Internet

Google zapłaci 500 mln dolarów kary

przeczytasz w 1 min.

Firma Google obecnie jest na fali wznoszącej. Ich wyszukiwarka już od lat jest niekwestionowanym liderem, system Android trafia do coraz to większej ilości użytkowników, a serwis społecznościowy Google+ rozwija się prężnie z dnia na dzień. Dzisiejsza wiadomość z obozu w Moutain View raczej nie wpisuje się w dobrą passę Google.

Podano dziś do publicznej informacji, że Google zdecydowało się pójść na ugodę w sprawie dotyczącej reklam kanadyjskich aptek publikowanych poprzez system AdWords. Początkowo Google dopuszczało reklamy wszystkich aptek internetowych, z biegiem czasu jednak zdecydowano się na pozostawienie ofert jedynie tych z siedzibą w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Google zapłaci 500 mln dolarów kary

Głównym problemem kanadyjskich aptek internetowych był fakt, że nie potrzebowały one recept na leki, a akceptowały konsultacje online, za które płaciło się dodatkowo. Oznaczało to, że obywatele Stanów Zjednoczonych mogli kupować nielegalnie leki, które im nie przysługiwały. Wystarczyło zapłacić za konsultacje online. Takie jest kanadyjskie prawo, nie ma bowiem regulacji dotyczących sprzedaży leków obywatelom USA.

Według danych Amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, Google wiedziało o nielegalnym procederze. Stąd też astronomiczna kwota wpłacona na poczet ugody, okrągłe 500 mln dolarów. Według władz USA to jedna z najwyższych kar w historii Stanów Zjednoczonych. Jednak Google spodziewało się takiego obrotu spraw, już w maju tego roku odłożyło kwotę 500 mln dolarów, które miały zostać przekazane na zakończenie postępowania.

Google zrezygnował z reklam kanadyjskich aptek dla obywateli Stanów Zjednoczonych już w lutym ubiegłego roku. W wydanym oświadczeniu przedstawiciele firmy przyznają, że do takich praktyk nigdy nie powinno dojść.


Więcej o Google:

Źródło: XinhuaNet, The Inquirer, Forbes, Reuters

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Oj tam oj tam
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   pewnie nawet tego nie odczują... Ciekawi mnie tylko ile na tym zarobili.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    dzieki temu zmiejszyla sie amerykanska dziura budzetowa=zmienjszyl sie kryzys=bedziemy bogatsi=bedziemy wiecej kupowac=zniknie kryzys=google=android
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     xD
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To trochę dziwne, pierwszy raz słyszę o takim przypadku.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       "recept na lekki" hm...
       • avatar
        b1tzz
        0
        Spoko.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Co to jest 500 mln baksów ;p stac ich na to, to dla nich jak spluniecie ,wyciagna z tylniej kieszeni ;p hehe ;)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          jak ktoś jest głupi i bierze leki bez opamiętania i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji to jak się wykręci... no to cóż, jednego idioty mniej:D
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Tak się bawią idioci za 500 baniek można naprawdę dużo :D niech dadzą mi choć 0.1% skoro tak łatwo płaca takie kary.