Przeglądarki WWW

Google Chrome i Firefox przyspieszą o 26 proc.

przeczytasz w 1 min.

Będzie to zasługa implementacji nowego algorytmu kompresji – Brotli – skuteczniejszego nawet o 26 proc.

Google Chrome Brotli

Przeglądarki Google ChromeMozilla Firefox już wkrótce będą ładowały strony internetowe o wiele szybciej niż teraz. Będzie to zasługa implementacji nowego algorytmu kompresji – Brotli – który jest w stanie kompresować dane (pliki HTML, skrypty i arkusze stylów) nawet do 26 proc. skuteczniej niż obecny algorytm, Zopfli.

Brotli został zaprezentowany we wrześniu ubiegłego roku. Inżynier ds. wydajności internetowej Google, Ilya Grigorik twierdzi, że algorytm jest już gotowy do działania w pełnym zakresie. Oznacza to, że użytkownicy mogą spodziewać się jego wdrożenia już w najbliższej wersji przeglądarki Chrome. Podobne plany ma Mozilla w przypadku swojego Firefoksa.

Algorytm Brotli ma zostać wdrożony zarówno w desktopowych, jak i mobilnych przeglądarkach. W przypadku smartfonówtabletów nowe rozwiązanie wpłynąć ma także na zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie: wydłużenie czasu pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Czy tak rzeczywiście będzie przekonamy się już wkrótce.

Źródło: The Verge, The Next Web

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Dlaczego nie ma nawet słowa o samym algorytmie, dzięki czemu daje takie efekty, skoro to w tym temacie najważniejsze...
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Oby coś zrobili pożytecznego z tym firefoxem, bo ostatnio mam z nim małą masakrę jak mam więcej kart na raz załączonych. A niech już nie daj Boże filmik na youtube odpalę, crashe co chwilę gwarantowane.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kiedyś wydawało mi się, że Firefox to jedyna słuszna przeglądarka i śmiałem się z użytkowników Chrome. Mina mi zrzedła po tym, jak dla zabawy sprawdziłem tą drugą.
    • avatar
     Kenjiro
     0
     Wg wikipedii:
     Replacing deflate with brotli typically gives an increase of 20% in compression density for text files, while compression and decompression speeds are roughly unchanged. Streams compressed with Brotli have the proposed content encoding type "br".
     A ze wstępnych testów wynika, że kompresja jest bardzo wolna i dużo jeszcze pozostaje do zrobienia (chociaż wyniki są całkiem dobre):
     https://cran.r-project.org/web/packages/brotli/vignettes/brotli-2015-09-22.pdf
     • avatar
      Balrogos
      0
      Jak zrobili x64 to chodzi gorzej niz x86 o wiele gorzej, wiesza sie juz przy 300 zakladkach a na x86 bylo 1200 i jeszcze chodzil, do tego problemy z YT odswiezaniem stron itp.
      • avatar
       Nullmaruzero
       0
       Póki co Vivaldi się ciekawie zapowiada, na lapku z 4GB mulaty (ale koniec końców to Beta) ze startem, ale na blaszaku śmiga że miło i fajne funkcje ma praktycznie od startu. Tylko coś mu Flash nie pasuje xD