Technologie i Firma

Większa stabilność firm zarządzanych przez kobiety

przeczytasz w 2 min.

W Polsce kobiety zarządzają 35,1 proc. firm jednoosobowych. Co ciekawe, przedsiębiorstwa te są bardziej stabilne niż firmy prowadzone przez mężczyzn.

Kobieta w firmie

Raport „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” zaprezentowany przez Firmy.net pokazuje pewną charakterystykę zarządzania firmami z sektora MSP oraz mikroprzedsiębiorstwami z punktu widzenia płci poszczególnych przedsiębiorców. Ogólne wnioski podsumować można krótko: firmy prowadzone przez kobiety charakteryzują się większą stabilnością.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań i Analiz OSB oraz portal Firmy.net, 35,1 proc. polskich firm jednoosobowych jest zarządzane przez kobiety. Kobiety zasiadają również w 26,2 proc. zarządów małych przedsiębiorstw oraz w 23,3 proc. średnich firm.

Poza informacjami o stabilności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety, raport zawiera również kilka ciekawych informacji. Zaliczyć do nich można między innymi ocenę minionego półrocza przez przedsiębiorców oraz prognozy na, dobiegającą powoli końca, drugą połowę 2015 roku.

Stabilna sytuacja branży „kobiecych”

Jeśli weźmiemy pod uwagę zróżnicowanie na płeć wśród osób zarządzających przedsiębiorstwami, dojdziemy do wniosku, że mężczyźni w rolach zarządczych zdecydowanie dominują w Polsce wśród wszystkich form działalności.

Płeć a wielkość firmy

Najwięcej kobiet prowadzących firmy znajdziemy w branży usługowej i handlowej. To właśnie te firmy odnotowały w pierwszej połowie 2015 roku zdecydowanie lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa z takich sektorów, jak budownictwo, przemysł czy rolnictwo – gdzie kobiety stanowią wyraźną mniejszość.

Przedsiębiorstwa, którymi zarządzają kobiety mogą pochwalić się większą stabilnością poziomu cen, poziomu sprzedaży na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych, a także stabilnością sytuacji finansowej nic firmy zarządzane przez mężczyzn. Te drugie odnotowały w ciągu ostatnich 6 miesięcy większe pogorszenie sytuacji w objętych analizą aspektach.

Kobiety wykazują się znacznie większym optymizmem

Przedstawicielki płci pięknej są zdecydowane większymi optymistkami niż mężczyźni. Niemal co trzecia kobieta decydująca o działalności przedsiębiorstwa uważa, że półrocze przyniesie poprawę ogólnej sytuacji firmy. Co czwarty mężczyzna jest z kolei przekonany, że obecne półrocze przyniesie pogorszenie sytuacji w przedsiębiorstwie. Zdanie to podziela jedynie 15 proc. kobiet.

Prognozy dotyczące II połowy 2015

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące kształtowania się poziomu cen, wielkości sprzedaży lub pozycji na rynku, kobiety – częściej niż mężczyźni – liczą na wzrost a nie spadek. Co ciekawe, w firmach łączących kobiecy i męski sposób zarządzania zauważalne jest pozytywne nastawienie do zmian, które zdaniem przedsiębiorców nastąpią II połowie 2015 roku.

Optymizm ten zawiera się w prognozach zwiększenia zatrudnienia w przypadku 20 proc. firm lub umocnienia pozycji w stosunku do konkurencji w co trzeciej firmie. Przedsiębiorstwa zarządzane całkowicie przez mężczyzn mają znacznie niższe wartości w tym aspekcie.

Pewną nić podobieństwa kobiet do mężczyzn znaleźć można w zasadzie głównie w ich stosunku do rządzących. Nowemu prezydentowi nie ufa obecnie 47,6 proc. kobiet oraz 47,3 proc. mężczyzn. Podobnie wygląda sprawa z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych: kobiety (53,1 %) oraz mężczyźni (52,2) nie spodziewają się zmian na lepsze.

Wprowadzenie euro w Polsce. Co myślą o tym kobiety, a co mężczyźni?

Zarówno kobiety (58,7 %), jak i mężczyźni (53,2 %) są nieufnie nastawieni do włączenia Polski do strefy euro. Mężczyźni są jednak nieco bardziej przychylni temu rozwiązaniu (15,1 %) niż kobiety (8,8 %). Wyraźnie negatywne podejście euro pojawiło się zaś w ponad połowie firm (51,9 %) zarządzanych przez obie płcie.

Stosunek do wprowadzenia euro w Polsce

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 roku przy wykorzystaniu techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. Udział w nim wzięło 1419 przedstawicieli małych firm, które zarejestrowane są w wyszukiwarce Firmy.net. Dokładny raport znaleźć można pod tym adresem.

Źródło: PR Solutions

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Firmy jedno osobowe są w 3% przypadków zarządzane przez mężczyznę i kobietę jednocześnie... nie wiedziałem że obojnactwo jest aż tak powszechne.
  • avatar
   Snack3rS7X
   4
   Mogę wiedzieć jaki to ma związek ze światem IT?
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Tylko po co im w kuchni ta firma?
    • avatar
     lasq09
     2
     Już w legi kobieta pokazała jak rządzi...
     • avatar
      Next_Gen_1987
      2
      Ale feminizm i seksizm..
      • avatar
       laaval
       2
       Kilkakrotnie moim kierownikiem/dyrektorem była/jest kobieta. Niestety nie mogę powiedzieć o nich wiele dobrego. Nie odmówię fachowości, ale huśtawki nastrojów i dziwne pojmowanie świata (naprawdę ciężko czasem zrozumieć prostemu chłopu babę) potrafią doprowadzić do szewskiej pasji
       • avatar
        Maxdamage
        0
        To jest chyba największy dowcip jaki słyszałem.

        Na początku roku w mojej firmie zmienił się CEO, rolę przejęła jakaś kobieta. 3 Miechy później ją wywalili bo firma po raz pierwszy w historii wykazała straty w kwartale (i to dotkliwe).
        • avatar
         Maxdamage
         0
         Edytorando bo dubel.
         • avatar
          rasiaknorris1
          0
          AMD? :)
          • avatar
           kkastr
           0
           Bardzo ciekawe zjawisko. Jak tylko w statystykach da się wykazać, że kobiety są równe lub lepsze w jakiejś dziedzinie od mężczyzn to w mediach ubiera się te fakty w szaty poważnej dysputy naukowej z którą nie wypada dyskutować. "Tak właśnie jest i mamy na to dowód - wyniki badań!" Natomiast gdyby ktokolwiek chciał napisać podobny artykuł o wynikach badań w których kobiety okazały się gorsze od mężczyzn (np. ile jest kobiet wśród 100 najlepszych szachistów?) to wówczas autor zostanie natychmiast oskarżony o męski szowinizm, brak obiektywizmu lub szerzenie zacofania. Jak widać nierówność kobiet i mężczyzn w mediach istnieje, ale jest dopuszczalna tylko w jedną stronę.
           • avatar
            suntzu
            0
            Woo jeju...
            Co to za porównanie...
            Brakuje najważniejszego, stabilność zysków i rentowności. To są realne wartości firmy. Oprócz tego też ważna jest wielkość, stabilność zatrudnienia, ilość zatrudnionych ludzi (to ostatnie jest).

            Za to wskaźnik optymizmu ehmmm no ok... super... ?