Internet

Kto kupił Dogecoina, ten może otwierać szampana

przeczytasz w 1 min.

Krypto-memowa waluta, która powstała jako żart i satyra z bitcoina podwaja swoją wartość. Wygląda to na efekt przejęcia Twittera przez Elona Muska.

WOW, Dogecoin taki cenny

Dogecoin to kryptowaluta stworzona w 2013 r. przez programistów Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera. Zrobili to w formie żartu, jako satyrę na systemy płatności pokroju bitcoina. Symbolem waluty jest popularny w internecie mem zwany „Piesełem". 

Początkowo dogecoin nie był specjalnie wiele wart, ale kiedy w 2021 roku zwrócił na nią uwagę Elon Musk jej wartość skoczyła i to znacznie w ciągu 24 godzin. Cena jednego dogecoina osiągnęła wtedy 0,07 dolara. Waluta powstała w formie satyry zyskała na popularności, a tweety Muska każdorazowo poprawiały jej sytuację. 

Ptak uwolniony, Pieseł doceniony

Kiedy Elon Musk opublikował tweet z informacją, że w końcu oficjalnie przejął Twittera, dogecoin złapał świeży wiatr w żagle. Pięć dni po sfinalizowaniu transakcji cena kryptowaluty skoczyła z 7 do 16 centów.

Pomimo że nie wydaje się to kosmiczną kwotą, to dzięki temu niszowa kryptowaluta tym sposobem osiągnęła wartość rynkową na poziomie 21 miliardów dolarów. Obserwatorzy rynku ocenili, że taki skok może być spowodowany spekulacjami inwestorów co do tego, że Elon uczyni dogecoin częścią systemu płatności na Twitterze (co byłoby jednym z etapów przekształcania go w Superaplikację).

Co dalej z Piesłem?

Obecnie waluta ustabilizowała się na wartości 12 centów, co stawia ją na 8 miejscu wśród największych kryptowalut. Wartość tej waluty szybuje w górę i w dół, czyniąc z niej jedną z najbardziej niestabilnych krypto, jakie obecnie istnieją. Zabawnym jest fakt jak wiele z tych wahań zależy od tego co akurat powiedział Elon Musk.

źródła: reuters.com, Twitter, wikipedia 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fa_sol
  11
  Chciałbym żeby to była prawda, bo dla żartu sobie kupiłem 1000 Dogecoin'ów za parę €, ale obecnie moneta stoi za $0,09. Co i tak jest o wiele większą kwotą niż to, co ja zapłaciłem. Kto wie, może za kolejne 10 lat kupię za nie coś ładnego? A jak stracę to płakać nie będę, bo całe nic wydałem.
  • avatar
   stanczyk
   3
   Co świadczy o tym jacy głupi są ludzie i jak szybko owłada nimi chciwość gdy na horyzoncie widać zysk
   • avatar
    Elektromonter
    2
    A kto kupił FTT może zacząć płakać.
    • avatar
     Wulfen4
     1
     "Obecnie waluta ustabilizowała się na wartości 12 centów"
     Już nieaktualne :)
     • avatar
      q3aki
      0
      "z najbardziej noestabilnych" - literoweczka
      • avatar
       kindziukxxx
       0
       Dopóki BTC będzie fluktuowało w okolicach 20k takie skoki nie będą stałe tylko chwilowe, niemniej dlugoterminowo jak cały rynek nie walnie jest spoko czas na zakupienie jakiś aktywów. OStatnie w bodaj 2016 zalamanie BTC trwało z 2-3 lata.