Internet

Facebook dużo o nas wie i płaci, by wiedzieć jeszcze więcej

przeczytasz w 2 min.

Nie dość, że zostawiamy na Facebooku mnóstwo informacji o sobie, to jeszcze Facebook dociera do danych w inny sposób. Po co to wszystko?

Dużo mówi się o tym, że internetowe serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, zbierają o swoich użytkownikach zbyt dużo informacji. Być może jednak nie mamy nawet pojęcia, o inwigilacji na jak dużą skalę jest mowa. 

Zostawiamy na Facebooku więcej informacji niż myślimy

Ilość informacji, jakie z własnej woli pozostawiamy w serwisach społecznościowych jest wręcz przerażająca. Spora część społeczeństwa bez większych oporów podaje na Facebooku swoje dane osobowe, zaznacza gdzie przebywa i z jakich usług korzysta, chwali się swoimi poglądami i zainteresowaniami, a także publikuje zdjęcia swoje, swoich znajomych i członków swoich rodziny. 

Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że publikując te wszystkie informacje, Facebook (czy jakikolwiek inny serwis internetowy) jest w stanie stworzyć sobie nasz profil. Następnie, analizując wszystkie udostępnione przez nas informacje i dołączając do nich to, co „lajkujemy”, to, czego szukamy, i to, jak komentujemy oraz jakie działania podejmujemy w sieci, portal może wiedzieć o nas więcej niż nasi znajomi.

Czego Facebook nie wie, to kupi (i już wie)

Profilowanie na podstawie udostępnianych przez nas danych i naszej działalności na Facebooku okazuje się jednak być zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Z raportu ProPublica wynika bowiem, że portal Marka Zuckerberga korzysta także z danych pochodzących z baz dostarczanych przez firmy trzecie – rzecz jasna, odpłatnie.

Krótko mówiąc: Facebook kupuje informacje o swoich użytkownikach od profesjonalnych brokerów, takich jak Oracle Data Cloud, Experian, Epsilon czy Acxiom (choć dostawcy są co jakiś czas zmieniani), którzy zajmują się gromadzeniem danych nie tylko o aktywności internetowej, ale też o życiu prywatnym. 

Po co Facebookowi informacje o użytkownikach?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: dla pieniędzy. Aby zarabiać ich więcej, Facebook oferuje reklamodawcom rozbudowane narzędzia do tworzenia spersonalizowanych reklam, a więc takich, które dotyczą tych zagadnień i mają taką treść, jaka może okazać się atrakcyjna dla konkretnego użytkownika.

W tym celu Facebook udostępnia agencjom reklamowym 29 tysięcy kategorii, według których pogrupowani zostali konkretni użytkownicy. Kategorie dotyczą między innymi płci, wieku, lokalizacji i zainteresowań, ale znajdują się wśród nich również takie konkrety jak: „uśredniony roczny dochód gospodarstwa domowego na poziomie 100-125 tysięcy dolarów”.

Właśnie takie konkretne kategorie są możliwe, dzięki kupowaniu informacji od zewnętrznych dostawców. Choć Facebook zapewnia, że dotyczy to zaledwie 600 spośród tych 29 tysięcy kategorii.

Strach się bać czy wszystko pod kontrolą?

Facebook nie ukrywa, że w celach marketingowych działa na danych pochodzących z zewnętrznych źródeł. Nie uważa jednak, by było to coś złego. Nie czuje się też zobowiązany do każdorazowego informowania użytkowników o szczegółach na temat przetwarzania tych danych. Właściciele portalu zapewniają też, że obchodzą się z informacjami jak z jajkiem i są one w ich rękach całkowicie bezpieczne.

Źródło: Engadget, ProPublica

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  david_89
  19
  Wszystko po to, żeby wyświetlić mi reklamę, którą mam w d... A dodatkowo i tak ublock mi jej nie wyświetli
  • avatar
   Lord_NeReVaR
   8
   Najlepsze jest to że nie trzeba mieć nawet konta na facebooku, dzięki wtyczkom które są praktycznie na każdej stronie i tak mamy zakładany tymczasowy profil który uwzględnia co i ile oglądamy, kiedy to robimy na jakie strony wchodzimy itd.
   • avatar
    Zioło
    4
    Dlaczego Facebook musi kupować informacje o nas od firm trzecich ja za odpowiednią opłatą sam bym je udzielił.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Proszę o upoważnienie mnie do korzystania z kont marka zuckerberga. Zapewniam, że nie będę z nich korzystał i w mich rękach będą zupełnie bezpieczne. Po prostu chcę mieć taki fajny dostęp.