Nauka

GPS dokładny co do centymetra

przeczytasz w 1 min.

Dziś sensory potrafią określić położenie samochodu – nowe rozwiązanie: położenie pięciocentówki.

GPS

GPS jest obecnie najsprawniejszym systemem śledzenia pozycji. Nie oznacza to jednak, że jest on superdokładny. Krok w kierunku dobrych zmian poczynili naukowcy z Cockrell School of Engineering z University of Texas. Opracowali oni nowy system GPS, który jest dokładny co do centymetra. Co więcej, jest tani w produkcji i może być zintegrowany z takimi urządzeniami jak chociażby smartfony.

System GPS naukowców z Teksasu ma być stokrotnie dokładniejszy niż obecna technologia. Dziś sensory potrafią określić położenie samochodu – nowe rozwiązanie: położenie pięciocentówki. Jak udało się to osiągnąć? Naukowcy zaprojektowali nowe oprogramowanie odbiornika GPS, dzięki czemu jest on w stanie wyodrębnić dane z antenek, które znajdują się w naszych urządzeniach mobilnych. 

Jakie korzyści mają płynąć z nowego systemu? Przede wszystkim ma ona mieć wpływ na technologie rzeczywistości wirtualnej, poprzez zwiększenie precyzji określania pozycji. System pozwoli też dronom dostarczać paczki do określonego punktu na ganku domu klienta. Innym wymienionym przez naukowców zastosowaniem jest też dokładniejszy system unikania kolizji w samochodach.

Trwają prace nad dalszym rozwojem systemu.

Źródło: SlashGear

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  10
  Ależ wojskowa wersja GPS ma dokładność rzędu centymetrów od wielu lat (dwudziestu?). Cywilna wersja ma mniejszą dokładność ze względu na mniej dokładny zegar dostępny z satelit - celowo.
  • avatar
   Bostonawy
   5
   tani "w" produkcji.

   Dobrze, niech dalej to polepszają to może coś większego z tego wyniknie.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Dokładność poniżej 1cm w systemach GNSS (w tym GPS) jest osiągalna już od kilku ładnych dekad przy zastosowaniu poprawek różnicowych RTK (Real-Time Kinematic).

    Niezmienia to jednak faktu, że:
    1) technologia RTK jest relatywnie droga (kilka tyś USD za odbiornik GPS-RTK)
    2) ma ograniczony zasięg działania, tzn. poprawka RTK jest rozsyłana z lokalnej stacji referencyjnej i ograniczona zasięgiem działąnia do kilku, kilkunastu kilometrów.

    Ciekaw tylko jestem w jaki sposób chcą (przy zastosowaniu jakiej technologii? i do tego taniej?) chcą tą dokładność 1cm osiągnąć. Przeszło 95% błędów pozycji w systemach GNSS wynika z tzw. błędu jonosferycznego, czyli zakłócenia fal/sygnału przez jonosferę - jakkolwiek by nie kombinowali satelity są na orbitach i sygnał do odbiorników musi "przejść" przez jonosferę i tym samym być obciążony błędem jonosferycznym.
    • avatar
     Pan Piksel
     0
     100x lepsza invigilacja
     • avatar
      vg1vg1
      -1
      Co za stek bzdur, już 20 lat temu dokładność była milimetrowa. Artykuł napisał totalny laik. Polecam hasło geodezja.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Fajnie bylo by powiedziec w jaki sposob osiagneli taka dokladnosc, jako portal ukierunkowany na tematy technologiczne to czysty obowiazek dac wiecej szczegolow na takie teamty, a nie na odpierdol napisac artykul byle wyswietlania byly :) hejt_mode_off()
       • avatar
        mathew9011
        0
        Bardzo się cieszę że technologia się rozwija. Sam pomysł naprawdę jest interesujący :) Nie martwi was jednak że jesteśmy coraz bardziej otoczeni mikrofalami i jak to wszystko bedzie się odbijało w przyszłości na naszym zdrowiu?