Internet

Facebook Timeline - czym jest i jak go włączyć

przeczytasz w 2 min.

Wyprzedzamy Zuckerberga!

Facebook Timeline to największa rewolucja w jednej z  najpopularniejszych witryn świata od momentu jej powstania. Pierwotnie została zapowiedziana już we wrześniu, jednak serwis nie kwapi się do rychłego jej wprowadzenia. Pokażemy wam zatem jak z Timeline cieszyć się już dziś.

Timeline to nowy interfejs naszych facebookowych profili. Niesie dwie zasadnicze zmiany: estetyczną oraz nawigacyjną. Strony profilowe staną się zdecydowanie bardziej nowoczesne. Dodano możliwość opublikowania wielkiej fotki profilowej, która w określony sposób definiować będzie nasz profil. Poprzestawiano też nieco pozostałe elementy: informacje o  nas, zdjęcia znajomych czy rzeczy oznaczone przyciskiem "lubię to".

Facebook Timeline

Druga zasadnicza zmiana dotyczy sposobu wyświetlania treści. W chwili obecnej zdarzenia na Facebooku wyświetlane są wprawdzie chronologicznie, ale nawigacja nie należy do najprostszych, szczególnie jeśli chcemy odnaleźć jakiś wpis z - powiedzmy - zeszłego roku. Facebook to zadanie zdecydowanie usprawni. Przeniesienie się do najstarszych wpisów  opublikowanych na łamach portalu to dosłownie kwestia sekund.

Facebook Timeline

Mark Zuckerberg nie kwapi się do wprowadzenia nowej wersji stron profilowych, jednak dla garstki wybrańców dostępna jest ona już od jakiegoś czasu. Jeśli lubisz nowości oraz Facebooka, możesz skorzystać z  naszego poradnika i przetestować Timeline już teraz! Ważne jednak, że zmiany będziesz widzieć tylko Ty, zaś cała reszta znajomych - póki co - wszystkie przejawy Twojej aktywności obserwować będzie "po staremu".


KROK 1 - Zostań producentem aplikacji

To nic strasznego, to tylko jedna z wielu usług wbudowanych w Facebooka, o której "zwykli śmiertelnicy" nie mają potrzeby wiedzieć. Ale to właśnie tam powstają rozmaite quizy, promocje na ubrania czy telefony komórkowe reklamowane na profilach popularnych firm czy implementacje gier takich jak FarmVille.

Facebook Developers

Zaloguj się na stronie Facebook Developers, a następnie w prawym górnym rogu wybierz "+Utwórz nową aplikację". Przy wybieraniu nazwy możesz popuścić wodze fantazji. Nie planujemy Twojej aplikacji publikować!

Istotne jest, że aby zostać Facebook Developerem, nasze konto musi być potwierdzone. Pomimo spiskowych teorii snutych przez technologiczne serwisy tabloidowe, służy to głównie zabezpieczeniu naszego - teraz już bardzo poważnego - konta na wypadek próby przejęcia. W tym celu albo weryfikujemy numer telefonu komórkowego albo kartę kredytową.


KROK 2 - Open Graph

Kiedy utworzymy aplikację, po lewej stronie powinno pojawić się rozwijane menu. Wybieramy zakładkę "Open Graph", a następnie "Getting started". Facebook prosi, byśmy uzupełnili dwa pola, które skrótowo wyjaśnią czym będzie zajmowała się aplikacja. Oczywiście możemy wpisać tam absolutnie wszystko.

Facebook Open Graph

Następnie pojawi się pole konfiguracji sposobu działania aplikacji. Zważywszy na wykładnię celowościową naszych działań, nieco niepedagogicznie zalecamy wszystko to po prostu pominąć kilkukrotnie wybierając "Save changes and next". Aplikacja gotowa!


KROK 3 - Strona główna

Wracamy na stronę główną Facebooka. Jeśli wszystkie kroki wykonaliśmy poprawnie na samej górze powinna pojawić się informacja, że jako nieliczni wybrańcy z całego świata możemy rozpocząć testowanie Timeline. Do dzieła!

Lubie to od nowa
 

Więcej o Facebooku:

Źródło: Inf. własna

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  2
  Niezbyt podoba mi się to, że Facebook wymaga podania co raz to bardziej poufnych informacji. Mam tu na myśli dane karty kredytowej.
  Myślę, że weryfikacja za pomocą tych kart jest zbyt ryzykowna jak na takie serwisy.
  • avatar
   Szymon331
   2
   Nie krytykuję facebooka.

   Nie mam w nim konta i nie zamierzam mieć.
   Jak ktoś umie z niego korzystać z głową to FB może być przydatnym narzędziem do autopromocji i komunikacji.

   Po prostu żal mi ludzi którzy czasami się uzależniają od takich serwisów i robią... bardzo głupie rzeczy, publicznie dodatkowo.
   • avatar
    d4red3sm
    1
    tia ja zrobilem z kolei wszystko tak jak w instukcji, nawet dwa programy i nic...
    • avatar
     DustEater
     0
     Ciekawe :P

     A zaraz przyjdą hejterzy i powiedzą jaki to fejs jest zły :D
     • avatar
      Enpeiks
      0
      Mi się to podoba. Ciekawie wygląda teraz profil, estetyka, szybkość.
      Serdecznie pozdrawiam tych, którzy zostali by najlepiej w epoce kamienia łupanego- wtedy było przecież tak pięknie...
      • avatar
       memento12
       -1
       Weryfikacja przez telefon to kurde jakieś nieporozumienie. Wysyłałem na 3 telefony. Dwa do orange i jeden do plusa

       Drugi dzień czekania żadnej odpowiedzi.
       • avatar
        Konto usunięte
        -10
        Portale społecznościowe są dla tępych mas.Szczególnie Facebook. Pozdrawiam ludzi inteligentnych którzy nie mają konta na tym gównie.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Średnio mi się podoba, szczerze mówiąc. Jakoś przyzwyczaiłem się do obecnego interfejsu, ale pewnie za jakiś czas i tak zostanie mi na siłę wciśnięty ten nowy. No trudno, trzeba się będzie przestawić.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja bym wolał tytuł "Facebook Timeline - czym jest i jak go wYłączyć"
          • avatar
           SoundsGreat
           0
           Ładne, ale jakoś tego nie pragnę :P
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jakoś nie jestem do tego przekonany.