Internet

24-godzinne sądy dla użytkowników Facebooka

przeczytasz w 1 min.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska uważa, że najwyższy czas zabrać się za Facebooka. Jedną z propozycji są 24-godzinne sądy.

Facebook jest jak drugi dom, także dla milionów Polaków. Dlatego też minister cyfryzacji Anna Streżyńska zamierza zadbać o jego użytkowników w naszym kraju. Najważniejszy pomysł to wprowadzenie 24-godzinnych sądów.

Na Facebooku wciąż publikowane są nowe treści. Nie jest tajemnicą, że część to hejt lub fake newsy. Minister Streżyńska uważa, że użytkownicy powinni mieć prawo reagować na pojawianie się takich materiałów lub wpisów i uzyskiwać pomoc tak szybko, jak to tylko możliwe

Jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości przyjmie propozycje kolegów z resortu cyfryzacji, każdy użytkownik Facebooka będzie mógł zgłosić hejt lub fake newsa. Wyrok w takiej sprawie podejmować ma natomiast sąd i będzie on zobowiązany do zrobienia tego w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. 

Padła taka właśnie propozycja, gdyż „natura Internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online”, jak tłumaczyła minister Streżyńska w rozmowie z Gazetą Wyborczą. To zaś oznaczałoby zrównanie hejtu i fake newsów z „występkami o charakterze chuligańskim”. 

Choć brzmi to nieźle, pozostają pytania: 1) Kto będzie decydował o tym, co jest fake newsem?, 2) Jak udowodnić, że autorem wpisu jest ten akurat użytkownik? czy 3) Jak zapobiec falom fałszywych doniesień? I pewnie znalazłoby się kilka innych… 

Na tym wszystkim jednak nie koniec. Minister Streżyńska zapowiada bowiem pełne podleganie Facebooka polskiemu prawu oraz uniemożliwienie mu blokowania kont Polaków (jeśli sąd nie zadecyduje inaczej).

Źródło: TVN24BiS, Gazeta Wyborcza. Ilustracja: johnthan/Pixabay (CC0)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  18
  No to po Prima Aprilis będą pełne więzienia...
  • avatar
   pablo11
   11
   Zapomniał wół jak cielęciem był. Czy to przypadkiem nie PIS wybił się na fake news i hejcie ?? Czemu już nie ma tak dużego hejtu na niektóre rzeczy?? Przestaliście płacić i obawiacie się,że naród wam odpłaci ? Drogi internecie ile było hejtu typu Rudy lis, złodziej itp. a dowodów żadnych... Nie mówiąc o Fake news typu ,,sztuczna mgła, hel, trotyl, dobijanie świadków, rakieta, szereg wybuchów. itp."
   • avatar
    Himoto
    6
    kolejne dziwne pokraczne pomysły naszych polityków.
    Wystarczyłoby zobowiązać FB do pełnej kontroli treści wprowadzanych, a jeśli nie zamiatali by zgłaszanych postów w ciągu 24h to kary w milionach dolarów i byłby problem z głowy.
    Nie nasz szlachetny rząd chce pomóc polakom w robieniu z siebie idiotów :| i wprowadza dziwne atrapy sądownicze które nie będą działać w celach wyżej wymienianych, lecz do politycznego gonienia obywateli. Już po pierwszej części tego tekstu można się domyślić jak i kogo będą te sądy karać.

    Taki przykład od ręki napiszesz coś na fejsie o partii rządzącej [jak dotychczas zwykły luźny lekki hejt - nie mówimy o takich co hejtowanie maja we krwi] bo znowu coś wymyślili co ci się nie spodobało, a jakiś nadgorliwy będzie chciał się wykazać i wlepią ci kare grzywny albo i więzienia w 24h bez podstawie :).

    BTW. już kiedyś udowodniono w TK że jaki kolwiek rodzaj sądów 24h w Polsce [takich jak wszystkie ustawy przewidywały u nas] jest niezgodny z konstytucją, ale jak widać ani wcześniejsze ani aktualny rząd o tym nie pamięta. Jeśli ktoś nie rozumie czemu to przypomnę że oskarżony musi dostać czas na przygotowanie swojej linii obrony tak samo oskarżyciel i wiele innych.
    • avatar
     kitamo
     0
     Halo, policja fejsbukowa? proszę przyjechać na fejsbuka bo ktos mnie hejtuje.. iiiijooooooo iiiiiijoooooo

     Tu na BMK niektorzy to by dostali potrójne dożywocie za to co piszą.
     • avatar
      Maxdamage
      0
      Piękny projekt - wkręcić ludziom, że to "ochrona przed hejtem" a tak naprawdę "cenzura mediów społecznościowych".
      Jak ktoś wierzy, że to nie będzie służyło do zamykania ludziom ust w internecie, to niech kupi sobie folie aluminiową i ulepi z niej koronę frajera.
      • avatar
       Lister
       -1
       Kija ma dwa końce i jak nic pisowskie fake newsy będą pod mocnym ostrzałem.
       To będzie kontrowersyjna ustawa, ale jak wejdzie w życie, benchmark ma u mnie jak w banku donos na hejtowanei mojego imienia, tylko czy w oceanie skarg w ogóle będzie możliwe rozpatrywanie spraw w 24h? Kto się zajmie wstępną selekcją? Asesorzy wystawieni do wiatru przez Min.Sprawiedliwości?
       • avatar
        Fiona
        -1
        Bo ręka podniesiona na słuszny rząd i prezesa co się kotom nie kłaniał musi być ucięta...

        Kolejna granica absurdu przekroczona.

        Pomijam iż totalnie niezgodna z prawem polskim, unijnym....


        Ale przecież pis stoi wyżej od Boga....

        Kibicowałam im, ale teraz już tylko się za nich wstydzę (za granicą)
        • avatar
         hex3n
         0
         Facebook przeminie jak wszystko inne. Za jakiś czas wszyscy uciekną do DarkNet i wrócą na IRC by znów poczuć wolność w internecie.
         • avatar
          Czlenson
          0
          Przy 100% wykonaniu tego pomysłu okazałoby się, że na fb pozostałaby infopiguła drago. Cała reszta to podział, podział, wrzask i podział.
          • avatar
           Marucins
           0
           Kolejny bełkot na blotku.
           • avatar
            Shunex
            0
            Nie mogą zabronić Blokowania czyjegoś konta na fb ze względu na Obywatelstwo...
            Na to by fb odpowiadał przed polskim sądem raczej też nie ma szans