Karty graficzne

GeForce RTX 3070 ma za mało pamięci VRAM? Zobacz szalony pomysł rosyjskiego moddera

przeczytasz w 1 min.

GeForce RTX 3070 to jedna z najbardziej udanych kart graficznych ostatnich lat, ale często jest ona krytykowana za małą pojemność pamięci wideo. Co powiecie na to, aby dodać jej drugie tyle VRAM? Właśnie na taki pomysł wpadł pewien szalony Rosjanin.

GeForce RTX 3070 to model z najnowszej generacji Nvidia Ampere, który zalicza się do średnio-wysokiej półki - karta bez problemu radzi sobie z nowymi grami w rozdzielczości 1440p.

Specyfikacja? Konstrukcja bazuje na rdzeniu Nvidia Ampere GA104 w konfiguracji z 5888 jednostkami CUDA, ale dysponuje tylko 8 GB pamięci GDDR6 256-bit (z tego też powodu ostatnio została skrytykowana przez AMD przy okazji prezentacji konkurencyjnego modelu Radeon RX 6700 XT).

GeForce RTX 3070 w wersji z 16 GB pamięci VRAM

W sieci już od jakiegoś czasu krążą pogłoski o wprowadzeniu ulepszonej wersji karty GeForce RTX 3070, która miałaby zostać wyposażona w podwojoną dawkę pamięci VRAM (16 GB). Czy taki model rzeczywiście pojawi się na rynku? Tego nie wiadomo.

Rosyjski modder o pseudonimie VIK-on najwyraźniej nie miał zamiaru czekać na nową kartę i… samodzielnie poprawił obecną wersję akceleratora (w tym celu wykorzystał niereferencyjny model Palit GeForce RTX 3070 Palit GamingPro).

Palit GeForce RTX 3070 GamingPro OC - modyfikacja do 16 GB pamięci VRAM

Konieczna była zmiana kości pamięci z modułów 8 Gb (1 GB) na 16 Gb (2 GB) oraz drobne modyfikacje płytki drukowanej. Poniżej możecie zobaczyć filmik przedstawiający proces przerabiania karty GeForce RTX 3070 8GB na GeForce RTX 3070 16GB.

Wstępne testy wykazały problemy ze stabilnością, co ostatecznie udało się wyeliminować poprzez zablokowanie zegarów rdzenia.

Ciekawostką jest też wydajność akceleratora – VIK-on potwierdził, że GeForce RTX 3070 w wersji z 16 GB pamięci VRAM oferuje trochę lepsze osiągi w testach 3DMark Time Spy i Unigine Superposition.

Myślicie, że Nvidia powinna wydać kartę GeForce RTX 3070 w wersji z podwojoną pojemnością pamięci VRAM?

Źródło: YouTube VIK-on

Zobacz więcej o kartach graficznych:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DrzewusPoland
  13
  Niech udostępnią tę kartę wsprzedaży w pierwotnej kwocie do zaplacenia i niech dorzucą te kości w saszetce jak smaczek do chińskiej zupki. Ja już sobie sam to poskładam...OK?
  • avatar
   danieloslaw1
   9
   8gb w 3080 i 3070 to śmiech na sali. one z buta pownny miec 12-16gb. mvidia przegina bo ddr6x nie jest 2x wydajniejsze od gddr6
   • avatar
    DrzewusPoland
    6
    Swoją drogą karta za ponad 6 tysiakówktó która powinna kosztować około 3 ??? Ramy sramy ... kudzie chore to wszystko jest
    • avatar
     Tal-Rash
     5
     Mnie juz ch strzela. Usiłuję kupic 3090. Od grudnia. Sa tylko egzemplarze w cenie 300%... Do ch to niepodobne. Oby nagle bitcoin spadl o 80% wartosci. O jak ja bym chetnie sluchal placzu gornikow...
     • avatar
      MarcinNS
      4
      Jakiś czas temu był podobny projekt tylko chyba z 2070 ale efektem dołożenia ramu było...pogorszenie osiągów.
      • avatar
       Marucins
       2
       Nvidia powinna wydać kartę GeForce RTX 3070 w wersji z 16 GB pamięci VRAM
       :)
       Tak już wam wprowadzi. Szczególnie że tak dobrze sprzedaje się karta w wersji "podstawowej" za dwukrotną wartość.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Przecież napisali, że nie dział dobrze, więc o co chodzi z tymi rewelacjami?
        • avatar
         kitamo
         0
         Paweł napisz jakie wyniki były w tych testach i jaja roznica skoro bylo szybciej.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          tak naprawdę to w większej ilości VRAM zmieści się więcej tekstur. a nie można by ich tak sprzętowo kompresować??????
          • avatar
           jowaj42181
           0
           Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........>>>> netprofit10.com