Oprogramowanie

Firefox na komórki już tuż, tuż

przeczytasz w 1 min.

 

Na nadchodzący tydzień zapowiadana jest premiera "Firefox for mobile" (robocza nazwa: "Fennec"), czyli internetowej przeglądarki autorstwa Mozilla Foundation przygotowanej specjalnie dla telefonów komórkowych.

Pierwsza wersja produktu oznaczona wymownie  brzmiącym mianem "release candidate" póki co trafi tylko do posiadaczy zaawansowanego smartfona Nokii z linii N900, który funkcjonuje w środowisku Maemo. Twórcy zapewniają, iż wybranie tak potężnego modelu jako "platformy startowej" wcale nie świadczy o ponadprzeciętnych wymaganiach przeglądarki, choć podkreślają też, że wymagania będą adekwatne do oferowanych (dość sporych) możliwości. Co więcej - na sam początek roku 2010 obiecują Firefoxa dostosowanego pod system Windows Mobile, zaś w kolejnych miesiącach również pod Android OS.

Firefox for mobile działa na tym samym silniku co komputerowy Firefox 3.6, a to oprócz sprawdzonej jakości niesie za sobą również liczne możliwości. Jedną z nich jest system Weave, który będzie integrował ze sobą komputerowe i komórkowe zakładki, zapisane hasła czy historię przeglądanych stron. Firefox for mobile to także obsługa wielu wtyczek znanych z wersji tradycyjnej - między innymi kultowego AdBlocka. Twórcy zaapelowali do autorów plug-inów o dostosowywanie ich pod wersję przenośną.

Nokia N900

Przed programistami Mozilli stoi trudne zadanie, bowiem przeglądarka będzie musiała mieć indywidualną wersję pod praktycznie każdego producenta (a może i model) telefonu. Firma zdaje się jednak nie być zrażona tym faktem, natomiast wierzy, iż projekt odniesie sukces podobny do edycji komputerowej. Firefox jest dziś drugą pod względem popularności przeglądarką na świecie. Szacuje się, że z jej usług korzysta ponad 1/4 internautów. Jednym z krajów, w którym cieszy się największą popularnością jest właśnie Polska.

Źródło: Cnet

 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spirit
  0
  Jakby to się udało to bardzo chętnie zdecyduję się na tego typu komórkę, w dodatku do praw człowieka jest wpisany obowiązkowy dostęp do internetu, także za kilka lat nasz ukochany rząd musi objąć całą Polskę(najprawdopodobniej) siecią WiFi(raczej kabli do każdego domu ciągnąć nie będą ze względu na koszty) także jeszcze WiFi w tym foniku i neta będę miał cały czas przy sobie.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "przeglądarka będzie musiała mieć indywidualną wersję pod praktycznie każdego producenta" - chyba producenta systemu...
   "a może i model" - to już chyba spora przesada...
   Przeglądarka zostanie stworzona na system Maemo(linux), WM, Android OS może kiedyś na iPhona i to będzie tyle bo taka przeglądarka potrzebuje systemu do działania tak jak Opera Mobile.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    I tylko na to czekam.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Oby wyszła na Iphone i aby miała taką samą funkcję kompresji danych, jak Opera Mini.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Opera mini to syf opera mobile to jest przyzwoita przeglądarka, no zobaczymy czy na hero będzie lepsza niż standardowa narazie lepszej od wbudowanej nie ma może lis pokaże co potrafi.
      • avatar
       kubbak
       0
       Ale obsługa standardowych rozszerzeń to jakiś chory pomysł, ile będzie urządzeń, które to obsłużą. Może te z Snapdragonem.