Telewizory

HDR10+ Adaptive odpowiedzią na Dolby Vision IQ

przeczytasz w 1 min.

Telewizor z HDR10+ Adaptive dostosuje jasność obrazu do tego, jakie warunki oświetleniowe panują w pomieszczeniu – dzięki temu zawsze możesz liczyć na optymalną jakość.

W mijającym roku doczekaliśmy niemałej rewolucji w kwestii HDR-u. Pojawił się mianowicie udoskonalony format Dolby Vision IQ, który dostosowuje jasność obrazu do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu z telewizorem. Samsung, który zamiast Dolby Vision stawia na swoją alternatywę w postaci HDR10+, dogania rywali i w 2021 roku wprowadzi nową wersję standardu, z dopiskiem Adaptive.

Co to jest HDR10+ Adaptive?

HDR10+ Adaptive stanowi rozszerzenie formatu HDR10+. Działa tak jak Dolby Vision IQ, a więc klatka po klatce optymalizuje obraz pod kątem jasności w pomieszczeniu (sczytywanej przez wbudowany w telewizor czujnik światła). Dzięki temu efekty wizualne mają być jeszcze bardziej realistyczne i robić wrażenie niezależnie od warunków oświetleniowych. Aktualnie HDR najlepsze rezultaty daje przy pełnym zaciemnieniu. 

HDR10+ Adaptive logo

Pierwsze telewizory z HDR10+ Adaptive

Rozwiązanie zadebiutuje w telewizorach Samsung QLED na rok 2021. Producent potwierdził, że z HDR10+ Adaptive kompatybilne będą filmy Universal Pictures oraz produkcje z katalogu Amazon Prime Video. Format będzie również dobrze współpracował z trybem filmowca (Filmmaker Mode), dostosowującym parametry obrazu w taki sposób, by były zgodne z wizją twórców filmu. 

HDR10+ Adaptive może trafić też do telewizorów innych producentów wspierających standard HDR10+, a są nimi między innymi Panasonic, TCL i Philips. O szczegółach spodziewamy się usłyszeć podczas targów CES 2021, które wystartują już 11 stycznia. 

Źródło: Samsung, FlatpanelsHD

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mario2k
  4
  Różnice są tak znikome że 95% populacji ich nie zauważy , więc całe te zmiany o kant dupy
  • avatar
   hideo
   2
   największym biznesem w Hollywood rządzi Dolby i stąd HDR10+ nie ma póki co wielkiej siły
   • avatar
    Blejd
    1
    Coś aka adaptive contrast w monitorach to było tylko pod inną nazwą tylko coś słabo działało.
    • avatar
     Kamil79
     0
     Będzie super jak HDR10+ Adaptive trafi do tcl. Ich tv są spoko opcją na rynku, cena rozsądna a jakość dobra
     • avatar
      KAZDAN63
      0
      TV bez DV, to szmelc!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Teraz tęczowi w netflixie będą jeszcze wyraźniejsi
       • avatar
        4ahmedah1998q
        0
        Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię....

        workreviews10.com
        • avatar
         4ahmedah1998q
         0
         Google płaci teraz od 17488 USD D0 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w Plerwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsZe! Sprawdź, co robię....

         workreviews10.com
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Różnica pomiędzy HDR+/- i inne takie wersje oraz rozwiązaniami Dolby polega na cenie. Za dolby zapłacimy więcej i tyle.

          To samo ze złączem kabla dla HDMI, to też jest rozwiązanie odpłatne. Dlatego nie mogę się nadziwić, czemu producenci telewizorów nie umieszczają jednego złącza HDMI, a resztę złączek na DisplayPort, który to standard nie wymusza dodatkowego portfelowego okupu.