Obsługa smartfona przez ściskanie dzięki Grip UI

przeczytasz w 1 min.

Sprawdzi się w zatłoczonych miejscach

Grip UI interfejs smartfona czujniki nacisku

Choć wizualna strona interfejsów użytkownika nadal wzbudza emocje w dużej grupie użytkowników urządzeń elektroniki, to bardziej istotna jest ich przydatnością w konkretnych sytuacjach. Producenci smartfonów stosują swoje własne nakładki na system operacyjny, eksperymentują z ułożeniem przycisków na obudowie, ale jeszcze nie prezentowaliśmy wam rozwiązania, które wykorzystuje czujniki nacisku zamiast zwykłych przycisków lub elementów reagujących na dotyk.

Interesujący sprzętowy interfejs użytkownika opracowany przez japońskiego operatora komórkowego NTT Docomo zakłada wykorzystanie danych dostarczanych przez czujniki nacisku zainstalowane w bocznych elementach obudowy smartfona. Takie rozwiązanie zdaniem twórców daje znacznie większą swobodę niż przyciski. Sensory wyczuwają nie tylko sam nacisk, ale również jego siłę. Dzięki zastosowaniu wielu czujników można wykorzystać wszystkie palce dłoni.

Inspiracją dla stworzenia interfejsu Grip UI były zatłoczone ponad wszelkie normy japońskie wagony metra. W takim miejscu wykorzystanie dwóch rąk do sterowania smartfonem jest po prostu niemożliwe. A przecież w tym czasie można sprawdzić pocztę i załatwić tysiąc innych ważnych spraw. Sam interfejs sprawdza się także w mniej stresujących sytuacjach.

Przykładem jest uruchamianie aparatu cyfrowego, które sprowadza się do naciśnięcia na cztery narożniki smartfona. To znacznie wygodniejsze niż szukanie przycisku spustu migawki na obudowie lub dotykanie ikony aparatu, co wymaga potem zmiany ułożenia dłoni.

Interfejs Grip UI można łączyć z tradycyjną dotykową techniką sterowania smartfonem. Stwarza to okazję do programowania znacznie większej liczby gestów, które wzbogacają repertuar technik sterowania urządzeniami mobilnymi. Z oczywistych powodów ściskanie sprawdzi się raczej tylko w tych urządzeniach, które wygodnie można objąć jedną ręką.

Przyszłość interfejsu Grip UI twórcy upatrują w urządzeniach, które mają wyróżniać się eleganckimi obudowami, pozbawionymi jakichkolwiek złączy i tradycyjnych przycisków. Ładowanie takiego smartfona może odbywać się bezprzewodowo, podobnie jak transfer danych, a sterowanie … To chyba już wiecie.

Źródło: diginfo.tv

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  2
  Hmm, w pewnych zastosowaniach nie da sie zastapic przyciskow niczym innym. Nie chce wrozyc ale nie widze by bylo to wygodne.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Tak mocno ściska, że aż mu kciuki bieleją... Straszna lipa. Reakcja też jakaś taka ślimakowata i wydaje się to mało precyzyjne.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ech kolejne bajery które nie są raczej zbyt przydatne :)
    • avatar
     verona
     0
     fajne ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Do mnie to nie przemawia, być może jest fajne ale obawiam się że będzie to zabawka na chwilę :/
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       a jak jakiś koksu kiedyś weźmnie i tak niefortunnie ściśnie telefonik że aż mu się rozwali ?

       oj czego to nie wymyślą.