Ciekawostki

Zapomnij o kaloryferach i ogrzewaniu podłogowym. Ta folia robi to lepiej

przeczytasz w 2 min.

Co powiesz na folię, którą można umieścić na ścianie lub na meblach i która byłaby w stanie zastąpić kaloryfery w twoim domu? Pomysł Finów ma wiele atutów, a w dodatku jest praktycznie gotowy na rynkową premierę.

W dzisiejszych czasach, coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe, które często łączone jest z pompami ciepła. Jednakże, tego rodzaju rozwiązanie wymaga pewnej gimnastyki, szczególnie, gdy jest elementem modernizacji, a nie tworzenia od podstaw. Fiński start-up The Warming Surfaces Company opracował jednak innowacyjne rozwiązanie, które może skutecznie zastąpić kaloryfery – cienką jak papier folię, która jest w stanie zamienić ściany w grzejniki.

Halia – folia, która zastąpi kaloryfery

System Halia opiera się na folii wykorzystującej element grzewczy o bardzo niskim napięciu. Folia jest cienka i elastyczna jak kartka papieru, co pozwala na jej bezproblemowe osadzenie w praktycznie każdym materiale. Może być wmontowana w ściany, ale też być częścią meblowej okleiny czy nawet znaleźć się wewnątrz tkaniny. Nie ogranicza to w żaden sposób aranżacji wnętrz, a wręcz stwarza w tym kontekście nowe możliwości.

Halia elastic

Finowie zwracają też uwagę na fakt, że wyłożenie tym systemem całych ścian daje bardzo dużą powierzchnię ogrzewania. Dzięki temu uzyskanie optymalnej temperatury zajmować ma zaledwie kilkadziesiąt sekund. Po połączeniu systemu z czujnikami obecności, można by zaprogramować całość tak, by ogrzewanie aktywowało się dopiero po przekroczeniu progu (co pozwoliłoby uniknąć bezsensownej utraty energii, a to właśnie na ogrzewanie w Europie idą blisko dwie trzecie zużywanej energii).

Halia ściana

Pomysł, który jest już produktem

Co ciekawe, pomysł na taką technologię zrodził się kilka lat temu, kiedy fińskie wojsko zwróciło się do rządowego centrum badawczo-rozwojowego VTT z prośbą o opracowanie „wabików” szybko nagrzewających duże powierzchnie w celu zmylenia potencjalnych napastników. Zadanie to udało się zrealizować, a zespół inżynierów doszedł do wniosku, że takie rozwiązanie mogłoby sprawdzić się nie tylko na polu walki, ale również w domach i biurach.

Udane eksperymenty wojskowe pozwoliły potwierdzić możliwości produkcyjne. Teraz firmie The Warming Surfaces Company pozostało tylko dostosowanie procesów do potrzeb branży budowlanej i meblarskiej. Konkretne testy wystartują już jesienią, a pierwsze produkty mają trafić na rynek w 2024 roku. Czas pokaże, czy Finom rzeczywiście uda się odmienić sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy i biura, jednocześnie wpływając na oszczędność energii i poprawę komfortu użytkowania.

Źródło: BGR, Fast Comapny

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Quenser
  1
  Nic nowego to już od lat funkcjonuje na rynku, tylko efektywność energetyczna jest tragiczna i w tym przypadku nie będzie dużo lepiej. Więc bez fermy solarnej/wiatrowej nie podchodź.
  • avatar
   bbkr_pl
   0
   News bez newsa. Przeciez na polskim rynku takie rozwiazanie jest dostepne od Brann chociazby.
   • avatar
    owatanka
    0
    To jest na prad? w sesie grzalki oporowe czy co? jak to ma sie do pompy ciepla skoro pompa pobiera energie z dwoch zrodel jedno elektryczne do napedzania sprezarki a drugie to cieplo otoczenia ktore jest "kompresowane" wlasnie za pomoca sprezarki.
    Sprezarka zuzywa kilka razy mniej energi niz grzejnik oporowy wiec cos tu smierdzi wałem
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Uzyskanie optymalnej temperatury w kilkadziesiąt sekund? Takie ściemy mogą reklamować w zakładach dla obłąkanych.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login