Ciekawostki

Europejski Bank Centralny o Bitcoinie. Przewidywania są druzgocące

przeczytasz w 2 min.

Bitcoin wkrótce przestanie istnieć? Takie przewidywania snują kluczowi urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego… i mają oni poważne argumenty na poparcie swojej tezy.

Kryptowaluty to ostatnio bardzo głośny temat, a wirtualne waluty mają chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Entuzjaści wspominają o zdecentralizowanym środku płatniczym, który jest niezależny od banków centralnych (tutaj znajdziecie informacje jak działają kryptowaluty). Przeciwnicy wskazują na możliwość łatwego manipulowania kursem takich walut.

Ostatnio do tematu krytowalut odnieśli się kluczowi urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego (EBC), czyli jednego z kluczowych organów Unii Europejskiej, odpowiedzialnego za emisję waluty euro oraz ochronę jej siły nabywczej. Ulrich Bindseil (dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Operacji Rynkowych EBC) i jego doradca Jürgen Schaaf opublikowali ciekawy wpis na blogu EBC. Co prawda owy wpis jest traktowany jako opinia, ale prognozy urzędników dotyczące Bitcoina, czyli najważniejszej kryptowaluty na świecie, nie są optymistyczne.

Zarzut pierwszy: Bitcoin to bańka spekulacyjna

Bindseil zauważa, że wycena rynkowa Bitcoina opiera się wyłącznie na spekulacjach – w praktyce jego kurs jest zależny od napływu nowych inwestorów. W rezultacie kurs kryptowaluty może być manipulowany przez giełdy kryptowalut lub innych dużych inwestorów.

Mało tego! Duzi inwestorzy mają finansować lobbystów, którzy forsują różne przepisy u prawodawców i organów regulujących – głównie mieli oni za zadanie ułatwiać napływ funduszy, przekonując, że kryptowaluty są kolejną kategorią aktywów. Mówi się, że w samych Stanach Zjednoczonych od 2018 do 2021 roku liczba lobbystów kryptowalut uległa potrojeniu(!).

Zarzut drugi: Bitcoin służy do nielegalnych transakcji

Bindseil i Schaaf zauważają, że kryptowaluty są zbyt uciążliwe, powolne i drogie do przeprowadzania transakcji. Urzędnicy jasno mówią, że Bitcoin rzadko kiedy jest wykorzystywany do legalnych transakcji… co można odebrać jako sugestię dotyczącą przeprowadzania nielegalnych transakcji. Temat nie został jednak zbyt rozwinięty we wpisie.

Zarzut trzeci: Bitcoin zanieczyszcza środowisko

Urzędnicy zwracają uwagę także na niekorzystny wpływ kryptowalut na środowisko. Przede wszystkim chodzi o spore zużycie energii elektrycznej - szacuje się, że kopanie Bitcoinów rocznie zużywa podobną ilość energii elektrycznej co cała Austria.

Poważnym problemem jest również generowanie odpadów sprzętowych. Jedna transakcja w sieci Bitcoin wiąże się z wygenerowaniem odpadów porównywalnych z dwoma smartfonami, zaś cała sieć generuje tyle odpadów co cała Holandia.

Bitcoin i dolar

Bitcoin wkrótce przestanie istnieć. To jego ostatnie tchnienie

Urzędnicy są przekonani, że Bitcoin nie nadaje się ani jako system płatności, ani jako forma inwestycji. Mało tego! Branża finansowa powinna uważać na długoterminowe szkody wynikające z promowania inwestycji w kryptowaluty (i to pomimo krótkookresowych zysków jakie mogłaby ona przynieść).

Bitcoin maksymalną wartość osiągnął w listopadzie 2021 roku - jego kurs wynosił wtedy 69 tys. dolarów. Później kurs zaczął spadać i obecnie oscyluje w granicach 20 tysięcy dolarów. Zwolennicy kryptowalut dopatrują się tutaj stabilizacji przed kolejnymi wzrostami. Według autorów wpisu, bardziej prawdopodobne jest jednak to, że to ostatnie tchnienie przed drogą do upadku kryptowaluty.

Przewidywania urzędników są odważne. Czy tak się stanie? O tym pewnie przekonamy się w kolejnych miesiącach...

Źródło: ECB Europa

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Obiektor
  13
  pamietam od kiedy uslyszalem o bitcoinie jakies 10lat temu. ciagle gdzies sie slyszalo ze to kupa guana i szybko zniknie...
  • avatar
   Malesuadus
   11
   Druzgocące to by były przewidywania w drugą stronę...
   • avatar
    chrispata
    7
    To straszenie to nic innego jak przygotowywanie ideologicznego gruntu pod CBDC które będzie jedyna słuszna waluta.
    Dzięki CBDC będą mogli kontrolować wszystkie tranzakcje i nikt niczego nie ukryje.
    • avatar
     kabanosek
     4
     Olaboga za historie transferów nie chcą płacić pustym piniondzem olaboga
     • avatar
      And321
      4
      Bitcoin to tylko system " kuli śnieżnej " nic wiecej, popieram wszystkie te podpunkty wyżej:) lub jak kto woli kod 0 i 1 ktoremu sztucznie nadano wartość bo bogocze nie wiedzą co z nadrukowaną kasą robić:)
      • avatar
       Faflucy
       2
       Psy szczekają a karawana jedzie dalej.
       • avatar
        chrispata
        1
        Niech wypie….ają! Ktory to już raz Bitcoin umiera? Bo było to już ponad 400 razy!
        Bitcoin jest tylko jeden i jest to jedyna prawdziwa kryptowaluta a zdechnie większość altcoinow z Ethereum na czele!
        Bitcoin nie jest przez nikogo kontrolowany i nie należy do nikogo w przeciwieństwie do altcoinow które należą do różnych firm które mogą drukować nowe altcoiny tak jak banki centralne drukują nowe pieniądze.
        Bitcoinow jest tylko 21 milionów i nigdy nie będzie więcej.
        Altcoiny będą zdychać i pojawiać się nowe ale Bitcoin zawsze będzie na pierwszym miejscu.

        Banki boja się Bitcoina bo wiedza ze nie są potrzebne do zawierania transakcji ani do trzymania w nich swoich srodkow.
        Bitcoina mam na moim własnym portfelu ledger i tylko ja mam do niego dostęp i to ja decyduje co z nim robię.
        Żaden bankester ani urzędnik nie ma wglądu do mojego portfela, nie może zablokować mi srodkow, nigdy nie włamie się do mojego portfela bo nie zna seedow ani hasła a ja ich nigdy nikomu nie wyjawię a zapisanych fraz i hasła nigdy nie znajda!
        Tylko Bitcoin się liczy a reszta altcoinow to scentralizowany i kontrolowany syf podobnie jak waluty Fiat.
        • avatar
         xxx.514
         1
         Tiaaa... A wg amerykańskich badań z ubiegłego wieku oraz pod uroczystą przysięgą dyrektorów spółek nikotyna i papierosy są zdrowe. Banki boją się po prostu o swój monopol to i próbują siać panikę.
         • avatar
          hoodedman
          1
          niby logiczne argumenty ale na drugi rzut oka już nie takie mocne, szczególnie z tą ekologią pojechali, jak by bankomaty, serwery bankowe i cała infrastruktura bankowa była zielona hahahha

          Wracając do sedna, bitcoin zbyt dobrze opiera się innym czynnikom na które waluta jest wrażliwa - żeby upaść. Kurs będzie fluktuował - waluta zostanie. Sam czarny rynek bez problemu ją utrzyma, bo potrzebuje jej jak tlenu. Nikt nie jest też w stanie zmusić kogokolwiek do skasowania swoich portfeli, zbyt łatwo to ukryć.
          Tutaj kryje się klucz paniki sektora bankowego. Nie mają nad tym żadnej kontroli.
          • avatar
           michael85
           1
           EBC czyli instytucja okradająca nas dodrukiem na której czele stoi przestępca. Faktycznie są wiarygodni.
           • avatar
            Marucins
            1
            Cwaniaki. Im jest tylko jedno na rękę wprowadzenie centralnej cyfrowej waluty - tak aby wszystkich mieć pod kompletną kontrolą.
            • avatar
             ooooo
             0
             Zarzuty z czterech liter.
             Środowisko? Moim zdaniem dużo większy negatywny wpływ na środowisko mają banki wraz ze wszystkimi ich oddziałami, ulotkami, przelotami prezesów, samochodami firmowymi itd. niż kryptowaluty. Banki nie zużywają prądu?
             Co do prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, banki to robiły i robią nadal. Od ataku rosji na Donbas i Krym nic się zmieniło, duże instytucje finansowe współpracowały z terrorystami z moskwy. Skutek widzimy teraz. Chcecie kogoś obwiniać? Zacznijcie od siebie.

             Reasumując, sprzeciwiajcie się gdzie i jak możecie zarówno walce z kryptowalutami jak i z wycofywaniem z obiegu gotówki. Pieniądz gorszy zawsze wypierał pieniądz lepszy, ale takiego ataku na swobody i wolność ludzi dawno nie było.
             • avatar
              Cezarr
              0
              Aha... A tutaj co? https://bitcoin.pl/brazylia-bitcoin-srodek-platniczy
              • avatar
               Kitakaze
               0
               Mazut za to jest eko... O tym to nie wolno już w ogóle nawet wspomnieć nikomu.
               O terminalach, bankomatach, serwerowniach i oddziałach banków oraz ich eko zasilaniu na całym świecie też ani słowa. Ale wszystko co im przeszkadza to muszą zniszczyć
               • avatar
                kkastr
                0
                Te "przewidywania" (a tak na prawdę racjonalizacje dorobione do swojego interesu) wynikają zapewne z chęci utworzenia własnych kryptowalut przez EBC i inne banki. Takie, które nie będą się wymykały spod kontroli. Ot i cała tajemnica "snujących się przewidywań".
                • avatar
                 PerfectDAY
                 -1
                 Fikcja nie pieniądz.
                 • avatar
                  AUTO6
                  -1
                  Od momentu gdy w internecie masowo zaczęli pojawiać się naganiacze mamiący niebotycznymi zyskami i bitcoinem po milion USD wiadomo było, że to zwykły scam mający na celu oskubanie drobnych ciułaczy przez wielkich graczy.
                  • avatar
                   Witalis
                   -2
                   Nie zniknie ale wymienić go na $$$ będzie prawie nie możliwe...
                   • avatar
                    Janisz
                    -3
                    Każdy myślący samodzielnie wpadnie na to, że to zwykła piramida, cóż z tego skoro idiotów chętnych "inwestować" w to g....o ciągle gdzieś znajdują?.. Nie wystarczy mówić o tym, że to szwindel - trzeba ten szwindel zwyczajnie ukrócić...
                    • avatar
                     login5
                     0
                     Wydaje mi się że szkoda jest tego że kryptowaluta nie związała nas jeszcze w czasach kiedy nie funkcjonował internet bezprzewodowy masowo, tylko przechodził po kablu. W czasach kiedy mamy do czynienia z uciekającą wszystkim technologią, kryptowalutę utrzymuje jedynie to, co pozwala ją mieć, czyli pieniądz. Kryptowaluta pozostanie w obiegu, gdyż dostępność tego fanta, tworzy pewną ekonomię w chmurze, która ma wybić jakiś godny myślenia element.
                     Przecież takim bitcoinem, taką kryptowalutą może być na przykład jakiś dźwięk, którego nikt nie usłyszał, a jest i bawi się z każdym urządzeniem w chowanego.
                     Krótko mówiąc, technologicznie jest przyziemny, naziemny, nad ziemią, nie ma go w składzie powietrza? i i chcą go kontrolować, bo jest zbyt blisko giełdy, banku, finansów.