Procesory

Gwarancja na CPU AMD już nie jest anulowana przy użyciu innego niż fabrycznego chłodzenia [AKT 2]

przeczytasz w 1 min.

Na stronie wsparcia technicznego AMD znajduje się kontrowersyjny zapis dotyczący warunków gwarancji pudełkowych wersji procesorów od "czerwonych".

Wieści o AMD część dalsza. Z jednej strony cieszy fakt wsparcie platformy AM4 do 2020 roku, z drugiej na stronie wsparcia technicznego można znaleźć niepokojące informacje dotyczące gwarancji na procesory w wersji pudełkowej. W sekcji FAQ znajduje się pytanie odnośnie tego, czy obowiązuje ona w momencie, gdy użyjemy innego niż fabrycznie dołączone chłodzenie.

AMD logo gwarancja pudełkowa wersja chłodzenie

Odpowiedź zaskakuje. Wg AMD gwarancja na ich procesor przestaje obowiązywać w momencie użycia innego zestawu chłodzącego, niż ten który został dostarczony w pudełku. Co prawda zastanawia fakt, jak "czerwony" producent miałby sprawdzić, czym faktycznie było odbierane ciepło z CPU, ale fakt pozostaje faktem. Dla równowagi można dodać, że i konkurencja ma "ciekawe" zapisy, np. umorzenie gwarancji dla procesorów z serii K (czyli zdatnych do OC) w momencie, gdy jest on podkręcany.

Aktualizacja 24.04.2018 12:15

W serwisie Reddit przedstawiciel AMD James Prior ustosunkował się do zadanego przez jednego z użytkownik pytania odnośnie kwestii gwarancyjnej procesorów pudełkowych. Wg niego lista często zadawanych pytań (FAQ) ma już pięć lat i będzie zaktualizowana.

Aktualizacja 26.04.2018 14:05

AMD zaktualizowało wpis, jego treść to teraz:

Yes, provided that the selected HSF, when properly installed and used, supports operation of the AMD processor in conformance with AMD’s publicly available specifications. Use of HSF solutions determined by AMD as incapable of such performance or which are determined to have contributed to the failure of the processor shall invalidate the warranty.

co znaczy, że można używać innych, niż standardowe chłodzenie, jeśli spełnia ono publicznie dostępne wymogi AMD. W przypadku gdy osiągi zastosowanego "coolera" mogły spowodować uszkodzenie procesora, wtedy gwarancja jest unieważniona.

W całej sytuacji cieszy na pewno szybka reakcja producenta.

Źródło: AMD, Reddit

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  portals
  4
  W zeszłe lato wymieniałem Ryzen i poprosili o zdjęcie tego jak wygląda wnętrze komputera żeby wykluczyć problemy z chłodzeniem. Kompletnie nie przeszkadzało im to że procesor chłodzony jest blokiem wodnym.
  • avatar
   mjwhite
   4
   Oby nie zaczęli lutować chłodzeń do procesora w następnej generacji :-|
   • avatar
    BigBoyMack
    1
    Szczerze? Żadna nowość. Kupowałem niedawno Ryzena 5 1600. W instrukcji jak byk było napisane, że gwarancja wygasa w przypadku użycia innego coolera. Nie ważne, że ten inny może być lepszy niż ten załączony do procka.
    • avatar
     Finear
     0
     >umorzenie gwarancji dla procesorów z serii K (czyli zdatnych do OC) w momencie, gdy jest on podkręcany.

     k oznacza tylko że mamy odblokowany mnożnik i z tego co wiem to możemy sobie go ustawiać jak chcemy, dopiero w momencie zmiany innych parametrów traci sie gwarancje - oczywiscie to równie martwy zapis jak ten od amd wiec specjalnie bym sie nie przejmował
     • avatar
      Dudi4Fr
      0
      Czasem nie dotyczy to tylko maszyn OEM? Ciężko mi uwierzyć że AMD dodało by takie bzdury do swojej gwarancji. Zwłaszcza że oba modele nie należna do konstrukcji najwyższych lotów.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Jak to mawiał porucznik Frank Drebin z wydziału specjalnego:

       "Ameryka to wspaniały kraj gdzie każdy może pozwać każdego o wszystko".

       No to potem mamy multum potencjalnie martwych przepisów, tworzonych jedynie po to żeby zabezpieczyć się przed jakimś "sprawnym inaczej" który nie ogarnie podstawowych kwestii technicznych.
       • avatar
        Gatts-25
        -1
        Oni ten wpis zmienili dla takich ludzi jak wielu tutaj biorących udział w dyskusji.Przecież logiczne jest ,że firmie AMD chodziło o jakieś minimum jakie musi spełniać cooler a nie ,że nie możesz używać na przykład chłodzenia wodnego.Widać wiele osób nie rozumiało kontekstu i później sama firma poprawa to co napisała w kilku słowach.
        • avatar
         Gatts-25
         -10
         Ludzie się jarają ,że tak mocno mogą kręcić i7-8700k ale nikt nie zdaje sobie sprawy ,że próg wytrzymałości na wyższe napięcie jest zdecydowanie po stronie AMD.Ciekawe ile czasu trzeba będzie jeszcze czekać ,żeby dowiedzieć się ,że z powodu 5.0-5.4Ghz nawet na napięciu 1.36 w Coffee Lake procesory zaczynają mieć problemy bo ścieżki się porozchodziły.
         Swego czasu kupiłem i7 tanio używanego z czwórką z przodu ale teraz bałbym się kupować używkę na tym Coffee bo ze względu na ich możliwości z powodu kręcenia będą problemy z nimi ale jest jedno ale gdybym nie zwracał uwagi na kwestię bezpieczeństwa z pewnością brał bym to pod uwagę.
         • avatar
          Pankracy666
          0
          Gwarancja nigdy nie była anulowana przez ten absurdalny zapis.

          Poprawili ten błąd i po temacie.