• benchmark.pl
 • newsy
 • Dyrektor Google sądzi, że wkrótce częściej sięgniemy po tablet

Dyrektor Google sądzi, że wkrótce częściej sięgniemy po tablet

przeczytasz w 2 min.

Wyobrażacie sobie scenariusz, w którym częściej będziemy kupować tablety zamiast laptopów? Jeden z dyrektorów Google sądzi, że jest to bardzo realna przyszłość, w dodatku wcale nie tak odległa.

Tablety z systemem Android pojawiły się na rynku w 2011 roku i rozwijały się w kierunku czysto konsumenckim. Świetnie sprawdzały się do oglądania filmów, grania w gry oraz korzystania z Internetu. Jednak w którymś momencie popularność tych urządzeń przestała rosnąć. Pojawiły się głosy przewidujące koniec ery tabletów, bo ostateczne zostaną wyparte przez smartfony.

Jednak Rich Miner, dyrektor ds. technologii tabletów i współzałożyciel Androida uważa, że nie tylko nie porzucimy tych urządzeń, ale wręcz będą stawały się coraz bardziej powszechne.

Wzrost sprzedaży tabletów

Google zauważyło wzrost sprzedaży tabletów w 2019 roku, a okres pandemii jeszcze to spotęgował. Ilość sprzedanych tabletów w 2020 roku zbliżyła się do ilości sprzedanych laptopów. Częściej też kupowano dedykowane urządzenia peryferyjne takie jak klawiatury, co może oznaczać, że więcej osób zaczyna używać tabletów do pracy. Nie byłoby to zaskakujące, skoro w ostatnich latach znacząco wrosła ilość osób pracujących zdalnie. A współczesne tablety są bardzo wydajne i mogą być wykorzystywane nie tylko do rozrywki.

„Wierzę, że tablety zaczęły być znacznie lepsze do celów nie tylko konsumpcyjnych i zaczęły być wykorzystywane w kreatywności i produktywności, w związku z czym pojawiło się zapotrzebowanie na większą liczbę ekranów i urządzeń, które to umożliwią.” - powiedział Rich Miner w The Android Show. Dodał, że „w niedalekiej przyszłości nastąpi punkt zwrotny, w którym rocznie sprzedawać się będzie więcej tabletów niż laptopów.”

Więcej aplikacji na Androida dla tabletów

Rich Miner wierzy, że format tabletu daje więcej możliwości. Uważa, że niebawem możemy doczekać się fali nowych aplikacji dedykowanych właśnie tabletom z Androidem. Zachęca programistów do zastanowienia się, w jaki sposób można wykorzystać większą powierzchnię ekranu, a także do przeanalizowania najnowszych bibliotek w Androidzie 12L.

Jak uważacie: tablet ma szanse pokonać laptopa? Czy jednak nie ma sensu go kupować, skoro mamy przy sobie smartfon?

Źródło: 9to5google

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yamaraj6
  6
  Obecnie w tabletach nie jest problemem brak wydajności, żeby stosować je do pracy, a system. Tablety zarówno Androidowe jak te od Appla mają system i aplikacje smartfonowe, na których nie da się robić nic bardziej zaawansowanego. Żeby taki sprzęt służył do pracy, musiałby być na nim zainstalowany Windows lub macOS w wersji, na których działają wszystkie aplikacje biznesowe.
  Chciałbym jeszcze zauważyć że smartfony też mają wydajność, która wystarczy do pracy 90% ludzi. Wystarczy jakby na smartfonie był obok androida/iOSa zainstalowany Windows/macOS, który uruchamia się w momencie podpięcia do monitora. No ale czegoś takiego firma Apple, której byłoby to najłatwiej zrobić (bo posiada oba te systemy) nie zrobi tego bo przecież jak ludzie będą mogli podłączyć iPhona do monitora i na nim pracować to kto kupi iPada albo Maca, a sprzedaż musi się zgadzać.
  • avatar
   Warmonger
   5
   Ankieta bez sensu... tablet konkuruje nie tylko z laptopem, ale też ze smartfonem. Mam laptopa, mam smartfona i dodatkowy tablet mi nie potrzebny - te dwa urządzenia pokrywają cały zakres funkcjonalności.

   Tym bardziej, że od paru lat mamy na rynku laptopy konwertowalne, które jeszcze lepiej imitują tablet.
   • avatar
    EgzoPro
    1
    Bez dopracowanego trybu desktop przegonienie laptopów przez tablety w ilości sprzedanych egzemplarzy raczej nie jest możliwe.
    • avatar
     Abigail
     1
     Rozwiązanie laptop 2w1, przydały by się tylko sprzęty z lepszym prockiem w normalnej cenie i z większymi ekranami niż 13,3 cala
     • avatar
      RAQ73
      1
      taaaaa... najlepszym przykładem jest funkcjonalność np Excel'a lub word'a na tablecie. totalna porażka. Osobiście chętnie przesiadłbym się na ipada pro m1 gdyby miał pełny system a nie iOS. moc wystarczającą tylko brakuje biznesowych aplikacji,,,
      • avatar
       Gadon
       1
       tylko nie każdy tablet to to samo np. popierdółka na ARM vs tablet na i7 / i9 to dwie różne sprawy ten drugi to nawet i do szkoły można by brać żeby odpalić na tym wirtualne maszyny na zajęciach albo 3DS Max itd. a taki na ARM z Androidem albo Windowsem ARM? to w zasadzie zabawka jak telefon
       • avatar
        z3us_pl
        0
        Jak bym miał pracować na co dzień na klawiaturze ekranowej zamiast fizycznej to od razu zmieniam prace.
        • avatar
         Dragonik
         0
         można kupić używany laptop 12 calowy i jest o wiele lepszy niż tablet.