• benchmark.pl
 • Netflix
 • Granie na Netfliksie i seriale z reklamami. Są nowe informacje na temat rozwoju platformy
Filmy / seriale / VOD

Granie na Netfliksie i seriale z reklamami. Są nowe informacje na temat rozwoju platformy

przeczytasz w 2 min.

Netflix wciąż szuka dodatkowych źródeł finansowania, więc cały czas rozwija i poszerza swoją ofertę. Usługa VOD nie dostarcza już takich zysków jak chociażby rok temu, więc firma z Los Gatos stara się zwiększyć swoje przychody.

Netflix swoje „złote czasy” ma już prawdopodobnie za sobą. Po świetnym starcie w 2016 roku i potężnych żniwach jeszcze za czasów pandemii, coraz więcej klientów porzuca korzystanie z platformy na korzyść konkurencyjnych rozwiązań. Jednym ze sposobów „uszczelniania” zysków, które firma testowała, było blokowanie dzielenia konta na kilka osób. Od jakiegoś czasu słyszymy także o tańszym abonamencie, w którym mają być wyświetlane reklamy. Wreszcie poznaliśmy prawdopodobną cenę tej nowej formy subskrypcji!

netflix

Najtańszy dostęp do platformy powinien oscylować w przedziale od 7 do 9 dolarów za miesiąc. Zważywszy na to, że aktualnie najniższy abonament w USA wynosi 15 dolarów i 49 centów, to mówimy o mniej więcej dwukrotnie tańszym planie streamingowym. Patrząc na tę proporcję można założyć, że w Polsce (gdzie bazowa cena usługi wynosi 29 złotych) powinniśmy otrzymać opcję z reklamami w cenie od 13 do 17 złotych miesięcznie. Według anonimowych (współ)pracowników firmy, reklamy te będą wyświetlane przed i w trakcie niektórych seansów, gdzie ich łączna długość nie będzie dłuższa niż 4 minuty na każdą godzinę materiału wideo. Firma chce zawierać umowy z reklamodawcami w taki sposób, by ich materiały nie męczyły oraz nie przytłaczały widzów w trakcie korzystania z usługi VOD.

netflix - gry

Inną, istotną dla Netfliksa gałęzią finansowania przedsiębiorstwa stał się segment gier, który został uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku. Aktualnie w swojej ofercie firma posiada głównie gry na platformę Android, gdzie możemy znaleźć takie tytuły jak: Into the Breach, Bowling Ballers, Heads Up! czy Mahjong Solitaire. Usługa ta zostanie rozbudowana o funkcje społecznościowe na czele z możliwością ustawienia nazwy użytkownika. Dodatkowo dojdzie do tego opcja zapraszania do wspólnej rozgrywki znajomych, czy możliwość porównywania swoich osiągnięć na listach rankingowych. Co prawda część z tych usług nadal nie jest na razie dostępna, ale w najbliższych dniach zapewne się to zmieni.

netflix - usługi w grach
Nowe opcje w grach Netfliksa

Patrząc na to wszystko można dojść do wniosku, że Netflix nie do końca wie, jak efektywnie polepszyć swoją sytuację finansową. Użytkownicy wielokrotnie sygnalizowali o zmniejszeniu się liczby wartościowych filmów i seriali na platformie, a ostatnie premiery (tj. Resident Evil) tylko umacniają ten stan. Osobiście już jakiś czas temu zrezygnowałem z opłacania Netfliksa, na korzyść bardzo taniego Amazon Prime oraz bogatego w kultowe materiały Disney+. Gdybym do tego zestawienia dołożył HBO Max, to i tak koszt miesięczny (płacąc za te wszystkie usługi rok z góry) byłby mniejszy, niż opłacanie najbogatszego abonamentu w serwisie Netfliksa.

A jak Wy podchodzicie do polityki „wielkiego N”? Dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie!

Źródło: THE VERGE, Bloomberg

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  6
  Kwestia jaka będzie jakość... bo jak jakies hd720 albo fhd to ta rewolucja nie uratuje NF... Kamien który go topi jest ograniczanie rozdzielczości... Inni nie mają problemu oferować pakietu z jakością 4k za ~20-25zł... Płacenie za to samo 63 to rozbój... Mogą być te reklamy, 1 ekran byle tylko był 4k!!!!
  • avatar
   olson7
   2
   15zl miesiąc... Ogladam godzinę tygodniowo.
   • avatar
    PerfectDAY
    1
    Nie widzę żadnego problemu z tańszą alternatywą z reklamami. Jeśli komuś taki układ nie przeszkadza to czemu nie. Sam jednak nigdy bym z takiej opcji nie skorzystał, bo nie trawie reklam i wolę poświęcić to jedno przysłowiowe piwo w życiu mniej na rzecz spokojnego oglądania.
    • avatar
     uraharu
     1
     osoba która układa te pakiety w netflixie jest jakaś niepoważna. W podstawowym pakiecie za ~30 zł dają obraz o rozdzielczości 480, to błąd czy oni tak na poważnie?
     • avatar
      fonzie
      0
      Dobrze że ja aktualnie dorwałem Disney+ i HBO Go na rok za friko i NF nie jest mi potrzebny...
      • avatar
       baertus11
       0
       a to ciekawe.... bo na niektórych forach była informacja iż za 30-50 zł ma być wersja z reklamami a ta bez reklam ma być od 67zł.... no nie wiem. Jeśli ma być pakiet poprawność_polityczna_nachalność_parytetów_reklamy to raczej z N rezygnuję.