Ciekawostki

Lubię to już od 12 lat, a wydaje się, że jest od zawsze

przeczytasz w 2 min.

Przycisk Lubię to na Facebooku ma już ponad 12 lat. Co zmieniło się od czasu, gdy został dodany pierwszy „lajk"?

Jak się zaczęło lubienie na Facebooku?

Nieco ponad 12 lat temu, w 2010 roku w kwietniu, na Facebooku pojawił się przycisk Lubię to. Szybko zdobył popularność nie tylko wśród użytkowników (w końcu łatwiej jest wyrazić jednym kliknięciem, że dany post/zdjęcie/komentarz się podoba, zamiast pisać komentarz) ale i firm, które chciały wypromować swoją markę czy produkty. Już w miesiąc po debiucie korzystało z niego 100 tysięcy witryn, a 5 miesięcy później - 2 miliony.

Po jakimś czasie pojawił się też pomysł wprowadzenia przycisku Nie lubię – Mark Zuckerberg jednak stwierdził, że kłóci się to z koncepcją serwisu:

Nie chcieliśmy zbudować przycisku Nie lubię, ponieważ nie chcemy zamieniać Facebooka w forum, na którym ludzie głosują w górę lub w dół na posty innych osób. To nie wydaje się być społecznością, którą chcemy stworzyć.

Wracając jednak do tytułowego przycisku - to, że wygląda obecnie tak, a nie inaczej, nie obyło się bez przeszkód:

 • początkowo przycisk miał być zaprojektowany tak, aby wyrażać bardziej, że coś jest „niesamowite" (z ang. awesome), gdyż „lubię to" było przez wiele osób w FB uznawane za niewystarczająco mocne słowo,
 • Mark Zuckerberg obawiał się, że przycisk może sprawić, że użytkownicy przestaną korzystać z funkcji komentarzy,
 • kciuk w górę nie był jedynym pomysłem na znacznik Lubię to - twórcy mieli kilka innych projektów, w tym system ocen oparty na gwiazdkach, znak plus/minus i serduszko,
 • w niektórych częściach świata kciuk w górę jest uważany za niegrzeczny gest, dlatego też Facebook rozważał użycie innego projektu przycisku w tych obszarach.

Lubię to to nie wszystko

Przycisk Lubię to okazał się niewystarczający i dlatego w 2016 roku zostały dodane nowe sposoby lajkowania postów i komentarzy: „wrr”, „trzymaj się”, „przykro mi”, „wow”, „ha ha” i „super”.

Emotki na Facebooku

Jesteście zdziwieni, że Lubię to ma już 12 lat? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: facebook, newstatesman.com, bustle.com, inf. własna

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  3
  Dla dzieci w wieku 15-20 lat pewnie tak się wydaje^^

  Ale fakt, dodatkowe emotki w reakcjach od 2016 roku... jak ten czas szybko mija.