Telewizory

Oglądaj filmy zgodnie z wizją twórców. O każdej porze

przeczytasz w 2 min.

Kręcąc swoje filmy, twórcy mają wizję tego, jak to powinno wyglądać. W taki też sposób to nagrywają. A później oglądamy to na niewłaściwie skonfigurowanych telewizorach i umyka nam piękno. Filmmaker Mode – czyli tryb filmowca – sprawia, że nie musi tak być.

Co to jest Filmmaker Mode / tryb filmowca?

Filmmaker Mode to hollywoodzka technologia, której zadaniem jest zapewnienie, że będziemy oglądać film zgodnie z wizją jego twórców. Czasem można spotkać również spolszczoną nazwę, czyli po prostu tryb filmowca. 

Wymyślone przez stowarzyszenie UHD Alliance rozwiązanie zostało zapowiedziane w 2019 roku, a rok później pojawiło się w pierwszych telewizorach. Tryb ten można znaleźć między innymi w urządzeniach takich producentów jak LG, Samsung, Panasonic czy Philips (TP Vision). Można go aktywować ręcznie, a Amazon Prime Video jest pierwszą usługą, która uruchamia go automatycznie. 

Jak to działa? W trybie filmowca parametry obrazu są zmieniane w taki sposób, by oddawały to, co przekazać chcieli twórcy filmu. W dużej mierze eliminuje on po prostu szereg technologii „upiększających”, w jakie są wyposażone współczesne telewizory – sztucznie podbijające kolory, nienaturalnie wygładzające krawędzie czy też dziwacznie upłynniające ruchy. Ustawiane są zgodne z oryginałem proporcje czy też liczba klatek na sekundę. 

Filmmaker Mode logo

Filmmaker Mode wyłącza ulepszacze i – z tych samych względów – do tego obniża jeszcze jasność.  Z tego też powodu najlepiej ogląda się filmy, gdy w pokoju jest ciemno. Nie zawsze jednak przecież tak jest – mając tego świadomość stowarzyszenie UHD Alliance postanowiło przygotować nową wersję… 

Filmmaker Mode 2 zapewni filmowe seanse w każdych warunkach

„Choć zachęcamy ludzi do oglądania filmów w ciemnym otoczeniu, to wiemy, że nie zawsze jest to możliwe” – powiedział Michael Zink, przewodniczący UHD Alliance. Dlatego też w drugiej generacji technologii Filmmaker Mode pojawią się rozwiązania, które pozwolą cieszyć się filmami zgodnymi z zamysłem twórców niezależnie od warunków oświetleniowych

Pozwoli na to wykorzystanie czujników otoczenia, w które wyposażono wiele współczesnych telewizorów. Mając informacje o tym, jak jasno jest w pokoju, telewizor będzie mógł dobrać odpowiednie parametry obrazu, bez konieczności uciekania się do stosowania najbardziej „drastycznych” spośród ulepszaczy. 

Na rynku jest coraz więcej telewizorów, które wykorzystują tego typu czujniki, aby automatycznie dostosowywać poziom jasności, jak również temperaturę barwową i krzywą tonalną. Zbyt duża ingerencja znów jednak prowadzi choćby do przesyconych kolorów i tryb filmowca ma to naprawiać. – „Mamy nadzieję, że współpraca z twórcami filmowymi pomoże nam uzyskać lepsze wrażenia w jasnym otoczeniu, z zachowaniem twórczej intencji” – dodał Zink. 

Na podobny krok naprzód – to znaczy dostosowanie obrazu do warunków oświetleniowych – zdecydowały się niedawno zespoły odpowiedzialne za rozwój dwóch najważniejszych formatów HDR. W ten sposób powstały Dolby Vision IQ oraz HDR10+ Adaptive. 

Filmmaker Mode ma poparcie uznanych twórców

To, co robi Filmmaker Mode, spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony uznanych twórców filmowych. Na pełną współpracę w tym zakresie zdecydowali się między innymi James Cameron (Avatar, Titanic), Martin Scorsese (Wilk z Wall Street, Irlandczyk, Christopher Nolan (Dunkierka, Incepcja), J.J. Abrams (Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie), Damien Chazelle (La La Land), Ryan Coogle (Czarna Pantera), Paul Thomas Anderson (Aż poleje się krew), Patty Jenkins (Wonder Woman), Ang Lee (Życie Pi) czy Matt i Ross Duffer (Stranger Things).

Źródło: FlatpanelsHD, Hollywood Reporter, informacja własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    AUTO6
    6
    To nie lepiej kupić tańszy tv bez "ulepszaczy"? xD
    • avatar
      kitamo
      2
      "dziwacznie upłynniające ruchy" co to znaczy dziwacznie?
      • avatar
        youkai20
        2
        Zaraz, zaraz. Skoro te technologie są takie "be!", to to są (wciąż?) "ulepszacze"... czy "pogarszacze"?.

        Zresztą - co producentom filmów do tego, jak ja oglądam filmy? Jak chcę, to pójdę do super kina, jak nie chcę, to obejrzę choćby na smartfonie za 500 zł. Albo pójdę na strych, stargam do chaty stary telewizor z "dupą" i odtwarzacz VHS, i odpalę niemieckie filmy "z kiepskimi dialogami" ;) Spróbujcie tam znaleźć ulepszacze, kochani filmowcy. Mogę oglądać jak chcę i guzik mnie obchodzi, co wymarzyli sobie twórcy :) Gazetę jak kupię, to też mi powiedzą, co z nią zrobić? Pany, jak będę chciał to przeczytam, jak będę chciał, to pójdzie na rozpałkę, a jak będę chciał, to się nią podetrę ;)
        Właściwie to na co komu telewizor w dzisiejszych czasach?
        • avatar
          kombajn
          2
          "Amazon Prime Video jest pierwszą usługą, która uruchamia go automatycznie. "
          Szkoda że Amazon Prime Video również jest jedyną uslugą która uważa że użytkownik PC nie ma prawa oglądać w ich serwisie czegokolwiek w jakości wyższej niż 1080p. O czym się przekonałem już po zakupieniu abonamentu. Wszystko co jest opisane jako UHD z HDR na PC leci w FullHD max :(
          • avatar
            piterk2006
            1
            Czyli Filmmaker Mode 2 nie jest już Filmmaker Mode bo znowu wraca się do stosowania upiększaczy XD Długo wytrzymali, całe dwa lata.
            • avatar
              bbkr_pl
              0
              A ja tam preferuje lekko podbite kolory i podwyzszona temperature barw. Probowalem "Filmmaker mode" na LG i wszystko dla mnie jest zbyt zolte i mdle. Dodatkowo 24/30FPS to jakas masochistyczna fiksacja hollywoodu. Chwile pogram na 120FPS i potem wlacze film to nagle wszystkie sceny filmu "szarpia" po tym jak mozg przyzwyczail sie do wiekszej plynnosci, chwila mija zanim przestane na to zwracac uwage. Frame smoothing dla filmow zdecydowanie ratuje jakosc odbioru.

              Takze po kilku podejsciach "wlacze Filmmaker mode i bede takim swiadomym odbiorca kinematografii" sie poddalem i ogladam tak jak lubie.
              • avatar
                cocolino
                0
                Sram na to...będę oglądał jak mi się podoba. Jeżeli będzie mi się podobało oglądanie wszystkiego w trybie sportowym, to ktoś mi zabroni? W domu nikomu to różnicy nie robi, a jeśli robi to dopiero gdy spytam czy widzą różnicę.
                • avatar
                  030366
                  0
                  O każdej porze? W słoneczny dzień pewnie ciężko będzie jakiekolwiek różnice wychwycić :)