,4 GHz) 802.11a/b/g/n/ac (2,4 / 5 GHz)
Bluetooth
brak3.0Smart Ready
Waga
220 g88 g~70 g
Kamera
brakVGA5 Mpix
Czas pracy
5,8 h6 h6 h
Rok premiery
201120142016

Epson rozpoczął przyjmowanie zamówień przedpremierowych, a wysyłka rozpocznie się pod koniec tego roku. Cena? Około 700 dolarów.

Źródło: SlashGear, Epson, TechCrunch

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kynareth
  1
  Ja też wierzę w technologie, która służy ludziom.
  BT-300 to krok w dobrą stronę, wyraźny postęp.
  Jak tak dalej pójdzie, to BT-400 powinny być już nie tylko ciekawych gadżetem, a rzeczywiście wartym kupna produktem.

  Ale najgorzej wd mnie wygląda sprawa z długością działania baterii na jednym naładowaniu. 6 godzin to trochę mało. Przydało by się tak z co najmniej 12.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Cieszę się, że takie technologie są rozwijane dla normalnych cywilów.
   To co teraz widzimy na prezentacjach, za 10 lat wyda nam się śmiesznie zacofane. Dzięki takim projektom technologie idą do przodu i po wielu udanych (lub nie) próbach - w końcu szary Kowalski dostanie do ręki produkt, który może się dla niego okazać naprawdę przydatny. I o to w tym wszystkim chodzi.

   Pamiętacie pierwsze komórki? Pierwsze przenośne konsole do gier? I mnóstwo, mnóstwo innych tego typu przykładów. Patrząc wstecz - to jest dzisiaj śmieszna technologia. Niektórzy wierzyli w jej sukces, inni nie. A teraz wyciągnijcie z kieszeni swój telefon. Telefon, aparat, konsola do gier, komputer - wszystko w jednym. I Takie przykłady można mnożyć - wystarczy rozejrzeć się wokoło :)

   Z drugiej jednak strony nie chciałbym, aby za paręnaście lat świat wyglądał tak, jak na zdjęciu z konferencji samsunga, na którym to cała sala dziennikarzy ma na nosie okulary VR, a obok przechadza się Zuckerberg, którego paradoksalnie... Nikt nie widzi. Wszystko z umiarem, niech wszelkie wirtualne czy rozszerzone rzeczywistości pomagają nam w codziennym życiu, czy zapewniają rozrywkę. Ale niech nie sprawią, że zastąpią one prawdziwą rzeczywistość. Choć i to zapewne nas czeka...
   • avatar
    grzech7
    0
    super tylko ta cena :(
    • avatar
     tymczas_dla_TSa
     0
     Fajny HUD, ale jeszcze sporo lat minie zanim będzie to wszędzie i powszechne.
     • avatar
      mati306
      0
      Wszystko wygląda tak pięknie tylko na reklamach, nie wyobrażam sobie, że użytkowanie tego może być jakkolwiek komfortowe
      • avatar
       maroo
       0
       Pytanie jak długo poczekamy na duży skok w tej materii - do soczewek kontaktowych z takimi możliwościami. Choć wydaje mi się że prędzej dostępne będzie rozwiązanie z bezpośrednim wpięciem się do nerwu wzrokowego i takiego generowania AR...
       • avatar
        hynio
        0
        a gdzie wersja ze szkłami korekcyjnymi?
        • avatar
         musslik
         0
         Technologia się przyda ale forma okularów mnie nie przekonuje :)
         • avatar
          musslik
          0
          Technologia się przyda ale forma okularów mnie nie przekonuje :)