Nauka

Chcesz szybciej podejmować decyzje? No to graj

przeczytasz w 2 min.

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Naukowcy przekonują, że dobrą decyzją będzie w takim razie odpalenie kompa lub konsoli i pogranie w gry wideo.

Czy gry mają wpływ na zdolność do podejmowania decyzji?

Kilkadziesiąt młodych osób wzięło udział w badaniu prowadzonym przez naukowców z Georgia State University. Zostały one podzielone na dwie grupy: pierwszą stanowiły osoby grające więcej niż 5 godzin tygodniowo, drugą – w ogóle nieoddające się tej rozrywce lub grające mniej niż godzinę tygodniowo. Jedni i drudzy otrzymali do wykonania to samo zadanie podczas badania przy użyciu rezonansu magnetycznego. Celem było ustalenie, kto lepiej radzi sobie z podejmowaniem decyzji, a konkretnie: czyj mózg szybciej przetwarza informacje sensoryczne, prowadząc do podjęcia działania.

Różnice w wynikach okazały się bardzo wyraźne, choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że próba nie była szczególnie duża. Są powody, by przypuszczać, że gry wideo pozytywnie wpływają na ludzką wydajność przetwarzania informacji sensorycznych i umiejętność szybkiego podejmowania właściwych decyzji. Naukowcy sugerują, że w związku z tym gry wideo mogą być potencjalnie narzędziem do treningu poznawczego, ale do potwierdzenia tego konieczne będzie przeprowadzenie jeszcze jednego eksperymentu – sprawdzającego, czy (i jak szybko) zachodzi poprawa. 

Im szybsza gra, tym szybsze decyzje – w sumie to logiczne

Warto w tym miejscu przypomnieć podobne badanie sprzed dekady. Sprawdzano w nim (bez użycia rezonansu magnetycznego), czy istnieje różnica w szybkości i trafności podejmowania decyzji przez miłośników szybkich gier akcji oraz wolniejszych gier strategicznych. Eksperyment wykazał, że ci pierwsi podejmują decyzje szybciej, a równocześnie są tak samo „skuteczni” co drudzy. Prowadziło to do konkluzji, że granie może pozytywnie wpływać na efektywność specjalistów, takich jak chirurdzy czy żołnierze

Wracając do eksperymentu naukowców z Georgii, jest to kolejne w ostatnich latach badanie pokazujące, że oddawanie się elektronicznej rozrywce może mieć pozytywne skutki, a nie tylko negatywne, jak przekonywano nas przez lata. Bo choć faktem jest, że od gier nietrudno się uzależnić i że mogą one przyczyniać się do otyłości, zakłócać sen czy ograniczać relacje towarzyskie, to równocześnie mogą pomagać w rozwoju kreatywności, nauce języków czy przyspieszaniu reakcji. Jak każda pasja granie może także odprężać i pomagać w budowaniu relacji. Jak we wszystkim, potrzebny jest umiar.

Źródło: Georgia State University, New Atlas

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AUTO6
  9
  Ogólnie warto ćwiczyć refleks i pamięć, gry też mogą w tym pomóc
  • avatar
   CocoJambo
   -6
   Tak bo już w to uwierzę. Gry są ogłupiające i to jest fakt. Wiadomo ze korporacje zwróciły się do pseudo naukowców, odpowiednia kase przelali na ich konta za pozytywne opinie. Pozniej jeszcze robi się lewe sondaże i pyk.
   Idioci daja się nabierać a zarządy korpo się śmieją i liczą zyski i wprowadzając coraz to bardziej iprzykrzajace mikropłatności, ze nawet nie stworzy się bohatera bez płacenia a w sklepie pisze ze gra niby darmowa.
   • avatar
    CocoJambo
    -6
    Tak bo już w to uwierzę. Gry są ogłupiające i to jest fakt. Wiadomo ze korporacje zwróciły się do pseudo naukowców, odpowiednia kase przelali na ich konta za pozytywne opinie. Pozniej jeszcze robi się lewe sondaże i pyk.
    Idioci daja się nabierać a zarządy korpo się śmieją i liczą zyski i wprowadzając coraz to bardziej uprzykrzajace mikropłatności, ze nawet nie stworzy się bohatera bez płacenia a w sklepie pisze ze gra niby darmowa.
    • avatar
     decrypterie
     0
     Ja się z tym zgodzę , właśnie skończyłem sesje w R6 6h :) 3 razy w tygodniu , tak szybko się zdecydowałem to napisać że musiałem raz jeszcze przeczytać na koniec co gdzie i poco piszę.
     Zastanawiam się czy szybkie podejmowanie Złych decyzji też się do Tego kwalifikuje