Internet

12 tysięcy osób w ciągu doby poprosiło: „zapomnij mnie, Google”

przeczytasz w 1 min.

Duże zainteresowanie narzędziem do "prawa od bycia zapomnianym".

Google EU Reuters
Zdjęcie: Reuters/Francois Lenoir

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Google uruchomiło przed kilkoma dniami internetowe narzędzie usprawniające proces usuwania zdezaktualizowanych (między innymi) informacji osobowych z wyszukiwarki. Wszystko to jest wynikiem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym gigant z Mountan View musi (na wyraźną prośbę samego zainteresowanego) wymazać odnośniki prowadzące do artykułów i stron zawierających nieprawdziwe dane.

Elektroniczny formularz został udostępniony w miniony piątek. Jak się okazuje – z „prawa do bycia zapomnianym” skorzystać chce naprawdę wielu użytkowników.  Zgodnie z opublikowanymi przez redakcję Reuters informacjami, w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin firma Google otrzymała 12 000 próśb – to oznacza więcej niż 8 wniosków na minutę. Liczba ta robi tym większe wrażenie, że z formularza skorzystać mogą jedynie obywatele państw wchodzących w skład Unii Europejskiej, jako że to właśnie jej organy wydały orzeczenie.

Jak możemy przeczytać w orzeczeniu Google towarzyszącemu udostępnieniu formularza – „wszystkie prośby będziemy rozpatrywać indywidualnie, aby chronić prywatność osób, a jednocześnie nie naruszać praw o dostępie do informacji publicznej lub ich udzielaniu”. Cóż, sporo pracy przed Google.

Źródło: ITProProtal

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  Zanim wykasują zrobią kopie zapasową :)
  • avatar
   Fishrman
   6
   NSA już na pewno backup zrobiło ;)
   • avatar
    carbo888
    2
    jaki ten świat jest.., znaczy, jacy ludzie na tym świece są głupi, panowie z google i us gov teraz pewnie pękają ze śmiechu,
    • avatar
     Alakecz
     1
     Jestem w stanie przecierpieć to że Google przechowuje moją historie wyszukiwania i dane o mnie. W sumie mi to nie przeszkadza, a tak to mam chociaż reklamy dostosowane do mnie, a nie jak w TV - reklamy tamponów i środków na podrażnienia pochwy.

     Chociaż dobrze że jeżeli to komuś przeszkadza to ma możliwość usunięcia.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Sam bym z checia sie wypisal ale nie mam pod reka jakiegos dokumentu. Swoja droga to dziwne zeby trzebabylo wysylac im scan jakiegos dokumentu mimo ze zeby byc w internecie takowego nie potrzeba... dla przykladu kupilem ubezpieczenie samochod na mame przez telefon i nie musialem zadnych pamierow wysylac ale zeby juz rozwiazac umowe to musieli rozmawiac z osoba na ubezpieczeniu.
      • avatar
       jacy4
       -1
       Bardzo dobry pomysł, ci co chcą usunąć sie z google będą o wiele mocniej obserwowani.