Nauka

Czy wreszcie odkryto sposób na wykrycie ciemnej materii w naszym Układzie Słonecznym?

przeczytasz w 1 min.

Do wykrywania ciemnej materii naukowcy zazwyczaj wykorzystują jej interakcje grawitacyjne z otoczeniem. Yu-Dai Tsai proponuje inne podejście.

Okolice Słońce to gorący punkt dla badań ciemnej materii

Yu-Dai Tsai to fizyk cząstek elementarnych i badacz kosmologii na Uniwersytecie Kalifornijskim. Twierdzi on, że rejon naszego Układu Słonecznego pomiędzy Merkurym a Słońcem jest idealny do wykrywania ciemnej materii (nie tak dawno, bo w Halloween obchodziliśmy Dzień Ciemnej Materii). Wraz ze wspólnikami Tsai zaproponował misję polegającą na umiejscowieniu w tym regionie statku kosmicznego wyposażonego w zestaw zegarów atomowych (a ostatnio nauczyliśmy się tworzyć zegary atomowe w bardzo małej skali). Ma on nadzieję, że tym sposobem znajdzie wreszcie cząsteczki, które przez całe dziesięciolecia wymykały się badaczom. Proponowana misja otrzymała nazwę Space Quantum.

Oczekuje się, że ultralekkie cząstki ciemnej materii będą wykazywać właściwości falowe, przy jednoczesnym posiadaniu bardzo małej masy. Powinny one wywołać oscylacje innych cząstek elementarnych, takich jak elektrony, zakłócając podstawowe prawa fizyki, takie jak elektromagnetyzm. Tsai twierdzi, że niezwykle czułe zegary atomowe na pokładzie satelity znajdującego się blisko Słońca będą na tyle dokładne, aby zmierzyć te niewielkie zmiany.

Tajemnica ciemnej materii

Ciemna materia ma wpływ grawitacyjny na dynamikę i ewolucję galaktyk, cząsteczkowa natura tego fenomenu pozostaje nadal niestety niezbadana. Z pewnością gęstość ciemnej materii jest zmienna, w zależności od regionu, w którym występuje. Jednak modele doprowadziły badaczy do wniosku, że w miarę zbliżania się do Słońca zwiększa się zagęszczenie ciemnej materii w przestrzeni, więc prowadzone tam pomiary będą miały o wiele większą czułość.

Ciemna materia jest jedną z najważniejszych pozostałych tajemnic astronomii i kosmologii, biorąc pod uwagę jej tajemniczą i nieuchwytną naturę. Załóżmy, że moglibyśmy znaleźć ciemną materię i zrozumieć jej właściwości. W takim przypadku możemy lepiej pojąć ewolucję naszego Wszechświata i zrozumieć wiele pomiarów astrofizycznych.

Źródło: technology.org 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kasuja Wpisy Automatem
  3
  na razie musimy sobie jakoś radzić z decyzjami ciemnej masy na wiejskiej.
  • avatar
   Blejd
   1
   Jestem laikiem w tej dziedzinie , ale to podobno właśnie ciemna materia powoduje że wszechświat się rozszerza ale też przyspiesza te rozszerzanie bo tej czarnej materii jest o wiele więcej niż normalnej , ale jak ją wykryć i czym dokładnie jest , ten któremu to się uda z pewnością dostanie Nobla.
   • avatar
    AdaSzabo
    -3
    Czy chciałbyś, chciałabyś żyć w dobrobycie, mieć cały czas szczęście, bez zmartwień , pozbyć się wszelkich długów, porażek, znalesc prawdziwa miłość?
    Jeśli tak to zapraszam do kupna AMULETU FORTUNY.
    Magiczny mandżurski talizman na przywołanie bogactwa, zdrowia i kochających ludzi!
    Poznaj historie Marioli z Warszawy która stała się właścicielka AMULETU FORTUNY która żyła w biedzie, ściągał ja komornik, odszedł mąż zostawiajac ja z masa problemów.
    Postanowilem podarować pani Marioli AMULET FORTUNY i jej życie się diametralnie odmieniło!
    Już po pierwszym założeniu poczuła magiczna aurę która zaczęła ja otaczać. A nie długo po tym wygrała szóstkę w totolotka!
    Dzis mieszka w 100 metrowym luksusowym apartamencie w centrum Warszawy. Spłaciła wszystkie długi a pieniędzy ma tyle ze starczy do końca życia nawet dla jej wnuków!
    Ale to nie wszystko pani Mariola regularnie wygrywa w zdrapkami konkursach po 10-20-30 tysięcy złotych i więcej a wszystko dzięki magicznemu AMULETOWI FORTUNY!!!
    Kliknij w link aby przeczytać więcej prawdziwych historii i zamówić AMULET FORTUNY z 70% zniżki już dzis!
    Chce lepszego życia i klikam w link!

    https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adi=A647a45cc9286dd7aecf85e69bbfa6fdc&adref=xYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&adp=14618&adr=eHRyb2dsb2JhbC5jb20%3D&adnid=21