Bezpieczeństwo

Eksperci ESET ostrzegają - nowy koń trojański wykrada loginy i hasła z popularnych aplikacji

przeczytasz w 2 min.

Firma ESET opublikowała najnowszy raport dotyczący bezpieczeństwa. W lutym pojawiło się zagrożenie wykradające loginy i hasła.

eset logo raport zagrożenia luty 2013

Według najnowszego raportu bezpieczeństwa firmy ESET zajmującej się m.in. rozwojem pakietu antywirusowego NOD32 Antivirus w lutym pojawiło się zagrożenie wykradające użytkownikom loginy i hasła z wielu programów zainstalowanych na komputerze.

Eksperci z firmy antywirusowej ESET opublikowali raport zawierający listę zagrożeń, które w lutym br. najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie. Analitycy zagrożeń zwrócili uwagę na konia trojańskiego Win32/PSW.Fareit, który w ostatnim tygodniu lutego był wyjątkowo aktywny na terenie Polski.

PSW.Fareit można przyrównać do kieszonkowca - jego głównym zadaniem jest kradzież loginów i haseł zapisanych w ponad 100 różnych programach, a następnie niezauważone "ulotnienie się" z zainfekowanej maszyny.

Win32/PSW.Fareit szczególnie aktywny okazał się 27 lutego - wtedy to nawet co dziesiąta infekcja w Polsce, zidentyfikowana przez laboratorium ESET, była spowodowana właśnie przez tego konia trojańskiego. Zagrożenie rozprzestrzenia się w sieci za pośrednictwem załączników do poczty elektronicznej. Po przeniknięciu do komputera użytkownika Win32/PSW.Fareit tworzy w rejestrze kilka wpisów i jeden plik, który chwilę potem uruchamia. Od tego momentu zagrożenie błyskawicznie identyfikuje i wykrada informacje o systemie operacyjnym i jego ustawieniach, a także loginy i hasła, którymi użytkownik identyfikuje się w klientach FTP, przeglądarkach internetowych i aplikacjach przeznaczonych do obsługi poczty elektronicznej.

eset antywirus zagrożenie luty win32/psw.fareit trojan wykrycie

Skradzione dane, zagrożenie przesyła do zdalnego komputera i dodatkowo próbuje pobrać kolejne złośliwe programy z określonych adresów HTTP. Po wszystkim koń trojański samodzielnie usuwa się z systemu. Najpopularniejsze aplikacje, z których Win32/PSW.Fareit wykrada loginy i hasła użytkownika to:

 • Bat! Email Client
 • Google Chrome
 • FileZilla
 • Internet Explorer
 • Microsoft Outlook
 • Mozilla Firefox
 • Mozilla Thunderbird
 • Opera
 • Total Commander
 • Windows Live Mail
 • WinSCP

Ze względu na wygodę wiele osób zapisuje swoje hasła w przeglądarce internetowej czy kliencie pocztowym. Niestety wygoda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem. Zapisane hasła mogą zostać z łatwością wykradzione przez złośliwe oprogramowanie. Mogą zostać również użyte, w mniej lub bardziej żartobliwy sposób, przez znajomych, którym użyczamy laptopa. Dlatego jedynym słusznym miejscem do przechowywania haseł powinna być nasza pamięć” - zwraca uwagę Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Niestety nawet postępowanie zgodnie z radą eksperta nie jest w stanie uchronić przed skutkami działania keyloggerów, czyli aplikacji, które rejestrują znaki, jakie użytkownik wprowadza za pośrednictwem klawiatury, logując się np. do konta na Facebooku. Tu z pomocą może przyjść wyłącznie wyspecjalizowane oprogramowanie antywirusowe, które przechwyci i unieszkodliwi zagrożenie, zanim wyrządzi ono użytkownikowi szkodę.

Poniżej lista najpopularniejszych zagrożeń, które infekowały urządzenia użytkowników w lutym.

eset raport bezpieczeństwo zagrożenia luty 2013

Źródło: ESET, inf. prasowa, antivirus.blog.hu (foto)

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  6
  Wszystko rozumiemy z komunikatu na screenshocie :P
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Wystarczy firewall w trybie własnych reguł ... Każdy podejrzany proces idzie out.
   • avatar
    Amshel
    2
    ja tam nigdy nie uzywam zapamietywania hasel - ZAWSZE je wpisuje z reki. czasem jest to problematyczne; do kazdego portalu, konta mailowego czy kont uzytkowych (bankowe, studenckie) mam inne haslo, bardzo czesto tez inny login. z drugiej strony cwicze pamiec hehe :)
    fakt faktem, nie chroni mnie to przed keyloggerami, ale... no wlasnie. uzywam Smart Security Eseta - i bardzo go sobie chwale. najbardziej podoba mi sie w nim rozbudowany FW. a wykrywalnosc Nod'a32 jest juz legendarna ^^
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     prosto z wp :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Eset jest dobry ale musowo go zainstalować na golusieńki system zanim się podłączy internet. Na już zawirusowanym systemie to nie wiem jaki antywir działa.